Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Oskarżony o pomoc w zamordowaniu Iwony Cygan ze Szczucina Józef K. po prawie 5 latach wyszedł z aresztu

17-letnia Iwona została brutalnie zamordowana 23 lata temu. Proces ruszył jednak dopiero 3 lata temu. Prokuratura Krajowa oskarżyła o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem Pawła K. Zdaniem śledczych miał mu w tym pomagać ojciec - Józef K., który na wniosek obrony został dziś zwolniony przez sąd z aresztu.

Fot. Paweł Topolski

Jak jednak podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków rzecznik Sądu Okręgowego w Rzeszowie sędzia Tomasz Mucha, wynika to ze stanu zdrowia oskarżonego.


Jego funkcjonowanie wymagało stałej pomocy osób trzecich.  Na tym etapie postępowania sąd uznał, że chociaż istnieje duże prawdopodobieństwo, że oskarżony dopuścił się zarzucanego czynu, jak również grozi mu surowa kara, to jednak obawa mataczenia z jego strony, choć istnieje, na tym etapie jest już niewielka.

Mówi sędzia Tomasz Mucha

Trzy lata temu sąd zwolnił z aresztu 13 byłych policjantów ze Szczucina i Dąbrowy Tarnowskiej, którzy zdaniem prokuratury nie dopełnili obowiązków i utrudniali śledztwo w sprawie zabójstwa Iwony Cygan. Na wolność wyszła wtedy także Renata G., która jest oskarżona o składanie fałszywych zeznań. W areszcie pozostaje natomiast Paweł K. oskarżony o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem Iwony Cygan sprzed 23 lat.

Zdaniem Sądu Okręgowego w Rzeszowie dalszy pobyt Józefa K. w areszcie w tym stanie zdrowia byłby "formą naruszenia jego konstytucyjnych praw do godnego przebywania w warunkach izolacji".

O decyzji sądu w sprawie Józefa K. jako pierwsi poinformowali dziennikarze Onetu.

Tematy:
Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię