Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Leszek Długosz – "zwyczajna" rozmowa…

Aktor, literat, kompozytor, pianista , śpiewający poeta bardzo krakowski choć nie z Krakowa - Leszek Długosz w 80. rocznicę urodzin w "zwyczajnej" rozmowie z Jolantą Drużyńską.

J. Drużyńska rozmawia z L. DlugoszemWspomnienie z rodzinnego Zaklikowa : Leszek Długosz o Annie Nagórskiej

„Miałem szczęście, że los postawił na mojej drodze kogoś tak wyjątkowego , niezwykłego [...]Uczyłem się grać na fortepianie Pleyela, który jej ojciec kupił jej w 1899 roku na pierwszej Wystawie Paryskiej. Od niej słyszałem także o echach powstania styczniowego. Przekazała mi je w łańcuchu pokoleń. Nie ma więc powodu wstydzić się mojej prowincji, polskiej niwy, bo stamtąd wyszedłem i mogłem pojechać bez kompleksów w świat …”

( za: „80. Jubileuszowa opowieść o Leszku Długoszu. Spisali Aleksandra Wójcik i Maciej Zdziarski”– 2021)

Piotrze, jak suche liście akacji

Na Krakowskim Rynku

I nas

któraś zmiecie godzina

I któż poświadczy żeśmy tędy biegli? ...

( Leszek Długosz – fragment)

„...Były to lata, kiedy – bez wahania mogę powiedzieć – z Piotrem Skrzyneckim i Janiną Garycką spędzałem i dzieliłem kawał życia. A przeciecz poza Joanną Olczak – Zimmererową , mieszkająca wtedy w Warszawie, właśnie ta dwójka i nomen omen ta „para” stanowiła główny zaprzęg , zasadniczą sile napędową Piwnicy. Mieszkając o parę minut, przy ulicy Smoleńsk, większą część doby spędzałem u nich na Groblach, w tym słynnym już za ich żywota mieszkaniu. […]

Uczestnicy złem więc od połowy lat 60. niemal do końca 70. we wszystkich ówczesnych piwnicznych wydarzeniach, programach , próbach, wizytach, naradach i uroczystościach. W „pertraktacjach i rozmowach”, ustaleniach, knowaniach i wygłupianie wspominam nawet o aspekcie – określę go może biesiadno - towarzyskim. Oficjalnym , skrytym bardziej i tym najbardziej niedostępnym. W sumie i tamtą materię wierzchnią i podszewkę piwniczną poznałem z bliska jak mało kto…”

( Leszek Długosz „Pod Baranami ten szczęsny czas…” , 2016 – fragment )


„ Wieczorem idąc n spacer z psem, widzę oświetlony Wawel. Widok zapiera dech w piersiach. Boże ! - myślę sobie – ktoś z końca świata pędzi, żeby się przejść o tej porze Plantami. A ja tak po prostu wychodzę z psem ...Przemykam wieczornymi Plantami i jest mi dziwnie… czyli, jestem zachwycony. Myślę , jak los mnie wyróżnił, że mogę chodzić po takim wspaniałym teatrum mojego życia”

(za : „80.Jubileuszowa opowieść o Leszku Długoszu. Spisali Aleksandra Wójcik i Maciej Zdziarski”– 2021)22 czerwca w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się specjalny koncert jubileuszowy Leszka Długosza

„Legendarny artysta Piwnicy pod Baranami, autor kilkunastu tomików poezji i dziesięciu płyt z muzyką, publicysta i felietonista, Leszek Długosz obchodzi 80. urodziny! Z tej okazji Fundacja Instytut Łukasiewicza i Narodowe Centrum Kultury organizują koncert i wydają jubileuszową publikację. Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Organizację koncertu jubileuszowego i wydanie książki wsparł PKN ORLEN S.A.

Widowisko artystyczne poświęcone twórczości jubilata zostanie zrealizowane 22 czerwca 2021 r. w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Na scenie – obok jubilata – wystąpią artyści, którzy wykonają utwory z jego repertuaru: Krystyna Tkacz, Basia Stępniak-Wilk, aktor Teatru Narodowego Marcin Przybylski oraz piosenkarka młodego pokolenia Joanna Płonka. Kierownictwo muzyczne koncertu objął Konrad Mastyło. Gościnnie, z solo skrzypcowym, pojawi się Robert Kabara. Fragmenty poezji Długosza zinterpretują wybitni aktorzy: Halina Łabonarska i Andrzej Mastalerz.

Z uwagi na ograniczenia wynikające z obostrzeń sanitarnych koncertu będzie mogło wysłuchać na żywo tylko niewielkie grono gości zgromadzonych w teatrze. Przebieg jubileuszu zarejestruje i odtworzy na antenie Radio Kraków. Planowana jest także rejestracja i emisja w telewizji publicznej, co pozwoli zapoznać się z koncertem szerokiej publiczności ...)

mat.pras./jd

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię