Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zbiornik w Skrzyszowie koło Tarnowa powoli napełnia się wodą. Co będzie dookoła?

  • Tarnów
  • date_range Środa, 2015.03.18 07:56 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:21 )
Trochę wody już jest, ale otwarty w październiku zbiornik retencyjny w Skrzyszowie koło Tarnowa ma się napełniać nawet 2-3 lata. Jeszcze później, bo dopiero za 5 lat, będzie można tam na przykład popływać, bo takie są wymogi dofinansowania unijnego. Wcześniej gmina chce uruchomić w pobliżu zbiornika plaże, ale najpierw musi odkupić od mieszkańców działki. To nie będzie jednak łatwe.

fot: Bartłomiej Maziarz

Posłuchaj co mówi wójt Marcin Kiwior

Jak podkreśla wójt Marcin Kiwior, najważniejsza jest funkcja przeciwpowodziowa tego miejsca. "Mamy w planie wyznaczone tereny, gdzie może być rekreacja. Nie chcemy, żeby zbiornik stracił swój pierwotny charakter, czyli retencyjny, poprzez zanieczyszczenie. Zbiornik nie musi być wykorzystywany tylko do pływania. Wokół zbiornika można biegać czy jeździć na rowerze" - dodaje Kiwior.

Do pełnej ochrony Tarnowa i jego najbliższej okolicy przed powodzią, oprócz zbiornika w Skrzyszowie, potrzeba też tak zwanych suchych polderów, czyli pustych przestrzeni, na które bez szkody mogłaby się rozlać wezbrana rzeka. W sumie takich miejsc w okolicach Tarnowa ma być 8, co jednak może kosztować nawet ponad 30 milionów złotych.

 

 

(Bartłomiej Maziarz/ko)

Zbiornik retencyjny w Skrzyszowie
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię