Wielka Sobota Cracovii !!! Jest nadzieja na marsz w górę tabeli, pierwsza porażka Lechii na wiosnę ! Dobry mecz "Pasów" (przynajmniej długimi fragmentami) i bardzo cenne trzy punkty dla krakowian, choć początek spotkania tego nie zapowiadał.

W pierwszych minutach zespół Roberta Podolińskiego został zepchnięty do obrony przez atakujących z rozmachem rywali. Wszystko mogło się zresztą potoczyć zupełnie inaczej gdyby potężna bomba Piotra Grzelczaka z woleja poszybowała w światło bramki. Przez kwadrans gościom jednak nie udało się zamienić optycznej przewagi na gola, a w 21. minucie po wrzutce Marciniaka z lewego skrzydła Mateusz Bąk był w stanie tylko odbić piłkę przed siebie po strzale Denissa Rakelsa, dobitka główką Marcina Budzińskiego dała gospodarzom prowadzenie 1:0. Cracovia odzyskała pewność siebie i ruszyła śmielej do przodu, gola jednak zdobyli gdańszczanie. W 41. minucie Piotr Grzelczak długo szukał miejsca w narożniku pola karnego, ale jak już przymierzył to piłka minęła wyciągnięte ręce Krzysztofa Pilarza, odbila się od słupka i wpadła w okienko. Na przerwę Cracovia schodziła jednak z prowadzeniem. W polu karnym - przy jego bocznej linii, blisko linii końcowej - Gerson próbował odebrać piłkę Mateuszowi Wdowiakowi. Trafił nieczysto, a karnego na bramkę zamienił Deniss Rakels.

Druga połowa zaczęła się od wymiany ciosów. W 47. minucie wyrównał Stefan Vranjes swoim strzałem zupełnie zaskakując Krzysztofa Pilarza. Dwie minuty później był jednak remis. Marcin Budziński wykonał rzut wolny, posyłając piłkę w kierunku bramki gości, futbolówka została jeszcze strącona głową przez Piotra Polczaka, a goście ani drgnęli. Zaniosiło się na prawdziwie hokejowy wynik, ale więcej goli już nie było. Choć emocji nie brakowało. Cracovia długimi minutami kontrolowała sytuację, a od czasu do czasu próbowała skontrować. Lechia nie rzuciła się jednak na tyle do szturmu, by takich okazji do kontr zbyło zbyt wiele.

Cracovia - po dobrej grze wygrała więc 3:2, szkoda tylko że "Pasy" nie zawsze grają tak dobrze, trzy punkty pozwolą śmielej patrzeć na ligową tabelę, martwią tylko aż cztery żółte kartoniki dla zawodników gospodarzy. Święta dla "Pasów" na pewno będą spokojniejsze.

Cracovia - Lechia 3:2 (2:1)

Bramki: 21. Marcin Budziński 1:0, 40. Piotr Grzelczak 1:1, 44. Deniss Rakels K 2:1, 47. Stefan Vranjes 2:2, 49. Piotr Polczak 3:2

Cracovia: Krzysztof Pilarz - Bartosz Rymaniak ŻK, Sreten Sretenović, Piotr Polczak ŻK - Mateusz Wdowiak (64. Krzysztof Nykiel ŻK), Miroslav Covilo, Damian Dąbrowski ŻK, Adam Marciniak - Marcin Budziński (87. Sławomir Szeliga), Armiche Ortega (46. Boubacar Dialiba), Deniss Rakels

Lechia: Mateusz Bąk - Mateusz Możdżeń, Rafał Janicki, Gerson, Grzegorz Wojtkowiak - Maciej Makuszewski, Ariel Borysiuk, Stojan Vranjes (80. Kevin Friesenbichler), Piotr Grzelczak (71.Donatas Kazlauskas ŻK) - Bruno Nazario (66. Adam Dźwigała), Antonio Colak ŻK.

Oto jak relacjonowaliśmy to spotkanie "minuta po minucie":

14:50 -

90 + 3 min. CRACOVIA WYGRYWA Z LECHIĄ 3:2, końcowy gwizdek sędziego, mecz zakończony, bardzo cenna wygrana Pasów, nadzieja na marsz w górę tabeli, pierwsza porażka Lechii na wiosnę !!!!!!!

14:46 -

90 min. doliczone 3 minuty

14:46 -

90 min. świetna akcja Dialiby, wyjście z własnej połowy po rozegraniu z Rakelsem, faulowany zarabia wolnego, żółta dla Kazlauskasa, wolny źle rozegrany

14:44 -

87 min. błąd sędziego, po zagraniu Pasów i wybiciu piłki przez gdańszczan ewidentny rzut rożny, tymczasem sędzia przynzaje piłkę rywalom. Zmiana w Cracovii wchodzi Szeliga za Budzińskiego, brawa dla "Budzika", bardzo dobry występ, dlaczego Cracovia nie gra w każdym meczu tak jak dziś ?

14:43 -

86 min. Budziński z Rakelsem przed bramkarzem Bąkiem, ale w górze chorągiewka liniowego, spalony rzeczywiście był...

14:41 -

85 min. Lechia atakuje, ale wygląda to na bicie głową w mur, Pasy wygrywają kolejne pojedynki o górne piłki, Covilo, Marciniak, Pilarz...

14:38 -

81 min. ładna szarża Marciniaka lewą, wrzutka przechodzi przez pole karne nie trafiając do żadnego zawodnika Cracovii

14:36 -

79 min. znakomita akcja Rymaniaka, zagranie do Budzińskiego - dwie próby strzału zablokowane, jeszcze Rakels i wynik bez zmian

14:33 -

77 min. Nykiel - żółta kartka za faul 30 metrów od bramki rywali, wrzutka z wolengo pokazuje że Cracovia panuuje "w powietrzu"

14:32 -

76 min. 6.143 widzów ogląda ten mecz na stadionie przy Kałuży. Ci co przyszli nie żałują !!!

14:30 -

74 min. Boubacar Diabong zza szesnastki z woleja, ale to nie była komfortowa sytuacja i uderzenie ponad bramką

14:28 -

72 min. Jedna z nielicznych sytuacji gdańszczan w tej części meczu - Wojtkowiak do Colaka w plle karne, zabrakło wykończenia

14:26 -

70 min. Cracovia w szybkim ataku, Dialiba szukał Budzińskiego, goście bez problemu wybijają piłkę po kornerze,

14:25 -

68 min. Cracovia wyraźnie przejęła inicjatywę, kontroluje przebieg meczu, akcje Lechii są szybko neutralizowane, czyżby koniec wymiany ciosów ?

14:23 -

66 min. zmiana też w Lechii - wchodzi Dźwigała - będą korekty ustawienia gości, trener Jerzy Brzęczek szuka sposobu na poprawę wyniku

14:20 -

64 min. druga zmiana w zespole Pasów - Nykiel za Wdowiaka

14:17 -

60 min. Godzina gry za nami - pięć goli - a może sześć ? groźnie Makuszewski z Nazario - broni Pilarz

14:15 -

58 min. ambitnie walczy o piłkę Rakels, zatrzymany przez Janickiego interwencją na pograniczu faulu w polu karnym

14:14 -

57 min. Lechia w ataku, goście szukają gola na remis, kolejne rzuty rożne, ale sytuacja pod kontrolą, szansa Cracovii, bramkarz Lechii szybszy na 35. metrze od Rakelsa

14:12 -

55 min. mógł być kolejny gol, potężna bomba Możdżenia, broni Pilarz !!!

14:10 -

52 min. Cóż za wymiana ciosów: 21. Budziński 1:0, 40. Grzelczak 1:1, 44. Rakels K 2:1, 47. Vranjes 2:2, 49. Polczak 3:2

14:05 -

47 min. Vranjes w okienko REEEMIS 2:2, odpowiedź Cracovii wrzutka z lewej i trafia Polczak JEEEEST 3:2 !!!!!!!!!!!!!! Co za mecz  !!!!!!!!!!!!!

13:46 -

45 min. Cracovia prowadzi 2:1, choć gra w kratkę, przez długie minuty to goście przeważali, to bramkę przed przerwą strzelili gospodarze. Trwają dyskusje przy telewizyjnych powtórkach. Był karny czy nie, chyba jednak Gerson kopnął jednocześnie i piłkę i nogę Wdowiaka. Czekamy na drugą połowę meczu

13:45 -

44 min. po faulu Gersona na Wdowiaku jedenastka i GOOOOOOL strzał Rakelsa w lewy róg, bramkarz szybuje w przeciwnym kierunku i jest 2:1 dla Cracovii !!!!!!!! Prowadzenie Pasów do przerwy jedną bramką.

13:44 -

43 min. mecz nie jest brutalny, a tu już czwarta kartka, dla Colaka za faul na Sretenoviciu, a teraz KARNY DLA CRACOVII

13:42 -

40 min. GOOOOOL dla Lechii, błąd obrońców którzy zostawili za dużo miejsca rywalowi, Grzelczak z prawego narożnika pola karnego wymierzył "rogala" w długi róg bramki Cracovii, Pilarz wyciągnął się jak długi ale piłka trafiła idealnie w okienko, 1:1

13:40 -

38 min. ciekawa akcja Budziński - Rakels - Budziński, tylko rzut rożny, wybita piłka przez gdańszczan, jeszcze groźnie pod bramką Bąka, Lechia wybiija ale coraz częściej to nie są precyzyjnie konstruowane akcje ofesnywne

13:36 -

35 min. genialna piłka Wdowiaka do Rakelsa, minięcie bramkarza i strzał z ostrego kąta, ale ponad bramką, super szansa Łotysza !!! Mogło być 2:0

13:35 -

35 min. przez chwilę poprószył śnieg, teraz znów wyszło słońce

13:35 -

13:33 -

33 min. Dąbrowski pomaga sobie rękoma, faul i żółta kartka, to już trzecia dla gospodarzy

13:33 -

32 min. groźnie Wojtkowiak z prawej w pole karne, Nazario niebezpiecznie

13:30 -

29 min. wiele strzałów gdańszczan blokowanych przez obrońców Cracovii, chwilami niebezpiecznie ale po kornerach pewnie albo Pilarz albo Covilo

13:28 -

28 min. wrzutka z wolnego Budzińskiego w pole karne, ale dwaj gracze Cracovii wzajemnie się blokowali i Bąk chwyta bez problemów

13:25 -

24 min. kolejna szansa gospodarzy - Wdowiak wycofuje do Rakelsa - trochę za głęboko - strzał nieudany, ale widać że Pasy nabierają rozpędu

13:24 -

23 min. sektorówka z wizerunkiem Jana Pawła Drugiego i napisem "Pamiętamy"

13:23 -

21. GOOOOOL dla Cracovii ! Pasy które wcześniej praktycznie nie miały ani jednej szansy obejmują prowadzenie 1:0. Strzał Rakelsa po centrze Marciniaka obroniony przez Bąka, ale piłka odbita wprost pod nogi Budzińskiego, który pakuje piłkę do bramki

13:20 -

19 min. brzydki faul Colaka na Covilo, gdańszczanin grunął wysoko w powietrzu i staranował gracza Cracovii, bez kartkowych konsekwencji

13:19 -

18. wreszcie akcja Cracovii ! ładna wrzutka z lewej i główka Covilo, ale daleka od ideału, piłka szybuje daleko od bramki rywali !

13:17 -

16 min. niepotrzebny faul Bartosza Rymaniaka w środku pola - podobnie jak w przypadku Piotra Polczaka - także żółty kartonik

13:16 -

13:11 -

10 min. dwa błędy obrońców Lechii, ale choć Budziński fajnie odebrał piłkę, to później nici z dalszej akcji

13:09 -

8 min. gra prawie cały czas o okolicach pola karnego Cracovii, pressing Lechii przynosi efekty, wyraźna przewaga gdańszczan, ale Pasy się bronią

13:07 -

7 min. faul Polczaka w środku pola i żółta kartka dla obrońcy Cracovii

13:06 -

6 min. goście nadal w ataku, znów niebezpiecznie pod bramką gospodarzy

13:05 -

4. faul Sretenovicia na Colaku, za krótko wybita piłka, strzał Grzelczaka z woleja z 16. metrów, ależ bomba ! Pilarz przerzuca nad poprzeczką

13:04 -

Na razie świąteczne tempo meczu...

13:00 -

Kibice odśpiewali hymn Pasów, zaczynamy...

12:57 -

Sędzią głównym jest Szymon Marciniak z Płocka, a my przypominamy o radiowej transmisji w sportowym kanale internetowym

12:56 -

W zespole gości oprócz Sebastiana Mili nie ma też Jakuba Wawrzyniaka.

12:51 -

Rezerwowi "Pasów": Stępniowski, Diabang, Nykiel, Zjawiński, Szeliga, Jaroszyński i Jendrisek.

12:49 -

Na stadionie przy ulicy Kałuży trwa rozgrzewka obu drużyn. Znamy już składy:

Cracovia: Krzysztof Pilarz - Bartosz Rymaniak, Sreten Sretenović, Piotr Polczak - Mateusz Wdowiak, Miroslav Covilo, Damian Dąbrowski, Adam Marciniak - Marcin Budziński, Armiche Ortega, Deniss Rakels

Lechia: Mateusz Bąk - Mateusz Możdżeń, Rafał Janicki, Gerson, Grzegorz Wojtkowiak - Ariel Borysiuk, Stojan Vranjes, Piotr Grzelczak - Bruno Nazario, Antonio Colak.

Cracovia bez Bartosza Kapustki i Mateusza Żytki, gdańszczanie bez Sebastiana Mili.

Relację "minuta po minucie" prowadzi Marek Solecki.

Transmisji z meczu Cracovia - Lechia Gdańsk można słuchać w specjalnym sportowym kanale Radia Kraków, dostępnym także w smartfonach i tabletach przy użyciu bezpłatnej aplikacji. Meldunki z boiska także co godzinę w serwisach informacyjnych Radia. Na naszej stronie internetowej także opis meczu "minuta po minucie".

Dla Cracovii mecz w Wielką Sobotę to arcyważne spotkanie - "Pasy" mają już tylko punkt przewagi nad przedostatnim w tabeli ekstraklasy chorzowskim Ruchem. Jeżeli krakowianie chcą trochę spokojniej spędzić święta - muszą koniecznie sięgnąć po komplet punktów.

Cracovia na wiosnę zdobyła tylko sześć "oczek" w sześciu kolejkach i jej przewaga nad strefą spadkową niebezpiecznie stopniała. Notowań Roberta Podolińskiego i jego drużyny nie poprawił też kompromitujący występ w pucharowym dwumeczu z Błękitnymi Stargard Szczeciński. Choć po efektownej wygranej II-ligowca z Lechem na tamte wyniki patrzymy trochę inaczej.