Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Martin Eden" - rywal "Bożego Ciała" w walce o Europejskie Nagrody Filmowe

Pod koniec listopada do kin miał trafić film inspirowany powieścią Jacka Londona "Martin Eden". Z powodu pandemii premiera została jednak przeniesiona na kolejny rok. Za to już w listopadzie można obejrzeć go na kilku pokazach specjalnych w wirtualnych salach MOJEeKINO.PL (w dniach 14, 19, 25 oraz 29 listopada). Obraz zdobył już uznanie na światowych festiwalach, a ostatnio doceniła go także Europejska Akademia Filmowa. Podobnie jak "Boże Ciało" Jana Komasy nominowany jest do tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych w najważniejszych kategoriach: Najlepszy Europejski Film, Najlepszy Reżyser (Pietro Marcello), najlepszy aktor (Luca Marinelli), Najlepszy Scenariusz (Maurizio Braucci, Pietro Marcello).

Fot. mat. prasowe

Włoski reżyser Pietro Marcello przenosi akcję powieści do uwielbianego przez reżyserów Neapolu drugiej połowy XX wieku, chcąc tym samym pokazać uniwersalność i ponadczasowość historii.  

Wywodzący się z klasy robotniczej Martin Eden, spotyka na swej drodze Elenę i zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Ta miłość wywraca jego życie do góry nogami. Myśl o małżeństwie z pochodzącą z wyższych sfer młodą kobietą powoli staje się jego obsesją.

Chcąc zatrzeć klasową różnicę i skromne pochodzenie, marzy o zdobyciu wykształcenia. Z czasem zaczyna też poważnie myśleć o rozpoczęciu kariery pisarskiej. Wsparcie znajduje u boku starszego lewicowego intelektualisty, który przyczyni się również do politycznego przebudzenia bohatera.

W tytułowej roli wystąpił Luca Marinelli.

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię