Przede wszystkim musimy pamiętać, że w takich miejscach jak sklep czy komunikacja miejska wciąż musimy zakrywać usta i nos. Maseczki wciąż będą obowiązkowe w kościołach, kinach i teatrach. A w przestrzeni otwartej maseczkę będą musiały założyć na twarz także osoby, które nie mogą zachować półtorametrowego dystansu - mówi sierżant Paweł Kobiałka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie: - W kolejce do jakiejś lodziarni, gdy nie da się zachować dystansu, trzeba będzie taką maseczkę założyć.

Za nieprzestrzeganie tych zasad wciąż grożą mandaty - podkreśla sierżant Kobiałka: - Kiedy osoba się nie zgodzi na przyjęcie mandatu, wniosek zostanie skierowany do sądu i sąd będzie decydować o losach takiej osoby. Mandat do 500 zł policjant może nałożyć, sąd może nałożyć grzywnę do 5 tys. zł.

Mandatu czy grzywny można łatwo uniknąć - wystarczy przestrzegać zasad - dodaje sierżant Paweł Kobiałka.

Małopolanie podchodzą do zdejmowania maseczek w przestrzeni publicznej: 0 Są jakieś obawy, czy to nie spowoduje, że znowu zostaniemy zamknięci.

To najwyższy czas również według pulmonolog doktor Anny Prokop-Staszecka: My się ogromni cieszymy jako pulmonolodzy, dlatego że oczywiście należy pamiętać, ze dalej jest pandemia, musimy uważać w kontaktach międzyludzkich, natomiast te maseczki przeszkadzają w natlenieniu organizmu. Trzeba zachować dystans, ale to dobry krok.

Bądźmy więc natlenieni, ale ostrożni.

 Zmiany w obostrzeniach dotyczą nie tylko noszenia maseczek, ale także gastronomii, która już od soboty będzie mogła otworzyć ogródki. Niektóre restauracje i bary planują takie radosne otwarcia już dziś o północy.

 

 

Martyna Masztalerz/jgk


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.