Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Finał letniej trasy Radia Kraków w Bobowej!

Bobowa, czyli królestwo koronki klockowej. Miasto i okolicę można poznawać na wiele różnych sposobów. Wrażenie robi żywa tradycja rękodzieła artystycznego, żydowskie wątki historyczne oraz walory przyrodnicze Pogórza Rożnowskiego i doliny rzeki Białej.

Zdjęcie: Damian Radziak

Posłuchaj rozmowy z Celiną Job i Małgorzatą Molendowicz Małgorzata Molendowicz i Celina Job

Małgorzata Molendowicz i Celina Job

KORONKA KLOCKOWA

W Bobowej od ponad 100 lat kobiety i mężczyźni zajmują się wyrabianiem koronki klockowej. To obecnie największy ośrodek w Polsce, który skupia osoby zajmujące się tego rodzaju rękodziełem artystycznym. Najsłynniejsze bobowskie wzory? Ślimaki i liście dębu. W Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa znajduje się galeria koronki. Na ekspozycji można obejrzeć koronkowe wyroby: serwety, biżuterię, klocki, wałki oraz pamiątki z licznych podróży lokalnych koronczarek. Co roku odbywa się tam Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej.

Posłuchaj rozmowy z Ewą Szpilą i Joanną Malec  Ewa Szpila i Joanna Malec

Ewa Szpila i Joanna Malec

DZIEDZICTWO BOBOWSKICH ŻYDÓW

Choć Żydzi nie powrócili do Bobowej na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo miasto jest ciągle celem pielgrzymów chasydów z całego świata. Przy okazji odwiedzin grobów cadyków, społeczność żydowska bierze udział w nabożeństwie w synagodze. Skarbnicą wiedzy na ten temat jest małe prywatne muzeum w Domu Landaua przy bobowskim rynku. Prowadzi je pasjonat lokalnej historii Józef Gucwa.

Posłuchaj rozmowy z Barbarą Kowalską

KONFRATERNIA MIECZA I TOPORA

Konfraternia Miecza i Topora to grupa pasjonatów zrzeszająca w swoich szeregach miłośników broni białej i rekonstrukcji historycznej (szczególnie średniowiecznej). W kwestiach spornych decyzję podejmuje Rada Starszych złożona z trzech najaktywniejszych członków stowarzyszenia. Marek Warzycki, główny pomysłodawca konfraterni zajmuje się wyrobem mieczy, szabli, rapierów, pałaszy oraz innych rodzajów oręża. W jego zbiorach jest już ponad sześćdziesiąt sztuk broni.

Posłuchaj rozmowy z Markiem Warzyckim

KICHA W CHLEBOWYM GARZE

Koło Gospodyń Wiejskich Bobowa-Berdechów proponuje kichę w chlebowym garze, czyli specjał, który zachwycił jury podczas powiatowego półfinału Bitwy Regionów w Gładyszowie. Kaszanka serwowana jest w wydrążonym bochenku chleba z kapustą zasmażaną. Dla ozdoby kilka krążków cebuli.

Posłuchaj rozmowy z KGW Bobowa-Berdechów

MKS Podkarpacie Bobowa

O bobowskim klubie siatkówki i jego zaskakującej nazwie opowiada prezes Adam Urbanek.

Posłuchaj rozmowy z Adamem Urbankiem Adam Urbanek

Adam Urbanek

WIEŻA BRUŚNIK

Z wysokości 18 metrów nad ziemią zachwycić się można panoramą Pogórza Ciężkowickiego, Pogórza Rożnowskiego i Beskidu Niskiego. Turyści mają do wyboru pięć tarasów widokowych wyposażonych w lunety obserwacyjne. Wieża kształtem przypomina ambonę myśliwską. Obok znajduje się wiata turystyczna i parking.

Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Hołdą

Tematy:
Autor:
Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię