- A
- A
- A
Pyłomierz Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego już w Białce
Na trzynaście dni pomiarów przez dziesięć stężenie pyłu zawieszonego PM10 było w normie, a przez trzy było za wysokie. Nie były to jednak stężenia bardzo wysokie, przekraczające 100 ug/m3. Tak jak w większości badanych miejscowości często obserwowano wzrost zapylenia w godzinach wieczornych, kiedy to godzinne stężenia pyłu rosły do 150-180 ug/m3. Na tak dobre wyniki wpływ miała pogoda - silny wiatr oraz opady. Należy również zwrócić uwagę, że w porównaniu z pełnią sezonu narciarskiego, w Białce przebywa obecnie niewiele osób, co zmniejsza zanieczyszczenia zarówno z ogrzewania jak i komunikacji.
Podsumowanie dwóch tygodni
Podsumowanie 9 i 10.12
Zarówno w środę jak i w czwartek powietrze w Białce było czyste a stężenia pyłu PM10 utrzymywały się w normie: w środę dobowe stężenie wyniosło 27 ug/m3, a we wtorek 20 ug/m3. Przez dwa dni stężenia godzinne były niskie z wyjątkiem krótkiego okresu we czwartek wieczorem. W pobliskim Zakopanem również obserwowano niskie stężenia na stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Podsumowanie 8.12
We wtorek powietrze w Białce było znacznie bardziej zanieczyszczone niż w poprzednie dni. Dobowe stężenie pyłu PM10 wyniosło 77 ug/m3 - a więc przekroczyło normę (50 ug/m3). Najwyższe stężenia odnotowano wieczorem. Również w pobliskim Zakopanem stężenie pyłu PM10 przekroczyło normę.
Podsumowanie 7.12
W poniedziałek dobowe stężenie pyłu PM10 w Bukowinie nieznacznie przekroczyło normę, osiągając 54 ug/m3 (norma to 50 ug/m3). Widoczne były bardzo duże różnice między bardzo niskimi stężeniami w dzień (kilka ug/m3) oraz bardzo wysokimi stężeniami wieczorno-nocnymi, przekraczającymi 150 ug/m3.
Podsumowanie pierwszego tygodnia
Od początku pomiarów w Białce nie odnotowano przekroczeń normy dla dobowego stężenia pyłu PM10. Widoczne są za to duże różnice w stężeniach dziennych i wieczornych - te pierwsze spadają często do wartości bardzo niskich, za to wieczorem zapylenie można określić jako wysokie.
Podsumowanie 6.12
W niedzielę odnotowano duże wahania w stężeniach pyłu - w dzień stężenie było niskie (poza porankiem), za to przez ostatnie sześć wieczornych godzin utrzymywało się na wysokim poziomie. W sumie dobowe stężenie zmieściło się w normie - wynosząc 41 ug/m3.
Podsumowanie 4 i 5.12
W piątek i sobotę powietrze w Białce Tatrzańskiej było czyste - stężenie pyłu zawieszonego PM10 w piątek wyniosło 38 ug/m3, a w sobotę 32 ug/m3, przy normie 50 ug/m3. Stężenie pyłu wzrastało w obydwa dni wieczorami, sięgając odpowiednio 170 ug/m3 oraz 128 ug/m3.
Podsumowanie 1 i 2.12
W środę i czwartek powietrze w Białce było bardzo dobrej jakości - średnie dobowe stężenia pyłu PM10 to 5 ug/m3 oraz 31 ug/m3. Tak niskie wartości jak w środę zawdzięczamy bardzo dobrym warunkom atmosferycznym, ułatwiającym rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń - silnym wiatrom oraz opadom.
Uwaga!
Ze względu na problemy techniczne z pyłomierzem zamontowanym w Białce, odczyty do godziny 15:00 01.12.2015 nie wskazywały prawidłowych wartości. Problem ten został rozwiązany, obecnie odczyty są już prawidłowe.
Kampania realizowana przy współpracy z Województwem Małopolskim. Projekt sfinansowany ze środków finansowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Partnerem akcji jest Polski Alarm Smogowy
Partnerzy akcji:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:00
Zakopane przybrane już świątecznie
-
20:41
Prezes Grupy Azoty: "Szukamy oszczędności i nowych rozwiązań. Musimy być konkurencyjni"
-
19:42
Sprzedaż Sandecji Nowy Sącz: nie ma już kupca, wciąż jest umowa sprzedaży
-
19:31
Brąz sztafety mieszanej 4x50 m stylem dowolnym!
-
19:27
Mały gest - wielka Rzecz! Dziękujemy słuchaczom za zaangażowanie w zbiórkę dla dzieci z rodzin zastępczych
-
17:36
Polacy na 6. pozycji w konkursie duetów w Titisee-Neustadt
-
16:59
Zakłady Azotowe w Tarnowie: pracujcie dłużej. Pracownicy: nie zgadzamy się na to
-
16:50
Śledztwo w sprawie śmiertelnego wypadku pod Olkuszem: sprawczynią prokuratorka
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze