- Droga numer 73… O niej się dowiaduje z pana informacji. O niej nie miałem żadnej wiedzy. 5,5 roku jestem ministrem, infrastrukturą zajmuję się od lat. Nie ma nigdzie projektu drogi ekspresowej 73. To projekt pewnie wymyślony przez pana Ciepielę. Ten projekt nie pojawia się w strategii rządowej. Za kilkanaście dni premier Morawiecki ogłosi nowy Program Budowy Dróg Krajowych. Nie ma tam takiej drogi. Nie widziałem żadnego postulatu samorządu, żeby to było w strategii rządowej - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków minister Andrzej Adamczyk.

Andrzej Adamczyk: Ile zakazów jeszcze wytrzymamy? Trzeba podejść roztropnie do szczepień

Wtorek, 2021.07.27


Prezydent Ciepiela podczas telekonferencji z samorządowcami przekonywał, że "czas dojazdu do głównych ośrodków miejskich, autostrady A4 z południa Małopolski i Podkarpacia jest bardzo długi". Według autorów wstępnej koncepcji, przygotowanej na zlecenie Województwa Małopolskiego w 2012 roku, po powstaniu trasy S73 czas przejazdu np. między Tarnowem i Gorlicami skróciłby się o połowę.

Według wstępnych koncepcji przygotowywanych w latach 2012 - 2015, budowa drogi S73 miałoby kosztować ponad 4 miliardy złotych. Zdaniem prezydenta Tarnowa w budowie takiej drogi mógłby pomóc Fundusz Odbudowy oraz Polski Ład. "Mamy w tej chwili wszelkie przesłanki do tego, żeby rozpocząć publiczną dyskusję i zachęcić Ministerstwo Infrastruktury, rząd i pana premiera do zmiany rozporządzenia i wpisania drogi S73 do programu budowy dróg krajowych jako nowej drogi, ale z wykorzystaniem w dużej części dzisiejszego śladu drogi krajowej numer 73" - mówił podczas wideokonferencji z samorządowcami prezydent Tarnowa.

Częścią drogi S73 byłaby też planowana wschodnia obwodnica Tarnowa i byłoby to wybawienie dla miasta. Jeślib ta droga by powstawała w ramach drogi ekspresowej, Tarnów nie musiałby dopłacać do jej budowy ponad 300 milionów złotych. Na co go nie stać.

Jak podkreślił prezydent Tarnowa, podobnie rozwiązano sprawę budowy północnej obwodnicy Krakowa. "Powstała droga S52, która łączy drogę ekspresową S7 z autostradą i na drugim biegunie z Bielsko-Białą".

Tymczasem Minister Infrastruktury w porannej rozmowie Radia Kraków przekonywał, że "kilka lat temu prezydent Tarnowa mówił, że rząd nie chce budować z miastem wschodniej obwodnicy. W granicach administracyjnych miasta prezydenckiego to miasto finansuje inwestycję w ciągu dróg krajowych. Poza miastem robi to GDDKiA. My jesteśmy gotowi. Nie widzimy jednak woli Tarnowa. Miasto mówi, że nie ma pieniędzy. Kilka lat temu mówili, że środki mają. To bez sensu przepychanka. Trzeba realizować inwestycje, nie spierać się. Trzeba wykorzystywać wszystkie możliwe środki i realizować obwodnicę" - mówił Andrzej Adamczyk.

Prezydent Tarnowa będzie porannym gościem Radia Kraków w środę o godzinie 8:15.