Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Pyłomierz Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego już w Białce

Na trzynaście dni pomiarów przez dziesięć stężenie pyłu zawieszonego PM10 było w normie, a przez trzy było za wysokie. Nie były to jednak stężenia bardzo wysokie, przekraczające 100 ug/m3. Tak jak w większości badanych miejscowości często obserwowano wzrost zapylenia w godzinach wieczornych, kiedy to godzinne stężenia pyłu rosły do 150-180 ug/m3. Na tak dobre wyniki wpływ miała pogoda - silny wiatr oraz opady. Należy również zwrócić uwagę, że w porównaniu z pełnią sezonu narciarskiego, w Białce przebywa obecnie niewiele osób, co zmniejsza zanieczyszczenia zarówno z ogrzewania jak i komunikacji.

fot: P. Bolechowski

Małopolska bez smogu: Białka Tatrzańska
 

 

Podsumowanie dwóch tygodni

 

 

Na trzynaście dni pomiarów przez dziesięć stężenie pyłu zawieszonego PM10 było w normie, a przez trzy było za wysokie. Nie były to jednak stężenia bardzo wysokie, przekraczające 100 ug/m3. Tak jak w większości badanych miejscowości często obserwowano wzrost zapylenia w godzinach wieczornych, kiedy to godzinne stężenia pyłu rosły do 150-180 ug/m3. 
 
Na tak dobre wyniki wpływ miała pogoda - silny wiatr oraz opady. Należy również zwrócić uwagę, że w porównaniu z pełnią sezonu narciarskiego, w Białce przebywa obecnie niewiele osób, co zmniejsza zanieczyszczenia zarówno z ogrzewania jak i komunikacji.
 
Najgorzej jednak jest w czasie świąt i ferii zimowych, gdy turystów na Podhalu zdecydowanie przybywa. "Bardzo często się zdarza, że nie ma czym oddychać. Najgorzej jak przyjeżdżają turyści, poza sezonem jest w miarę normalnie. Z drugiej strony taksę klimatyczną opłacają też turyści". 
 
Podsumowanie 13.12
 
W niedzielę powietrze w Białce było czyste - stężenie pyłu PM10 wyniosło 17 ug/m3, a więc pozostało dużo poniżej normy (50 ug/m3). W pobliskim Zakopanem stężenia pyłu były równie niskie.
 
Podsumowanie 11 i 12.12
 
W piątek stężenie pyłu zawieszonego PM10 zostało nieznacznie przekroczone - 54 ug/m3 (norma to 50 ug/m3). Wysokie stężenia godzinne występowały wieczorem (nawet 180 ug/m3). W sobotę przez cały dzień powietrze w Białce było bardzo czyste - średnie stężenia dla całej doby wyniosło zaledwie 5 ug/m3. W pobliskim Zakopanem stężenia były nieco wyższe - 78 ug/m3 w piątek oraz 24 ug/m3 w sobotę (dane ze stacji monitoringu WIOŚ).

Podsumowanie 9 i 10.12

Zarówno w środę jak i w czwartek powietrze w Białce było czyste a stężenia pyłu PM10 utrzymywały się w normie: w środę dobowe stężenie wyniosło 27 ug/m3, a we wtorek 20 ug/m3. Przez dwa dni stężenia godzinne były niskie z wyjątkiem krótkiego okresu we czwartek wieczorem. W pobliskim Zakopanem również obserwowano niskie stężenia na stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Podsumowanie 8.12

We wtorek powietrze w Białce było znacznie bardziej zanieczyszczone niż w poprzednie dni. Dobowe stężenie pyłu PM10 wyniosło 77 ug/m3 - a więc przekroczyło normę (50 ug/m3). Najwyższe stężenia odnotowano wieczorem. Również w pobliskim Zakopanem stężenie pyłu PM10 przekroczyło normę.

 

Podsumowanie 7.12

W poniedziałek dobowe stężenie pyłu PM10 w Bukowinie nieznacznie przekroczyło normę, osiągając 54 ug/m3 (norma to 50 ug/m3). Widoczne były bardzo duże różnice między bardzo niskimi stężeniami w dzień (kilka ug/m3) oraz bardzo wysokimi stężeniami wieczorno-nocnymi, przekraczającymi 150 ug/m3.

 

Podsumowanie pierwszego tygodnia

Od początku pomiarów w Białce nie odnotowano przekroczeń normy dla dobowego stężenia pyłu PM10. Widoczne są za to duże różnice w stężeniach dziennych i wieczornych - te pierwsze spadają często do wartości bardzo niskich, za to wieczorem zapylenie można określić jako wysokie.

 

 

Podsumowanie 6.12

W niedzielę odnotowano duże wahania w stężeniach pyłu - w dzień stężenie było niskie (poza porankiem), za to przez ostatnie sześć wieczornych godzin utrzymywało się na wysokim poziomie. W sumie dobowe stężenie zmieściło się w normie - wynosząc 41 ug/m3.

Podsumowanie 4 i 5.12

W piątek i sobotę powietrze w Białce Tatrzańskiej było czyste - stężenie pyłu zawieszonego PM10 w piątek wyniosło 38 ug/m3, a w sobotę 32 ug/m3, przy normie 50 ug/m3. Stężenie pyłu wzrastało w obydwa dni wieczorami, sięgając odpowiednio 170 ug/m3 oraz 128 ug/m3. 

Podsumowanie 1 i 2.12

W środę i czwartek powietrze w Białce było bardzo dobrej jakości - średnie dobowe stężenia pyłu PM10 to 5 ug/m3 oraz 31 ug/m3. Tak niskie wartości jak w środę zawdzięczamy bardzo dobrym warunkom atmosferycznym, ułatwiającym rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń - silnym wiatrom oraz opadom.

Uwaga!

Ze względu na problemy techniczne z pyłomierzem zamontowanym w Białce, odczyty do godziny 15:00 01.12.2015 nie wskazywały prawidłowych wartości. Problem ten został rozwiązany, obecnie odczyty są już prawidłowe.


Kampania realizowana przy współpracy z Województwem Małopolskim. Projekt sfinansowany ze środków finansowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Partnerem akcji jest Polski Alarm Smogowy

Partnerzy akcji:


 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię