"W szkole muzycznej o tyle jest dobra informacje, że w okresie od poniedziałku do środy nie było zajęć, więc nie było kontaktu z dziećmi. Kontakt dotyczy kilku nauczycieli, którzy zostali poproszeni o pozostanie w domach. Natomiast jeżeli chodzi o przedszkole - około 7 dzieci uczeszczęczało w tym czasie do placówki. Nie jest to dużo, bo nie było dużo chętnych żeby powrócić do przedszkoli. ".

Burmistrz Tuchowa dodaje w rozmowie z Radiem Kraków, że placówki edukacyjne prowadzone przez gminę zostały zamknięte w czwartek. Wtedy nikt jeszcze nie wiedział o zakżeniu na terenie Tuchowa i wiele osób z całej gminy brało udział w uroczystościach, więc na razie nie wiemy jaka jest skala dla całej gminy".

Magdalena Marszałek apeluje do mieszkańców żeby przez najbliższy tydzień ograniczyli kontakty. "Sytuacja jest bardzo poważna. Mam nadzieję, że to  nie rozprzestrzeni się bardzo, ale ryzyko jest ogromne. Myślę, że jeżeli udałoby się ograniczyć zbędne kontakty przez najbliższy tydzień, to byłby czas, który pozwoliłby nam jak najszybciej opanować to zagrożenie - ten tydzień będzie decydujący i jeżeli mieszkańcy zachowają się odpowiedzialnie, to będzie dla nas tylko na plus".

Natomiast jak informuje rzecznik warszawskiej prowincji redemptorystów Mariusz Mazurkiewicz 7 z 12 redemptorystów zakażonych koronawirusem z Tuchowa nie ma objawów, 5 ma je w stopniu umiarkowanym. Wyniki 40 duchownych z Tuchowa są negatywne. Nie ma jeszcze wyniku 4 ojców.

Roman Łucarz  apeluje do mieszkańców o zachowanie ostrożności i przede wszystkim unikania kontaktu z osobami, które po 28 maja uczestniczyły w mszach świętych oraz uroczystościach w tuchowskiej bazylice.

Starosta tarnowski podkreśla, że powiat we współpracy z wojewodą dostarczył środki ochrony osobistej do klasztoru, a kolejna dostawa tak dla wspólnoty redemptorystów jak i DPS-u ma zostać zorganizowana na początku tygodnia.

Z kolei tarnowski sanepid, prosi osoby, które miały kontakt z tuchowskimi redemptorystami między 28 maja i 2 czerwca o kontakt.

 

Bartłomiej Maziarz/bp

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.