2 marca w Szczucinie na ul. Rudnickiego dwaj nastolatkowie zażądali pieniędzy od 14-latka, który wracał po lekcjach ze szkoły, a kiedy ich nie otrzymali, pobili go, po czym dokonali kradzieży wyrobów tytoniowych, które nieletni przy sobie posiadał. 14-latek w wyniku pobicia z obrażeniami głowy trafił do szpitala. Młodzi mężczyźni, wykorzystując komunikator internetowy, po zdarzeniu grozili pozbawieniem życia swojej ofierze.

Funkcjonariusze Komisariatu Policji w Szczucinie wszczęli w tej sprawie dochodzenie. Policjanci zatrzymali 6 marca dwóch wytypowanych 17-latków. Jeden z nich to mieszkaniec powiatu dąbrowskiego a drugi województwa świętokrzyskiego. Usłyszeli oni zarzuty dokonania rozboju i spowodowania lekkiego uszczerbku na zdrowiu, do czego się przyznali. Prokurator wobec zastosował nich środek zapobiegawczy w postaci dozoru, zakazu zbliżania i kontaktu z 14-latkiem.

Za rozbój grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności, lecz nieletnim po ukończeniu 15 roku życia za popełnienie tego przestępstwa grozi kara dwóch trzecich górnej granicy ustawowego zagrożenia (tj. 8 lat) zgodnie z art. 10 kodeksu karnego.