Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.23.12.2018 r.

Elisha Gray ( fot. Wikipedia)

 

"Festina lente"  ("Śpiesz się powoli")  -  ta starożytna,  rzymska maksyma uśpiła czujność, a w konsekwencji pozbawiła sławy i pieniędzy, amerykańskiego inżyniera ELISHĘ GRAYA (1835-1901), który zjawił się 14. lutego 1876 r. w urzędzie patentowym z wnioskiem o rejestracje wynalazku telefonu.
Szkopuł w tym, że dwie godziny wcześniej tego samego dnia, taki wniosek złożył też ALEXANDER GRAHAM BELL (1847-1922) i to on zapisał się w historii jako wynalazca telefonu.

Opowiada o tym prof. RYSZARD TADEUSIEWICZ z Akademii Górniczo - Hutniczej. Posłuchaj!

 

 


 

(fot. Abramax/Wikipedia).

 

Konkrecje polimetaliczne występują najczęściej w formie kuleczek i zalegają na dnie oceanów. Są efektem wybuchów  podwodnych wulkanów.

Dlaczego konkrecjami interesują się naukowcy, dlaczego szukają różnych sposobów ich wydobycia? - wyjaśnia mineralog prof. MACIEJ PAWLIKOWSKI z Akademii górniczo - Hutniczej.

Posłuchaj!

 

 


 

Zakliczyn nad Dunajcem ( fot.Henryk Bielamowicz/Wikipedia).

 

Prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ przybliża naukowy dorobek geologa CZESŁAWA POBORSKIEGO, urodzonego w 1916 r. w ZAKLICZYNIE nad DUNAJCEM.

Był absolwentem Akademii Górniczo - Hutniczej, ale badania naukowe dotyczące głównie złóż węgla i gazu rozwijał na Politechnice Śląskiej w GLIWICACH.

Posłuchaj!

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

1856970

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię