Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Black Lives Matter na ekranie

4 lipca, czyli amerykański Dzień Niepodległości, to dobra okazja, żeby przyjrzeć się filmom poświęconym walce z dyskryminacją rasową w USA. W Radiu Kraków o filmach "Nie jestem twoim murzynem", "Mudbound", "Pięciu braci" i "Tylko sprawiedliwość" dyskutują filmoznawczynie Kamila Kołacz i Kaja Łuczyńska oraz Sylwia Paszkowska.

Kadr z filmu "Mudbound", mat. prasowe

Nie jestem twoim murzynem - opowieść o segregacji rasowej, prześladowaniach i walce o prawa Afroamerykanów w USA. Reżyser wykorzystuje w filmie niepublikowane dotąd fragmenty niedokończonej książki Remember This House Jamesa Baldwina, słynnego afroamerykańskiego powieściopisarza i eseisty, oraz bogaty zasób archiwalnych filmów i zdjęć. W filmie usłyszymy głos Samuela L. Jacksona – narratora opowieści.

Książka i dokument przedstawiają historie następujących po sobie zabójstw trzech przyjaciół Baldwina: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga. Baldwin nie dokończył książki przed swoją śmiercią w 1987 roku. Pozostawił zaledwie trzydzieści stron, a spadkobiercy pisarza powierzyli rękopis reżyserowi Raoulowi Peckowi.

Film otrzymał nagrodę BAFTA w kategorii najlepszy film dokumentalny, nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny oraz wyróżnienie Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności w sekcji Panorama na Festiwalu Filmowym Berlinale 2017. '

/opis: ninateka.pl/

ZOBACZ FILM

Mudbound  reż. Dee Rees Historia dwóch rodzin, czarnoskórych Jacksonów i białych McAllanów, którzy dzielą trudy farmerskiego życia na terenach delty Missisipi w czasach wszechobecnej dyskryminacji rasowej.

 

Pięciu braci, reż. Spike Lee - Czterej czarnoskórzy weterani wojny w Wietnamie wracają po latach do Azji w poszukiwaniu szczątków swojego dowódcy i ukrytego złota.

 

 

Tylko sprawiedliwość - oparty na faktach dramat sądowy. Historia walki młodego prawnika, absolwenta Harvardu, który podjął się obrony niesłusznie skazanego na śmierć za morderstwo osiemnastolatki. Sąd skazał oskarżonego mimo braku dowodów. Nie pomogły nawet oczywiste dowody niewinności oskarżonego. Prawnik styka się z jawnym rasizmem i nieskrywaną wrogością.

 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię