Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Premier Ewa Kopacz: "Przyjęcie do Polski uchodźców to test na naszą przyzwoitość"

  • Aktualności
  • date_range Czwartek, 2015.09.10 11:13 ( Edytowany Niedziela, 2021.05.30 23:01 )
"Powinniśmy nad tymi uchodźcami się pochylić. U nas szukają schronienia, a u siebie mogą po prostu zginąć" - tak na Forum Ekonomicznym w Krynicy mówiła premier Ewa Kopacz. Szefowa rządu przekonywała, że mówienie o obowiązkowych kwotach jedynie uwłacza uciekinierom. Podczas spotkania dodała, że nasz kraj przyjmie uciekinierów Syrii, a nie emigrantów zarobkowych, bo jak tłumaczyła, Polski to nas nie stać.

Fot. P. Krawczyk/krakow.pl

Posłuchaj premier Ewa Kopacz
Trzeci dzień Forum Ekonomicznego w Krynicy
Drugi dzień Forum Ekonomicznego w Krynicy
Forum Ekonomiczne w Krynicy. Dzień pierwszy

"Ten, kto uważa, że kryzys migracyjny jest wyłącznie problemem tego rządu jest człowiekiem naiwnym" -  przekonywała premier Ewa Kopacz. Szefowa Rady Ministrów podkreślała, że przyjęcie uchodźców jest testem na naszą przyzwoitość. Podczas przemówienia dodała, że z problemem uchodźctwa Europa nie poradzi sobie w kilka miesięcy. "Dzisiaj słucham tych, którzy mówią, że to problem tego rządu. To nie tylko problem tego rządu. Możemy powiedzieć: niech Europa radzi sobie z tym problemem. Tylko co powiemy wtedy, gdy zmieni się sytuacja za naszą wschodnią granicą i to my będziemy potrzebowali pomocy. A uchodzców przybywających do nas będą setki tysięcy" - mówiła szefowa rządu. 

Na wczorajsze spotkanie poświęcone sprawie migracji zaproszenia premier Kopacz nie przyjęli przedstawiciele PiS.

Według szefa Komisji Europejskiej Jeana Claude'a Junckera Europa powinna przyjąć ok.160 tys. uchodźców. Do Polski miałoby trafić ok. 11,5 tys. osób. Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych w tej sprawie zaplanowano na przyszły tydzień.

Podczas wystąpienia na jubileuszowym Forum Ekonomicznym premier Polski odparła też zarzuty opozycji o przyszłoroczny budżet. Ten zdaniem Kopacz jest odpowiedzialny i prorozwojowy. Według zapowiedzi przedstawicieli opozycji, po wygranych wyborach plan finansoway zostanie zmieniony. Jak twierdzi Kopacz nie można zapowiadać nowelizacji, nie wskazując nawet, co w zapisach budżetowych byłoby do zmiany. Dodajmy, że zaproponowany budżet zakłada wzrost polskiej gospodarki o o 3,8 procent, a cen - o 1,7 procent. Wydatki państwa przekroczą dochody prawie o 55 miliardów złotych.

Zobacz relację z ostatniego dnia Forum Ekonomicznego w Krynicy

 

(Jacek Bańka/ew)

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię