Pięćdziesięciu siedmiu polskich sportowców wystąpi w zimowych igrzyskach w Pekinie. Skład reprezentacji zatwierdził zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Reprezentację stanowi 30 kobiet i 27 mężczyzn. Po raz pierwszy w historii kobiety mają przewagę liczebną. Do Chin uda się także 71 osób współpracujących (w tym sztaby szkoleniowe i medyczne, członkowie misji, oficerowie covidowi).

"Zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego powołał do olimpijskiej reprezentacji naszych najlepszych obecnie zawodników dyscyplin zimowych. Jak zawsze są w ich gronie zarówno sportowcy bardzo doświadczeni, mający już za sobą po trzy, a nawet cztery olimpijskie występy, jak i debiutanci, którzy w Chinach przejdą dopiero olimpijski chrzest i staną się olimpijczykami, a ten tytuł będzie z nimi już na zawsze. Za wszystkich trzymamy mocno kciuki" - powiedział prezes PKOl Andrzej Kraśnicki. .

Biało-czerwoni w Chinach wystartują w biathlonie, łyżwiarstwie figurowym, łyżwiarstwie szybkim, short tracku, biegach narciarskich, skokach narciarskich, kombinacji norweskiej, narciarstwie alpejskim, snowboardzie i saneczkarstwie.

Najwięcej, bo 10 sportowców będzie reprezentować Polskę w łyżwiarstwie szybkim. Po raz pierwszy od 1994 roku zabraknie natomiast bobsleistów.

Najliczniejsze grono reprezentantów stanowią zawodnicy klubów małopolskich i śląskich: po 17 osób: Z Małopolski - w  zawodach biathlonowych wystartują:Anna Mąka i Kinga Zbylut (obie BKS Wojsko Polskie Kościelisko). Ich trenerem klubowym jest Adam Jakieła. Na trasach biegów narciarskich pojawi się Weronika Kaleta z LKS Markam Wiśniowa-Osieczny (trenerką klubowa jest Anna Bubula). Jednym z dwójki kombinatorów norweskich jest Andrzej Szczechowicz. W klubie TS Wisła Zakopane jego trenerem jest Józef Jarząbek. W grupie skoczków narciarskich są: Dawid Kubacki (TS Wisła Zakopane) oraz Kamil Stoch i Stefan Hula (obaj KS Eve-Nement Zakopane). W narciarskich konkurencjach alpejskich do rywalizacji przystąpią: Maryna Gąsienica-Daniel (TS Wisła Zakopane – trener Marcin Orłowski), Magdalena Łuczak (UKS Mitan Ski Zakopane – trener Wojciech Mitan), Hanna Zięba (KSTatra Ski Academy Zakopane – trener Agnieszka Gąsienica-Gładysz), Michał Jasiczek (SNA Ski Team Zakopane – trener Jefrrey Frisch) i Paweł Pyjas KS Siepraw Ski – trener Andrzej Gocman). Reprezentację w snowboardzie stanowią wyłącznie przedstawiciele małopolskich klubów: Aleksandra Król (KS F2 Dawidek – trener Paweł Dawidek) oraz Weronika Biela-Nowaczyk, Aleksandra Michalik, Oskar Kwiatkowski i Michał Nowaczyk (wszyscy AZS Zakopane – ich klubowym trenerem jest Marcin Sitarz).

Cztery lata temu w Pjongczangu Polskę reprezentowało 62 sportowców, którzy wywalczyli dwa medale. Po trzecie olimpijskie złoto w karierze sięgnął Kamil Stoch, a następnie z kolegami w konkursie drużynowym stanął na najniższym stopniu podium. Dla 34-letniego skoczka z Zębu będą to piąte w karierze igrzyska. Impreza odbędzie się w dniach 4-20 lutego.