Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tarnów: bezprecedensowy wyrok na podstawie danych z aplikacji przekazanych przez FBI

  • Bartłomiej Maziarz
  • date_range Poniedziałek, 2022.10.03 13:10 ( Edytowany Poniedziałek, 2022.10.03 14:58 )
Przed tarnowskim sądem okręgowym zapadł pierwszy wyrok w Polsce na podstawie bezprecedensowych dowodów przekazanych przez FBI. Przestępcy narkotykowi używali do kontaktu ze sobą specjalnych modeli telefonów i aplikacji. Jak się okazało, aplikacja została stworzona przez skruszonego przestępcę współpracującego z amerykańskimi służbami. Za jej pośrednictwem z Hiszpanii do Polski trafiło co najmniej pół tony marihuany w specjalnych skrytkach w samochodach. Jeden z takich transportów został przechwycony na autostradzie koło Tarnowa. Prokurator Prokuratury Okręgowej w Tarnowie Anna Pałka przyznaje, że po raz pierwszy spotkała się z taką sprawą.

Fot. Bartłomiej Maziarz

posłuchaj materiału Bartłomieja Maziarza

"Aplikacja na telefonie była tak zakamuflowana, że wchodziło się do niej przez ikonkę kalkulatora. Trzeba było wpisać bardzo długi ciąg szyfrowany, żeby ta aplikacja udostępniła liczbę kontaktów o określonych nickach narzucanych przez aplikację i umożliwiała przesyłanie szyfrowanych informacji. Nie dało się odczytać treści wiadomości przesyłanych przez żadnego z biegłych w Polsce, jedynie zrzuty tych aplikacji, które były gromadzone na specjalnym serwerze i ich udostępnienie przez FBI" - mówi Anna Pałka.

Tarnowski Sąd Okręgowy skazał dziś 14 osób z Tarnowa, Krakowa, Nowego Sącza, ale też północy Polski za przestępstwa narkotykowe, w tym 12 z nich za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Szef grupy został skazany na 9 lat więzienia i przepadek prawie 9 milionów złotych, których zdaniem sądu dorobił się na przestępstwach. Wyrok jest nieprawomocny. Obrońcy zapowiadają apelację, kwestionując m.in. wykorzystanie jako dowodu przekazane przez FBI zrzuty z aplikacji, o której, ich zdaniem, niewiele wiadomo. Śledztwa w sprawach narkotykowych na podstawie danych z aplikacji przekazanych przez amerykańskie służby przy współpracy z Europolem odbywają się także w innych polskich prokuraturach. 

Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Łukasz Konatowicz

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię