Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Gorlice: dogrywka wyborcza przed drugą turą

  • Nowy Sącz
  • date_range Poniedziałek, 2014.11.24 10:12 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:40 )
Nowe drogi dojazdowe i miejsca pracy – tego przede wszystkim potrzebują dziś Gorlice. Który z kandydatów na burmistrza miasta ma lepszy pomysł na poradzenie sobie z tymi problemami? W niedzielę zdecydują o tym wyborcy a w poznaniu pomysłów pomoże kolejna debata przedwyborcza Radia Kraków, która dziś po godz.14 na naszych sądeckich częstotliwościach 90.00, 102.1 oraz 97.4 fm.

Fot. Damian Radziak

Posłuchaj debaty kandydatów na burmistrza Gorlica
Gorlice: dogrywka wyborcza przed drugą turą, fot. Damian Radziak

W kolejnej debacie przedwyborczej w sądeckim studiu Radia Kraków spotkali się kandydaci, którzy walczą w drugiej turze o fotel burmistrza Gorlic. Witold Kochan, który rządził w Gorlicach przez ostatnie cztery lata w pierwszej turze zdobył 36,93 proc. poparcia. Jego rywal Rafa Kukla uzyskał natomiast 27,21 proc. głosów.

 

Zapis debaty

 

Gorlicom brakuje dziś dobrych połączeń komunikacyjnych z centrum małopolski ale pojawiają się tu różne propozycje. Do którego z miast bliżej dziś Gorlicom, do Tarnowa Czy Nowego Sącza? Która droga będzie korzystniejsza?

Witold Kochan: Problem skomunikowania Gorlic ze światem jest ogromnie ważny. Gorlice są tym miastem powiatowym, które ma najdłuższy dystans do Krakowa i generalnie z racji położenia można powiedzieć wszędzie. Jest to ogromna bariera rozwojowa naszego miasta stąd musimy dużo więcej starań niż inne miasta poświęcić temu, żeby te lukę jakoś zniwelować. Pojawiają się tu dwa zasadnicze wątki. Pierwszy z nich to jest komunikacja drogowa, możliwość skrócenia dostępu do autostrady. Miasto uczestniczy już w projekcie modernizacji drogi wojewódzkiej do Tarnowa, który to projekt po ukończeniu w znaczący sposób powinien skrócić tę drogę. Ponadto nie będziemy ustawać w staraniach o to, żeby, może nie w tej ale w kolejnej perspektywie finansowej, doszło do zbudowania drogi ekspresowej Gorlice – Tarnów. I przejdę jeszcze do wątku związanego z koleją. Komunikacja kolejowa pomiędzy Gorlicami a Stróżami to jest biała plama. Potrzebujemy jej wypełnienia. Potrzebujemy remontu torów, choćby mając w perspektywie nowe połączenie Podłęże – Piekiełko, ale także ze względu na ogromną wagę połączenia dla subregionu nowosądeckiego w kierunku na Rzeszów i Bieszczady.

Rafał Kukla: Jeśli chodzi o te kierunki to z pewnością kierunek na Tarnów i uzyskanie dodatkowego połączenia bezpośredniego. Taki projekt wypadł w tej kadencji. Wybrano połączenie Brzeska z Nowym Sączem. Takie zapewnienie złożył zarząd województwa. W związku z tym należy nadal ubiegać się o dodatkowe połączenie z Tarnowem ale musimy także zabiegać o to, żeby droga krajowa 28 do Nowego Sącza została przebudowana w taki sposób, żeby do tej tworzonej kiedyś drogi przyspieszonej z Sącza do Brzeska, mieć krótki dojazd. Możemy założyć, że chodzi o to, by w pół godziny dostać się do Nowego Sącza. Ważne jest oczywiście, żeby ta droga do Brzeska wchodziła do Nowego Sącza od strony Gorlic a nie od strony przeciwnej bo znowu korkowalibyśmy się w Sączu. Największym problemem jest rzeczywiście to, że to nowe połączenie Gorlic z Tarnowem upadło. Jeśli chodzi o połączenia kolejowe, to nawet podsekretarz stanu z ministerstwa infrastruktury wypowiadał się w sejmiku, że bardzo ważne jest połączenie Jasło – Stróże, ze względu na połączenie regionów, jednakże w kontrakcie terytorialnym w tej sprawie nie ma przewidzianych nawet opracowań studyjnych na najbliższe lata. Bardzo słabo to jest przygotowane.

 

Precyzując. Od czego zacząć, co powinno być priorytetem nowego burmistrza Gorlic i jest realne do wykonania w najbliższych czterech latach?

Witold Kochan: Priorytetem powinna być modernizacja drogi wojewódzkiej do Tarnowa i korekta drogi krajowej Gorlice – Nowy Sącz.

Rafał Kukla: Korekta drogi krajowej, czyli przebudowa drogi Gorlice Nowy Sącz i zadbanie o to, żeby rewitalizacja linii kolejowej Jasło – Stróże została opracowana przynajmniej w fazie studialnej.

 

Układ komunikacyjny jest także problemem w samych Gorlicach. Dziś już wiadomo, że obwodnica Gorlic wpisana jest na listę rezerwową kontraktu wojewódzkiego, co oznacza, że jej budowa przed 2020 rokiem jest mało prawdopodobna. Trzeba się z tym pogodzić, czy jest jakiś sposób na wyprowadzenie coraz większego ruchu z centrum Gorlic?

Rafał Kukla: Jeśli chodzi o kontrakt terytorialny, to rzeczywiście obwodnica Gorlic została wysunięta poza 2020 rok. Dlatego też uważam, że ciężko będzie w tym momencie uzyskać jakąkolwiek zgodę na zmianę tego kontraktu i wprowadzenie takiej inwestycji w tych latach. Trzeba o to walczyć, żeby ten projekt miał szansę na realizację. Natomiast musimy zająć się w tej sytuacji pozostałymi problemami drogowymi, czyli na przykład północno-zachodnim obejściem Gorlic. Ponieważ w tym momencie centrum miasta i główne rondo, które mamy na ul. Kosciuszki za Zawodziu jest bardzo zakorkowane, trzeba walczyć o to, żeby stworzyć północno-zachodnie obejście, które w planie zagospodarowania przestrzennego jest przygotowanym korytarzem, łączącym ulice Stróżowską z ulica Kościuszki przy wjeździe do Gorlic. Uzyskamy dzięki temu rozładowanie ruchu i odciążenie przynajmniej w 30 do 40 procentach centrum miasta.

Witold Kochan: Jeżeli chodzi o obwodnicę właściwą, czyli obejście zachodnie Gorlic uważam, że ciągle jest szansa na wejście na listę główną z listy rezerwowej. Trzeba przygotowywać projekt i bardzo intensywnie o to zabiegać. Jeżeli chodzi natomiast o tak zwane północne obejście Gorlic, to chcę powiedzieć, że wspólnie z powiatem gorlickim, bardzo intensywnie pracuje nad tym, żeby to zadanie zostało wykonane jeszcze w ramach obecnego budżetu unijnego, czyli w roku 2015. Jesteśmy niemal pewni, że decyzja środowiskowa dla tej inwestycji będzie jeszcze w grudniu. Być może w grudniu, być może z początkiem przyszłego roku będzie tez pozwolenie na budowę. Szansa na wspólny projekt miasto-powiat-województo małopolskie jest ogromna. Jestem przekonany, że z tej szansy skorzystamy i poprawimy płynność ruchu na odcinku Stróżówka – Strefa Aktywności Gospodarczej.    

Wyobraźmy sobie, że w Gorlicach pojawia się inwestor, który deklaruje stworzenie kilkuset miejsc pracy. Oczekuje przy tym ulg podatkowych i pomocy samorządu w znalezieniu terenu pod swoją inwestycje. Uprzedza jednak, że będzie zatrudniał pracowników na umowę zlecenie i płacił najniższą możliwą pensję. Co usłyszy od Witolda Kochana?

Witold Kochan: Rzadko się zdarza inwestor, który by z taką ofertą występował. Wydaje mi się to mało prawdopodobne ale wyobraźmy sobie taką sytuacje czysto teoretycznie. Przede wszystkim miasto dysponuje dla takich inwestorów ofertą. 10 listopada została oddana strefa aktywności gospodarczej, kontynuacja projektu, który był rozpoczęty jeszcze w poprzedniej kadencji. Mamy łącznie 9,7 ha terenu, z czego 6 ha miejskich. Mamy również, co bardzo istotne, przegłosowaną uchwałę o ulgach podatkowych dla tych pracodawców, którzy zainwestują na terenie strefy. W przypadku liczby miejsc pracy przekraczającej sto, ta ulga sięga pięciu lat. Każdy inwestor, który deklaruje tak dużą skale zatrudnienia będzie mógł być traktowany indywidualnie. Będzie miał indywidualna opiekę ze strony urzędu i pomoc przeprowadzeniu wszelkich formalności w innych instytujach. Ja bym ufał, że ta praca będzie jednak stała bo warunki są dobre. To jest w interesie pracodawcy. Zasoby ludzkie to jest największy kapitał firmy i w interesie pracodawcy leży, żeby zatrudniać ludzi na czas dłuższy.

Rafał Kukla: Po pierwsze umowy śmieciowe to jest w ogóle katastrofa w dzisiejszym czasie i to jest duży problem dla ludzi dlatego, że nie mają żadnej pewności dłuższego zatrudnienia ani konkretnej ochrony. Jednakże przy skali bezrobocia, kilkunastoprocentowego na naszym terenie, zdecydowanie każdy inwestor winien być wsparty. System ulg podatkowych już jest przygotowany. Nie powiedzieliśmy jednak jaka to miałaby być branża. Czy powstała by jakaś hala, czy wystarczyłyby tylko jakieś pomieszczenia biurowe, czy jakiekolwiek inne. W każdym bądź razie urząd włączyłby się jeszcze w pomoc w rekrutacji i znalezieniu pracowników. Tutaj można też współpracować z urzędem pracy. Natomiast zdecydowanie trzeba indywidualnie podejść do takiej oferty i poznać zapotrzebowanie takiego inwestora. Nie wiemy też, jakiej powierzchni będzie szukał pod swoją działalność. Strefę aktywności mamy ale w programach subregionalnych na lata 2014 – 2020 będzie również możliwość tworzenia stref związanych z turystyką albo specjalnych stref aktywności, które będą obejmować nie tylko gospodarkę.

 

Czyli praca za wszelką cenę. Obydwaj panowie jesteście gotowi pogodzić się z kiepską oferta pracy, byleby ta praca była?

Witold Kochan: Z ulg w strefie gospodarczej mogą korzystać ci pracodawcy, którzy zatrudniają na umowę o pracę. Podkreślam.

Rafał Kukla: Jeśli ludzie nie maja pracy, to lepszy rydz niż nic i w tym kierunku należy iść.

 

Miasta poniżej 100 tys mieszkańców stają przed wspólnym problemem. Widać wyraźnie odpływ młodych ludzi i demograficznie przekrój ich mieszkańców coraz bardziej się starzeje. Jak sobie z tym radzić? Wyobraźmy sobie znów, że maja panowie w budżecie pewna kwotę pieniędzy, które możecie przeznaczyć albo na teren rekreacyjny dla młodych, powiedzmy ze skateparkiem, którego pozazdrości cała Małopolska albo przychodnie rehabilitacyjną z zapleczem. W co warto zainwestować?

Rafał Kukla: To jest bardzo trudny wybór. Musimy dbać o wszystkich. Ale zdecydowanie trzeba iść w kierunku rozwoju bo jeżeli młodzi ludzie wyjadą, to starsi zostaną bez opieki. Jeżeli zadbamy o to, że młodzi zostali w Gorlicach, to będzie miał kto się opiekować tymi osobami w podeszłym wieku. Postawiłbym na to, żeby wspomóc rozwój przedsiębiorczości wśród młodych. Szkolenia, informacje o możliwości pozyskania środków zewnętrznych a takie są przygotowywane na lata 2014-2020 w programach regionalnych.

Witold Kochan: Przede wszystkim zadbałbym o to, co już planuje w przyszłej kadencji. To znaczy uzbrojenie nowych terenów pod inwestycje. Mamy takie plany. Łącznie jest mowa o 10 ha dodatkowego obszaru pod inwestycję.

Ale zmuszony do wyboru, jakie przedsięwzięcia pan wybierze. Poprawę warunków życia osób starszych, czy inwestowanie w młodych gorliczan?

- Poprawiamy ofertę dla ludzi młodych nie zapominając o ludziach starszych. Planujemy między innymi utworzenie centrum aktywnego seniora. Robimy to wspólnie z samorządem powiatowym. Funkcjonuje w Gorlicach Rada do Spraw Seniorów, która między innymi organizuje wspólnie z miastem badania okresowe dla seniorów w poszczególnych osiedlach. Mamy interesująca ofertę szkoleń, na przykład dotyczących wolontariatu dla ludzi starszych. Dla ludzi młodych najważniejsze są nowe miejsca pracy a jedynym instrumentem, jakim dysponuje samorząd, dającym nadzieje na wzrost tych miejsc pracy to jest tworzenie obszarów pod inwestycję, czyli stref aktywności gospodarczej.

 

Na koniec kandydaci mieli okazje zadać sobie nawzajem po jednym pytaniu. Jako pierwszy pytanie zadawał Witold Kochan.

- Nawiązując do wypowiedzi kolegi, gdzie Pan Rafał Kukla widziałby umiejscowienie tej strefy aktywności turystycznej? Biorąc pod uwagę oczywiście tereny miejskie.

Rafał Kukla: Jeśli chodzi o strefę aktywności turystycznej, to należałoby się skupić na terenach gdzie znajdują się odwierty, które należałoby przebadać. Takie plany powiat miał wspólnie z gminą Sękowa, które dotyczyły wykorzystania energii geotermalnej. Jest to tak zwana dzielnica sokoła, na styku Gorlic i Sękowej. Natomiast miasto posiada szereg jeszcze gruntów w różnych częściach. I w zależności do tego, co chcielibyśmy umiejscowić, na przykład jeśli szli byśmy w kierunku produktu turystycznego związanego z bitwą pod Gorlicami, to musimy poszukać terenu w centrum miasta.

Pytanie do Witolda Kochana:

Pan burmistrz w swoich materiałach wyborczych deklarował, że startuje do sejmiku województwa z listy PO, żeby jak gdyby podziękować samorządowi województwa za współpracę przy realizacji różnych zadań w Gorlicach. Chciałem zapytać jakie są owoce tej szczególnej współpracy? Burmistrz deklarował, że i w sejmiku i w Gorlicach rządzi Platforma Obywatelska, a w zasadzie tych wszystkich inwestycji, oprócz przygotowanych przez poprzednika na prawie 30 mln złotych, zostaje nie wiele.

Witold Kochan: Pierwszy z brzegu przykład, bardzo istotny, czyli komunikacja. Ulica Dukielska stabilizacja osuwiska, wybudowanie nowego odcinka ulicy. Strefa aktywności gospodarczej, czyli kontynuacja na którą miasto wydało 700 tysięcy złotych i pozyskało 2 miliony 900 tysięcy z funduszy unijnych. Dzięki wsparciu samorządu wojewódzkiego możliwe były też milionowe remonty ulic. Między innymi ulica Stróżowska, wspomniana ulica Dukielska czy ulica Sienkiewicza.

- Poprawiamy ofertę dla ludzi młodych nie zapominając o ludziach starszych. Planujemy między innymi utworzenie centrum aktywnego seniora. Robimy to wspólnie z samorządem powiatowym. Funkcjonuje w Gorlicach Rada do Spraw Seniorów, która między innymi organizuje wspólnie z miastem badania okresowe dla seniorów w poszczególnych osiedlach. Mamy interesująca ofertę szkoleń, na przykład dotyczących wolontariatu dla ludzi starszych. Dla ludzi młodych najważniejsze są nowe miejsca pracy a jedynym instrumentem, jakim dysponuje samorząd, dającym nadzieje na wzrost tych miejsc pracy to jest tworzenie obszarów pod inwestycję, czyli stref aktywności gospodarczej.

Na koniec kandydaci mieli okazje zadać sobie nawzajem po jednym pytaniu. Jako pierwszy pytanie zadawał Witold Kochan.

- Nawiązując do wypowiedzi kolegi, gdzie pan Rafał Kukla widziałby umiejscowienie tej strefy aktywności turystycznej? Biorąc pod uwagę oczywiście tereny miejskie.

Rafał Kukla: Jeśli chodzi o strefę aktywności turystycznej, to należałoby się skupić na terenach gdzie znajdują się odwierty, które należałoby przebadać. Takie plany powiat miał wspólnie z gminą Sękowa, które dotyczyły wykorzystania energii geotermalnej. Jest to tak zwana dzielnica sokoła, na styku Gorlic i Sękowej. Natomiast miasto posiada szereg jeszcze gruntów w różnych częściach. I w zależności do tego, co chcielibyśmy umiejscowić, na przykład jeśli szli byśmy w kierunku produktu turystycznego związanego z bitwą pod Gorlicami, to musimy poszukać terenu w centrum miasta.

 

Pytanie do Witolda Kochana:

Pan burmistrz w swoich materiałach wyborczych deklarował, że startuje do sejmiku województwa z listy PO, żeby jak gdyby podziękować samorządowi województwa za współpracę przy realizacji różnych zadań w Gorlicach. Chciałem zapytać jakie są owoce tej szczególnej współpracy? Burmistrz deklarował, że i w sejmiku i w Gorlicach rządzi Platforma Obywatelska, a w zasadzie tych wszystkich inwestycji, oprócz przygotowanych przez poprzednika na prawie 30 mln złotych, zostaje nie wiele.

Witold Kochan: Pierwszy z brzegu przykład, bardzo istotny, czyli komunikacja. Ulica Dukielska stabilizacja osuwiska, wybudowanie nowego odcinka ulicy. Strefa aktywności gospodarczej, czyli kontynuacja na którą miasto wydało 700 tysięcy złotych i pozyskało 2 miliony 900 tysięcy z funduszy unijnych. Dzięki wsparciu samorządu wojewódzkiego możliwe były też milionowe remonty ulic. Między innymi ulica Stróżowska, wspomniana ulica Dukielska czy ulica Sienkiewicza.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 22:05

    "Bajkowy świat" Pawła Erazmusa na wystawie w Pałacu Sztuki

  • 22:05

    Złoto kosmicznego pyłu… Joanny Warchoł w Pałacu Sztuki

  • 17:30

    Zacznijmy liczyć się w Polsce. Wypełniajcie ankietę! Kampania Porozumienia Autyzm-Polska

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię