Małopolska bez smogu
To "krakowski obwarzanek" truje Kraków?
W ramach naszej akcji "Małopolska bez smogu" jeden czujników zanieczyszczeń powietrza Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska stoi w krakowskim Tyńcu. Co noc powtarza się podobna sytuacja - około północy znacząco wzrasta zanieczyszczenie powietrza. To może oznaczać, że smog spływa do Krakowa z gmin sąsiednich, w których nie obowiązuje, tak jak w Krakowie, zakaz palenia węglem i drewnem. Między innymi o tym rozmawiała z Danielem Wrzoszczykiem - dyrektorem stowarzyszenia Metropolia Krakowska - nasza reporterka - Katarzyna Jabłońska.
Pyłomierz KAS i Radia Kraków znów na Podhalu. Podsumowanie akcji
Za nami dwa tygodnie monitoringu zanieczyszczeń powietrza w Bukowinie Tatrzańskiej. W czasie ferii w Małopolsce Radio Kraków wraz z Polskim Alarmem Smogowym sprawdzało, czym oddychają goście popularnych wśród narciarzy kurortów.
Bukowina Tatrzańska: badamy jakość powietrza
Na dwanaście dni pomiarów przez osiem stężenie pyłu zawieszonego PM10 było w normie, a przez cztery było za wysokie. Nie były to jednak stężenia bardzo wysokie, przekraczające 100 ug/m3. Tak jak w większości badanych miejscowości często obserwowano wzrost zapylenia w godzinach wieczornych, kiedy to godzinne stężenia pyłu rosły do około 150 ug/m3. Na tak dobre wyniki wpływ miała pogoda - silny wiatr oraz opady. Należy również zwrócić uwagę, że w porównaniu z pełnią sezonu narciarskiego, w Białce przebywa obecnie niewiele osób, co zmniejsza zanieczyszczenia zarówno z ogrzewania jak i komunikacji.
Pyłomierz Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego już w Białce
Na trzynaście dni pomiarów przez dziesięć stężenie pyłu zawieszonego PM10 było w normie, a przez trzy było za wysokie. Nie były to jednak stężenia bardzo wysokie, przekraczające 100 ug/m3. Tak jak w większości badanych miejscowości często obserwowano wzrost zapylenia w godzinach wieczornych, kiedy to godzinne stężenia pyłu rosły do 150-180 ug/m3. Na tak dobre wyniki wpływ miała pogoda - silny wiatr oraz opady. Należy również zwrócić uwagę, że w porównaniu z pełnią sezonu narciarskiego, w Białce przebywa obecnie niewiele osób, co zmniejsza zanieczyszczenia zarówno z ogrzewania jak i komunikacji.
„Biała sobota” dla mieszkańców Rabki
W najbliższą sobotę 21 listopada w ramach akcji Radia Kraków i PAS „Małopolska bez smogu” na bezpłatne badania i konsultacje lekarskie zapraszają Szpital Miejski w Rabce-Zdroju, Burmistrz Rabki i Radio Kraków.
Czy Muszyna będzie pierwszą bezdymną gminą w Małopolsce?
Władze Muszyny zapowiadają stanowczą walkę z niską emisją. A jest z czym walczyć, bo przez ostatnie dwa tygodnie pyłomierz Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego odnotował aż sześć dni z przekroczeniem dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego (PM10). Przez cztery dni stężenia dobowe przekroczyły 200% dopuszczalnej wartości (najwyższe stężenie dobowe sięgnęło niemal 400%). Tak wysokie zanieczyszczenie w krajach takich jak Czechy, Węgry, Francja czy Anglia skutkowałoby ogłoszeniem alarmu smogowego.
Rabka: zbadaliśmy jakość powietrza
Przez ostatnie dwa tygodnie Radio Kraków wraz z Polskim Alarmem Smogowym mierzyły zanieczyszczenie powietrza w Rabce. Niestety nawet Park Zdrojowy, w którym ulokowany był jeden z pyłomierzy, nie jest wolny od smogu. Podczas pierwszego tygodnia pomiarów w ciągu dwóch dni odnotowano tam tak wysokie stężenia, przy których we Francji ogłoszono by alarm smogowy.
Wysowa: cztery dni z przekroczonymi normami
Na dwanaście dni, dla których dostępne są dane z pomiarów, przez cztery dni normy były przekroczone. Wysokie stężenia odnotowywano w pierwszym tygodniu pomiarów. Najgorzej było 7.11, kiedy to stężenie dobowe pyłu PM10 osiągnęło 122 ug/m3, a więc ponad 200% normy. Najniższe dobowe stężenie wyniosło 21 ug/m3 i było to w dniu 09.11 oraz 10.11. Różnica między wysokimi stężeniami z pierwszego tygodnia, a niskimi z drugiego wynika z odmiennych warunków atmosferycznych - w pierwszym tygodniu przez większość czasu mieliśmy do czynienia z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, utrudniającymi rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń. W drugim tygodniu na odwrót - wiał silny wiatr i padał deszcz, co sprzyjało rozwiewaniu pyłu, a stężenia pyłów utrzymywały się na niskim poziomie w większości województwa. Wyniki w Wysowej można w pewnym stopniu porównać z wynikami w Nowym Sączu ze stacji WIOŚ - wtedy gdy były wysokie stężenia w Nowym Sączu, w Wysowej również obserwowano duże zapylenie powietrza i na odwrót - kiedy w Nowym Sączu powietrze było dobre, również w Wysowej poziom pyłów był niski.
Krynica: 7 dni z przekrczonymi normami
Na czternaście dni, kiedy prowadzone były pomiary, przez siedem normy były przekroczone. Wysokie stężenia odnotowywano praktycznie przez cały pierwszy tydzień pomiarów. Najgorzej było 7.11, kiedy to stężenie dobowe pyłu PM10 osiągnęło 114 ug/m3, a więc ponad 200% normy. Najniższe dobowe stężenie wyniosło 11 ug/m3 i było to w dniu 11.11. Przez wiele dni widoczny był trend kiedy to stężenia rosły w godzinach wieczornych, utrzymując się na podwyższonym poziomie przez noc. Wynika to z tego, że po powrocie do domu mieszkańcy Krynicy zaczynali palić w piecach i kominkach, co powodowało wzrost zanieczyszczeń. Różnica między wysokimi stężeniami z pierwszego tygodnia, a niskimi z drugiego wynika z odmiennych warunków atmosferycznych - w pierwszym tygodniu przez większość czasu mieliśmy do czynienia z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, utrudniającymi rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń. W drugim tygodniu na odwrót - wiał silny wiatr i padał deszcz, co sprzyjało rozwiewaniu pyłu. Wyniki w Krynicy można w pewnym stopniu porównać z wynikami w Nowym Sączu ze stacji WIOŚ - wtedy gdy były wysokie stężenia w Nowym Sączu, w Krynicy również obserwowano duże zapylenie powietrza i na odwrót - kiedy w Nowym Sączu powietrze było dobre, również w Krynicy poziom pyłów był niski.
Pomiary w Szczawnicy: lepiej niż w Bochni, ale...
Jeżeli dofinansowanie do wymiany kotłów wyniosłoby przynajmniej 70%, to być może udałoby się do tego zmobilizować mieszkańców - powiedział Radiu Kraków burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda, komentując wyniki naszej akcji. Na czternaście dni pomiarów pyłu PM10 w Szczawnicy jedynie przez cztery dni jakość powietrza była zgodna z normami określonymi w prawie. Przez pozostałe dni normy były przekroczone. W dwa dni przekroczenie to nie było znaczne, a przez cztery dni było ono bardzo wysokie - ponad dwieście procent normy.
Pomiary zanieczyszczeń w Bochni. Tylko jeden dzień w normie
Na jedenaście pełnych dni pomiarów pyłu PM10 w Bochni, jedynie przez jeden dzień jakość powietrza była zgodna z normami określonymi w prawie! - Jestem zaskoczonym tym, co zobaczyłem - nie ukrywał w rozmowie z Radiem Kraków burmistrz Stefan Kolawiński. Dodał jednak, że restrykcyjnego nakazu zmiany starych pieców na nowe raczej nie będzie.
Małopolska bez smogu: podsumowanie akcji
Takiej akcji jeszcze nie było! Od 19 października do 14 grudnia wraz z Polskim Alarmem Smogowym odwiedziliśmy osiem najpopularniejszych małopolskich miejscowości uzdrowiskowych i wypoczynkowych, w których nie ma stałej stacji monitoringu WIOŚ. Były to: Bochnia, Szczawnica, Wysowa, Krynica, Rabka, Muszyna, Białka i Bukowina Tatrzańska. W każdej z nich przez dwa tygodnie przenośnymi pyłomierzami monitorowaliśmy jakość powietrza. Zobaczcie wyniki.
Najnowsze
-
07:00
Znajdą się pieniądze na Muzeum Architektury i Dizajnu w hotelu "Cracovia"
-
06:56
Tragedia sprzed 95 lat wciąż jest w pamięci górali. Jak zginęły siostry Skotnicówny?
-
22:07
Czy Bridget Jones to głupiutka blondynka z nadwagą? Prof. filozofii: "Rewolucjonistka!"
-
21:57
Czy Bridget Jones to głupiutka blondynka z nadwagą? Prof. filozofii: "Rewolucjonistka!"
-
21:30
Redyk w gminie Łącko. Bacowie wraz z juhasami uroczyście spędzili owce z letnich pastwisk
-
19:05
Wisła przełamuje wyjazdową niemoc. Drugie z rzędu zwycięstwo Białej Gwiazdy!
-
18:57
Tatry: niedźwiedź zaatakował 63-latka. Śmierć podczas grzybobrania.
-
17:22
Bardzo smutny i zaskakujący rekord w krakowskim schronisku
-
17:05
Teatr w Tarnowie pokazuje zwiedzającym swoje tajemnice