Po raz kolejny Angelika Kuźniak udowadnia jak dokładną, uważną i czułą jest reporterką i biografką. Zbudowała swoją opowieść na materiale faktograficznym, na dokumentach, listach, dziennikach, rozmowach i przedstawiła nam kobietę nietuzinkową, arcyciekawą, a przecież jednak trochę przez współczesnych zapomnianą. Książka dzięki znakomitej ikonigrafice jest również dokumentem talentu i wszechstronności artystki, sporo w niej fotografii i reprodukcji jej prac i projektów. 

To z pasją, wiedzą i reporterskim kunsztem napisana biografia Zofii Stryjeńskiej, jednej z najciekawszych polskich malarek. Autorka, opowiadając o życiu Stryjeńskiej, równocześnie przypomina ciekawe czasy międzywojennej Polski i jej kulturalnej elity. Dużo w tej książce również Krakowa i Zakopanego dwóch najważniejszych miejsc w młodzieńczym życiorysie malarki. Artystka, żona, matka, a najpierw córka i siostra, dużo odkryć z prywatnego życia ale też bogaty i różnorodny obraz artystycznego świata międzywojennej Polski. 

To fantastyczne studium życia artystki, bez uproszczeń pokazujące jak trudno jest kobiecie zrobić karierę i jakich wyborów musiała dokonać. Kuźniak świetnie pokazuje cenę, jaką się płaci za talent - Paulina Małochleb.

To była praca dla reportera. Sztuka polegała na tym, żeby z masy dokumentów, relacji, plotek, anegdot  wyłowić momenty i miejsca kluczowe - Anna Marchewka. 

W radiowej bibliotece słuchamy fragmentów w interpretacji Iwony Bielskiej. 

 

Barbara Gawryluk