Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Sytuacja smogowa w Nowym Targu: w niektóre dni jest gorzej niż przy Alejach Trzech Wieszczów

  • Podhale
  • date_range Czwartek, 2016.05.05 13:00 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 03:45 )
Wiemy więcej o tym jakie jest powietrze w Nowym Targu. Od ponad miesiąca działa tam pyłomierz. Teraz pojawił się pierwszy pełny raport z pomiarów. Najbardziej niepokojące są wyniki z przełomu marca i kwietnia. W niektóre dni pyłu zawieszonego było tam więcej, niż przy ruchliwej alei Słowackiego w Krakowie. W ciągu niemal całego miesiąca zanieczyszczenie w Nowym Targu było większe niż w Zakopanem.

W Nowym Targu. Fot. Maciej Mikulski

- W Nowym Targu ta stacja stoi być może w pobliżu większej ilości domów opalanych słabej jakości węglem czy śmieciami. To może też wynikać ze specyficznego położenia Nowego Targu - komentuje Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego.

Dla mieszkańców Nowego Targu mamy jednak też dobrą wiadomość. W ciągu ostatnich kilkunastu dni zanieczyszczenie powietrza utrzymuje się w normie.

Pyłomierz trafił do Nowego Targu na początku kwietnia. Wcześniej umiejscowiony był w Suchej Beskidzkiej. Urządzenie udowodniło, że powietrze w Suchej jest tak samo - a w niektóre dni nawet bardziej - zanieczyszczone niż w Krakowie. Władze gminy przekonywały, że zdają sobie sprawę, iż powietrze jest złe, ale doprowadziły do usunięcia pyłomierza. Zdaniem władz gminy niekorzystne wyniki badań miały być... wykorzystywane do gry politycznej przez byłego burmistrza Suchej, a obecnego pracownika Inspektoratu Ochrony Środowiska.  WIĘCEJ

 

 

 

 

(Karol Surówka/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię