- A
- A
- A
Wyborcza dogrywka: pojedynki tych, którzy weszli do drugiej tury
Przed drugą turą wyborów odwiedzamy miasta, gdzie konieczna jest dogrywka. Pytamy kandydatów o plany i pomysły na ich gminy. Odwiedziliśmy już Gródek nad Dunajcem, Ryglice, Wadowice, Chrzanów, Nowy Targ, Piwniczną, Wojnicz, Bochnię, Gorlice i Wierzchosławice, Olkusz, Tuchów. Będziemy w Zakopanem, Krynicy i Dąbrowie Tarnowskiej. Przepytaliśmy też kandydatów walczących o prezydenturę Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza.

Wadowice
Wadowiczanie w II turze wyborów będą wybierali między obecną burmistrz Ewą Filipiak a Mateuszem Klinowskim. Kontrkandydaci doskonale się znają. Od kilku lat na linii Klinowski - Filipiak mocno iskrzy, o czym sami się przekonaliśmy. Burmistrz Wadowic nie wzięła udziału w debacie, bo... nie widzi sensu rozmowy ze swoim kontrkandydatem.
Zobacz też: Wadowice: nie przyszła na debatę, a teraz ma pretensje
Ryglice
O swoich wyborczych obietnicach i o tym, jak rozwiązać problemy mieszkańców Ryglic na antenie Radia Kraków debatowali dzisiaj kandydaci na fotel burmistrza tej podtarnowskiej miejscowości. Gmina Ryglica zasłynęła w całej Małopolsce tym, że budowę zbiornika retencyjnego na jej terenie zablokowała między innymi mała rybka. Dzisiaj podczas debaty obaj kandydaci na fotel burmistrza Ryglic zarzekali się, że będą o ten zbiornik walczyć.
Obaj Panowie różnią się za to w swoich pomysłach na to, jak w przyszłości gmina powinna radzić sobie z suszą - Bernard Karasiewicz uważa, że nie pomogą w tym lokalne źródła, a jedynie dalsza rozbudowa sieci. Paweł Augustyn proponuje stworzenie sieci studni głębinowych z wykorzystaniem źródeł na górze Kokocz.

Gródek n. Dunajcem
Rozwój oferty turystycznej - to główne wyzwanie, jakie stanie przed nowymi władzami gminy Gródek n. Dunajcem. Zgadzają się co do tego obaj kandydaci ubiegający się o fotel burmistrza gminy. Urzędujący wójt Józef Tobiasz i były wójt Gródka Stefan Wolak byli uczestnikami pierwszej z cyklu przedwyborczych debat Radia Kraków. Tym, co różni obu konkurentów jest pierwszy krok, jaki należy wykonać. Zdaniem Józefa Tobiasza zadaniem gminy jest zdobycie i uzbrojenie działek pod inwestycje.
Stefan Wolak mówi przede wszystkim o budowie tysięcy miejsc parkingowych z których turyści mogliby korzystać już teraz.
Obaj kandydaci gotowi są także jeszcze bardziej zadłużyć budżet gminy by inwestować w turystykę. Dziś to zadłużenie sięga 43 proc.

Chrzanów
O komunikacji z Krakowem i Śląskiem, biznesie i planach odnowy centrum miasta rozmawialiśmy z kandydatami na burmistrza Chrzanowa w Małopolsce zachodniej. 30 listopada w drugiej turze zmierzą się Ryszard Kosowski - urzędujący burmistrz popierany przez Platformę Obywatelską oraz Marek Niechwiej - prawnik i filozof startujący z listy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Chrzanowskiej. Niechwiej do drugiej tury wszedł dzięki przewadze zaledwie pięciu głosów nad kandydatem Prawa i Sprawiedliwości.

Nowy Targ
O fotel burmistrza walczą Marek Fryźlewicz i Grzegorz Watycha. Walka zapowiada się emocjonująco, szczególnie, że w pierwszej turze znaczną przewagę miał kontrkandydat obecnego burmistrza. Obaj panowie jednak zapewniają, że negatywnej kampanii nie będzie.
Obecny burmistrz Marek Fyźlewicz zajął dopiero drugie miejsce. Pełniąc tę funkcję od 16 lat zdobył nieco ponad 33 procent głosów. Tymczasem Grzegorz Watycha otrzymał prawie 46-procentowe poparcie i wyraźnie prowadzi po pierwszej turze. Decydujące będzie jednak głosowanie mieszkańców w niedzielę 30 listopada. A do tego czasu obaj kandydaci prowadzą dynamiczną kampanię wyborczą. W Radiu Kraków tłumaczyli mieszkańcom, jak chcą rozwiązać najważniejsze problemy miasta - ucieczkę młodych ludzi i zanieczyszczenie powietrza.



Wojnicz
Tadeusz Bąk z PiS i Jacek Kurek z Gminnego Porozumienia Samorządowego spotkają się w II turze wyborów burmistrza podtarnowskiego Wojnicza. Dogrywka będzie z pewnością niezwykle emocjonująca. Kandydatów dzieli obecnie zaledwie 51 głosów.
Na równie emocjonującą debatę obu samorządowców liczyliśmy również w Radiu Kraków. Kandydat PiS odmówił jednak wzięcia w niej udziału. Naszym gościem był wyborczy rywal Tadeusza Bąka - Jacek Kurek.
Piwniczna
Czy warto toczyć batalię z ekologami o budowę stacji narciarskiej na górze Kicarz, jak przyciągnąć do Piwniecznej turystów? Wiele domów wczasowych narzeka na brak klientów. I wreszcie czy postawić na budowę obwodnicy Piwnicznej z mostem nad Popradem, czy lepiej wybudować tunel pod centrum miasta?
Na te między innymi pytania odpowiadał kandydat na burmistrza Piwnicznej Zbigniew Janeczek. Do drugiej tury wyborów przeszedł też dotychczasowy burmistrz Edward Bogaczyk. Mimo iż zadeklarował, że weźmie udział w naszej debacie, ostatecznie zmienił zdanie i w sądeckim studiu Radia Kraków się nie pojawił.
Wierzchosławice
Obecny wójt Wierzchosławic, Wiesław Rajski, w pierwszej turze wyborów był drugi - uzyskał ponad 32 procent głosów. Kandydat PiSu, Zbigniew Drąg, wyprzedził go o 6 punktów procentowych i zdobył ponad 38 procent głosów. Obaj, mimo partyjnego poparcia, kandydują z niezależnych komitetów.
Ten, który wygra będzie musiał znaleźć sposób na zmniejszenie zadłużenia gminy Wierzchosławice i na rozwój gospodarczy tej części regionu tarnowskiego. Mieszkańcy Wierzchosławic chcieliby także zobaczyć jakie korzyści może dać gminie zbudowana tam pierwsza w Polsce farma słoneczna czy pierwsze w tej części regionu lodowisko z plastiku.
Zbigniew Drąg odmówił zaproszenia do wzięcia udziału w debacie.



Bochnia
Miasto słynie z najstarszej w Polsce kopalni soli, ale kiepsko to wykorzystuje. Sytuacji na pewno nie poprawi nieudane, niedzielne referendum w sprawie budowy parkingu podziemnego.
Przez brak parkingów w centrum, zjazdy do kopalni odbywają się szybem na obrzeżach. Turyści przez to rzadko zaglądają do historycznego centrum Bochni. Jednak zarówno obecny burmistrz Stefan Kolawiński jak i Jan Balicki, sceptycznie wypowiadali się na temat budowy parkingu podziemnego na placu generała Okulickiego.
Zapytamy ich w takim razie gdzie, jeśli wygrają, stworzą miejsca parkingowe dla turystów. Sam parking jednak nie wystarczy. Potrzebne są też atrakcje, które ich ściągną oraz ich promocja. Sprawdzimy także m.in. w jaki sposób kandydaci na burmistrza chcą przyciągać do Bochni inwestorów, czy Bochnia doczeka się budżetu obywatelskiego i jak będzie wyglądał.
Zobacz też: Bochnia nie wykorzystuje swojego potencjału
Gorlice
Nowe drogi dojazdowe i miejsca pracy – tego przede wszystkim potrzebują dziś Gorlice. Który z kandydatów na burmistrza miasta ma lepszy pomysł na poradzenie sobie z tymi problemami?
Do drugiej tury wyborów burmistrza w Gorlicach weszli rządzący tam już dwie kadencje Witold Kochan, który startuje z własnego bezpartyjnego komitetu i ubiegający się kolejny raz o wybór Rafał Kukla z SLD. Obaj kandydaci są doskonale znani gorliczanom tak samo zresztą jak problemy, które hamują rozwój miejscowości położonej na południowo-wschodniej rubieży Małopolski.
Sądząc po opiniach mieszkańców największym dramatem Gorlic jest upadek firm, które w tradycyjnie przemysłowym mieście dawały tysiące miejsc pracy. Dziś, szukając sposobu na obudzenie Gorlic, mówi się przede wszystkim o lepszej komunikacji. Miasto nie ma szybkiego połączenia drogowego z centrum województwa, linie autobusowe są od lat redukowane, a na dworzec w Gorlicach od lat nie zawitał żaden pociąg. Czy kandydaci na burmistrza mają pomysł jak to zmienić?
Zobacz też: Gorlice są dyskryminowane przez Kraków? Mieszkańcy czekają na zmiany
Olkusz
W Olkuszu już wiadomo, że zmiana władzy będzie. Dariusz Rzepka - burmistrz urzędujący od dwóch kadencji - nie wszedł do drugiej tury. W niej zmierzą się Łukasz Kmita, kandydat Prawa i Sprawiedliwości oraz Roman Piaśnik, startujący z komitetu "Wybierzmy zmiany".
Debatę zaczniemy od odnowionego rynku. Czy miasto powinno wprowadzić na nim strefę płatnego parkowania czy wycofać się z tego pomysłu i tolerować auta, które teraz blokują odnowioną starówkę? Zapytamy też o zabytkowe podziemia pod rynkiem i o to, gdzie szukać pieniędzy na ich otwarcie dla turystów. Będzie też temat komunikacji, fatalnego stanu autobusów oraz wodociągów, które budując kanalizację, zdaniem mieszkańców, rozkopały połowę miasta w sposób skandaliczny.

Tuchów
Co dalej z tuchowską strefą aktywności gospodarczej, z tuchowskim budżetem obywatelskim czy z ochroną przeciwpowodziową - te pytania nurtują mieszkańców Tuchowa i te pytania chcieliby zadać kandydatom na fotel burmistrza tego miasta.
Walka w Tuchowie toczy się tak naprawdę o każdy głos, bo po pierwszej turze Adam Drogoś wygrał tam z obecnym burmistrzem Tuchowa, Mariuszem Rysiem 27 głosami. Przewaga niewielka, ale kandydat, który wygrał w pierwszej turze uznał, że przed drugą turą wyborów nie chce o kolejne głosy walczyć na łamach mediów. Adam Drogoś nie przyjął zaproszenia na naszą radiową debatę - na swojej stronie informuje, że według niego "debata między dwoma kandydatami na tydzień przed wyborami jest zbędna".

Dąbrowa Tarnowska
Mieszkańcy Dąbrowy Tarnowskiej jeszcze nigdy nie musieli wybierać burmistrza w drugiej turze. Od 20 lat nieprzerwanie rządzi tam Stanisław Początek i do tej pory zawsze zwyciężał w pierwszej turze. W tych wyborach jednak o fotel burmistrza walczyło 5 kandydatów, głosy się rozłożyły i obecny burmistrz zdobył ponad 42 procent poparcia. W drugiej turze zmierzyć się musi z Krzysztofem Kaczmarskim, którego poparło 26,06 proc. głosujących.
Obaj kandydaci, startując w wyborach, muszą koniecznie mieć pomysł na to jak walczyć z bezrobociem na Powiślu - to region, gdzie stopa bezrobocia jest najwyższa w regionie.
W Radiu Kraków rozmawialiśmy ze Stanisławem Początkiem, aktualnym burmistrzem miasta. Krzysztof Kaczmarski nie skorzystał z naszego zaproszenia.
Czytaj także: Powiśle czeka na obwodnicę, martwi się szpitalem i miejscami pracy


Krynica
Brak atrakcji przyciągających turystów latem i organizacja forum w taki sposób, by wielka impreza nie paraliżowała życia w uzdrowisku – to tylko dwa z długiej listy problemów, z jakimi będzie sobie musiał poradzić nowy burmistrz Krynicy. O poszukiwania rozwiązań dla Krynicy rozmawialiśmy podczas kolejnej, przedwyborczej debaty Radia Kraków.
Udziału w debacie nie wziął rządzący Krynicą od czterech lat burmistrz Dariusz Reśko. Jak tłumaczy, nie ma czasu na takie spotkania, bo praca w urzędzie szczelnie wypełnia mu czas. Udział wziął natomiast konkurent Reśki, jego poprzednik Emil Bodziony.
Popierany przez PSL kandydat już wcześniej zyskał poparcie reszty kandydatów na burmistrza Krynicy, którzy odpadli w pierwszej turze wyborów. Emil Bodziony kojarzony jest m.in. z projektem budowy toru saneczkowego na górze Parkowej i teraz zapowiada powrót do tego pomysłu. Zgadza się też, że Krynicy brakuje letniej atrakcji. Jak to rozwiązać?
Czytaj także: Krynica przed wyborami. Forum Ekonomiczne i wiele innych potrzeb
Zakopane
O fotel burmistrza walczą obecny włodarz miasta Janusz Majcher i wiceprzewodniczący Rady Miasta Leszek Dorula. Podczas licznych spotkań wyborczych panowie wytykali sobie błędy, ale i obdarowują się... prezentami. Leszek Dorula podarował burmistrzowi Zakopanego sześć pustych pudełek jako symbol sześciu zmarnowanych lat przez Janusza Majchra. Wręczył mu również czekoladki, tłumacząc, że żona burmistrza kampanię na pewno mocno przeżywa. Z kolei Janusz Majcher zrewanżował się konkurentowi przygotowując mu oprawiony w ramkę artykuł z "Gazety Wyborczej", w którym mówi się, że Zakopane do dziś nie ma uchwały o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. A jak podkreśla Janusz Majcher, to jego konkurent głosował przeciwko.
Innym punktem zapalnym II tury jest także sprawa porządków na zakopiańskich Krupówkach.
Leszek Dorula nie zjawił się na debacie organizowanej przez Radio Kraków.
Czytaj także: Zakopane: ostra walka o fotel burmistrza z wieloma kłopotami w tle
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:05
Prawa zwierząt? Potrzebujemy ochrony sentientów!
-
21:58
Święto Kwitnących Sadów w Łososinie dolnej z pokazami lotniczymi
-
21:33
Wcale w zębach trzeszczeć nie musi. Wielka Zakopiańska Majówka na bacówce u Andrzeja Klusia
-
21:32
Od początku majówki zatrzymano 950 nietrzeźwych kierowców
-
20:25
Radłów: ucieczka przed policją skończyła się dla motocyklisty w szpitalu
-
20:02
Koszmar Puszczy Niepołomice w Poznaniu
-
20:01
Jak spojrzeć na Krupówki nieco inaczej? „Warto temu miejscu dobrze życzyć”
-
19:13
Abp Jędraszewski na Wawelu: miłość Polski polega na pragnieniu posiadania dzieci
-
18:21
Kolejki do wozów konnych nad Morskie Oko. "Elektryki" mało popularne
-
17:45
Pijanego kierowcę gonił jeden ze świadków. 38-latek został złapany
-
17:07
Andrzej Duda w Święto Konstytucji 3 Maja zaapelował o udział w wyborach prezydenckich
-
16:36
Wiosna przyszła na całego. W Krakowie działają już pitniki i tężnie solankowe
-
16:04
Uroczystości 3 Maja w Tarnowie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze