Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Czy Muszyna będzie pierwszą bezdymną gminą w Małopolsce?

Władze Muszyny zapowiadają stanowczą walkę z niską emisją. A jest z czym walczyć, bo przez ostatnie dwa tygodnie pyłomierz Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego odnotował aż sześć dni z przekroczeniem dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego (PM10). Przez cztery dni stężenia dobowe przekroczyły 200% dopuszczalnej wartości (najwyższe stężenie dobowe sięgnęło niemal 400%). Tak wysokie zanieczyszczenie w krajach takich jak Czechy, Węgry, Francja czy Anglia skutkowałoby ogłoszeniem alarmu smogowego.

fot: Bartosz Niemiec

Posłuchaj rozmowy z burmistrzem Muszyny, Janem Golbą
Małopolska bez smogu. Muszyna jesienią

- Jestem przygotowany do wprowadzenia zakazu palenia węglem - powiedział w rozmowie z reporterm Radia Kraków Jan Golba, burmistrz Muszyny. Od poniedziałku pyłomierze RK i PAS badają stan powietrza w Muszynie i Rabce. "Jeżeli bedą dopłaty z unijnych pieniędzy do wymiany pieców, biorę pod uwagę wprowadzenie zakazu takiego jak w Krakowie. Jak pojawią się te możliwości i jak dam szansę ludziom na skorzystanie z tego to w pewnej perspektywie wprowadzę zakaz" - dodał burmistrz Muszyny.


Gminy uzdrowiskowe, zwłaszcza te położone w kotlinach górskich, gdzie wentylacja jest utrudniona, powinny doprowadzić do zamiany źródeł ciepła na takie które nie emitują dymu (odnawialne źródła energii, pompy ciepła czy gaz ziemny). Niestety w ostatnich latach obserwujemy w naszym regionie wzrost liczby nowych trucicieli, zarówno w nowych, jak i starych budynkach. Ludzie, którzy wcześniej korzystali z ogrzewania gazowego zaczęli ponownie przechodzić na ogrzewanie węglem i drewnem powodując zwiększenie emisji zanieczyszczeń.

Likwidacja niskiej emisji jest konieczna, żeby chronić zdrowie i życie mieszkańców – zmniejszyć umieralność na nowotwory, zatory czy zawały. Poprawa jakości powietrza jest konieczna dla budowy dobrego wizerunku gminy wśród turystów i kuracjuszy. Zaniechanie może doprowadzić do tego, że świadomi turyści coraz częściej omijać będą zanieczyszczone miejsca.

 

 

Podsumowanie 28.11

W sobotę norma dla stężenia pyłu PM10 została w Muszynie przekroczona. Stężenie dobowe wyniosło 71 ug/m3, a norma to 50 ug/m3. Najwyższe stężenia pyłu odnotowano w okolicach 19 - średnia godzinna wyniosła wtedy 125 ug/m3, a najniższe w okolicach 3 w nocy - 42 ug/m3.

 

Podsumowanie 27.11

W piątek powietrze w Muszynie było znacznie mniej zanieczyszczone - stężenie pyłu PM10 utrzymało się w górnych granicach normy i wyniosło 48 ug/m3 (norma to 50 ug/m3). Jakość powietrza była bardzo dobra w pierwszej połowie dnia. Zapylenie wzrosło wieczorem.

Podsumowanie 26.11

Czwartek to kolejny dzień, kiedy powietrze Muszynie było bardzo zanieczyszczone, a norma dla stężenia pyłu została przekroczona ponad dwukrotnie (stężenie pyłu PM10 za dobę wyniosło 117 ug/m3, a norma 50 ug/m3). Tak jak w poprzednich dniach, takie stężenia w wielu krajach UE byłyby uznane za podstawę do wprowadzenia alarmu smogowego. W drugiej połowie dnia zapylenie zmniejszyło się dzięki zmianie warunków meteorologicznych, ułatwiających rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń.

 

Podsumowanie 25.11

Środa to kolejny dzień z bardzo wysokimi stężeniami pyłu. Kolejny dzień kiedy według standardów słowackich, czeskich czy węgierskich powinien zostać ogłoszony alarm smogowy. Stężenie pyłu PM10 sięgnęło niemal 400% normy - norma to 50 ug/m3, a wczorajsze stężenie dobiło do 185 ug/m3. Jak zwykle najgorzej było wieczorem, kiedy to w najgorszym momencie, o dziesiątej wieczorem, pyłomierz wskazał 459 ug/m3. Wysokie stężenia pyłów odnotowano wczoraj w całym województwie.

Podsumowanie 24.11

We wtorek powietrze w Muszynie było bardzo zanieczyszczone. Norma dla stężenia pyłu PM10 została przekroczona niemal czterokrotnie! Dobowe stężenie pyłu PM10 wyniosło 181 ug/m3, a norma to 50 ug/m3. Przy tak wysokich stężeniach w Czechach, na Węgrzech, Słowacji czy we Francji byłby ogłoszony alarm smogowy. Najgorzej było wieczorem, kiedy to odnotowano rekordowe godzinne stężenie na poziomie 424 ug/m3.

Podsumowanie 23.11

W poniedziałek powietrze w Muszynie było bardzo zanieczyszczone - stężenie pyłu PM10 przekroczyło normę ponad dwukrotnie. Średnia za dobę wyniosła 124 ug/m3, a norma to 50 ug/m3. Przy tak wysokim stężeniu pyłu w wielu krajach Europy zostałby ogłoszony alarm smogowy. Największe stężenia pyłu odnotowano wieczorem, kiedy to sięgnęły bardzo wysokiego poziomu - 277 ug/m3 (średnia dla godziny).

 

Podsumowanie pierwszego tygodnia

Na sześć pełnych dni pomiarów w Muszynie, aż przez pięć dni stężenie pyłu PM10 było w normie. Niedziela to jedyny dzień gdy norma dla pyłu PM10 była przekroczona, choć nie było to przekroczenie znaczne (63 ug/m3 wobec 50 ug/m3). Skorelowane jest to z pogorszeniem się jakości powietrza w całym regionie. Najwyższe stężenia notowane są w godzinach wieczornych, kiedy to bardziej intensywnie użytkowane są instalacje grzewcze na węgiel i drewno.

 

 

Podsumowanie 22.11

W niedzielę stężenie pyłu PM10 przekroczyło normę i wyniosło 63 ug/m3 (norma to 50 ug/m3). Przez pierwszą część dnia stężenie było niskie, a w okolicach 16 zaczęło rosnąć. Najwyższa wartość godzinna to 177 ug/m3. Wysokie stężenia pyłów utrzymywały się do końca niedzieli.
 
Podsumowanie 21.11
 
W sobotę stężenie pyłu PM10 utrzymywało się w normie i wyniosło 18 ug/m3 (średnia dla doby), a więc było dużo poniżej normy, która wynosi 50 ug/m3.

Podsumowanie 20.11

W piątek dobowe stężenie pyłu PM10 nieznacznie przekroczyło normę i wyniosło 37 ug/m3. Stężenie pyłu było dość niskie w pierwszej połowie dnia, a następnie zaczęło rosnąć w godzinach popołudniowych. Wyższe stężenia utrzymywały się przez kilka godzin wieczornych.

Podsumowanie 18.11

W środę jakość powietrza w Muszynie była bardzo dobra. Stężenie pyłu zawieszonego PM10 za dobę wyniosło 25 ug/m3, a więc było w normie (norma to 50ug/m3). Dzięki silnemu wiatrowi i opadom deszczu w całej Małopolsce oddychaliśmy wczoraj czystym powietrzem.

Podsumiwanie 17.11

We wtorek stężenie dobowe pyłu PM10 nie przekroczyło normy (średnia za dobę wyniosła 40 ug/m3, a norma to 50 ug/m3). Większe stężenia pyłu obserwowano wieczorem. We wtorek stężenie pyłu PM10 utrzymywało się w normie w niemal w całej Małopolsce (poza Krakowem).
 

Podsumowanie 16.11

Między godz. 15 w poniedziałek a 15 we wtorek zanieczyszczenie powietrza w Muszynie wyniosło 42 ug/m3, a więc pozostało w normie (norma to 50 ug/m3). Wyższe stężenia odnotowano wieczorem i w nocy. Przez cały wtorek zanieczyszczenie utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie.


Kampania realizowana przy współpracy z Województwem Małopolskim. Projekt sfinansowany ze środków finansowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Partnerem akcji jest Polski Alarm Smogowy

Partnerzy akcji:


 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię