Zamiast tradycyjniego kryterium o „Złoty Pierścień Krakowa” w Rynku Głównym. podobnie jak przed  rokiem na otwarcie imprezy - nastąpi prolog wyścigu pod tą samą nazwą, kolarze pojadą na czas na Bielanach na trasie w Lesie Wolskim na dystansie 1400 metrów, przy kolosalnym przewyższeniu. To będzie dopiero przygrywka do trzydniowego ścigania. Są dwa kluczowe punkty tego wyścigu – meta pierwszego etapu czyli podjazd na górę Chełm w Myślenicach oraz etap trzeci, kończący się na Przehybie.To na tych ostatnich 10 km będzie rozstrzygała się sprawa zwycięzcy.
62 edycji najwiekszej malopolskiej imprezy kolarskiej przystąpi 29 zespołów, w kadrach których może być po sześciu kolarzy. Z polskich teamów pojadą: Mazowsze Serce Polski, Voster, Mostostal Puławy, Lubelskie Perła Polski, Trójka Piaseczno, Chrobry Głogów, Spica Solutions, Bialini Global Cycling Project. Start zapowiadają ekipy z Czech, Włoch, Austrii, Danii, Kanady, Słowacji, Niemiec, Węgier, Wielkiej Brytanii, Litwy, Macedonii, Rumunii, Norwegi, Francji, Holandii, a nawet z Filipin.
Kolarze powalczą o koszulkę lidera, ale także o triumf w innych klasyfikacjach – górskiej, punktowej, młodzieżowej. Na metach etapów otrzymuje się bonifikaty sekundowe za pierwsze trzy miejsca – odpowiednio 10, 6 i 4 sekundy, a na lotnych finiszach – 3, 2, 1.
 Mamy grupy zawodowe z wielu krajów - mówi Marek Kosicki, dyrektor MWG. - Taka jest specyfika sportu zawodowego. Ten wyścig ma maksymalną liczbę ekip i zawodników jakie dopuszczają przepisy Międzynarodowej Unii Kolarskiej. W pierwszym MWG, który wystartował spod redakcji „Gazety Krakowskiej”, wystartowało 44 kolarzy z 8 zespołów. Rozwinęliśmy się i to cieszy. Tylko trzem małopolskim kolarzom udało się wygrać ten wyścig. Byli to Antoni Palka, Jerzy Rzepka i Tomasz Marczyński.

Patronem  Medialnym Wyścigu - jest Radio Kraków