Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza możliwość wystąpienia groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności.

Jak zachować się w czasie burzy?

Poza domem

- Jak najszybciej znajdź bezpieczne schronienie.
- Unikaj przebywania pod drzewami.
- Unikaj przebywania na otwartej przestrzeni.
- Jeżeli jesteś na otwartej przestrzeni, znajdź, o ile to możliwe, obniżenie terenu (staraj się nie być najwyższym punktem) i kucnij (nie siadaj i nie kładź się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego), może dojść do przepływu prądu między stopami.
- Natychmiast przykucnij, jeżeli czujesz ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy „stają dęba”.
- Osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.
- Jeżeli pływasz lub znajdujesz się na łodzi, kajaku, desce windsurfingowej, kitesurfingowej etc., wyjdź na brzeg i oddal się od wody – woda to przewodnik i jest ekstremalnie niebezpieczna w czasie burzy.
- Jeżeli jesteś w aucie, nie opuszaj pojazdu. Samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna.
- Unikaj dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu – przedmioty metalowe mogą „przyciągać” pioruny.
- Jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.


W domu

- Zamknij okna i drzwi
- Usuń z parapetu zewnętrznego/balkonu/ogrodu niezabezpieczone przedmioty, które może porwać wiatr.
- Unikaj używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej.
- Odłącz od sieci elektroniczny sprzęt domowy – to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia będącego skutkiem uderzenia pioruna.
- Przygotuj świeczki lub latarkę na wypadek przerw w dostawie prądu.
- Jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd – wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne lub administratora mieszkania, domu czy osiedla

Porażenie piorunem – co robić

- Zbadaj stan ogólny poszkodowanego.
- Sprawdź czy osoba poszkodowana oddycha i czy jej tętno jest wyczuwalne.
- Jeżeli u osoby porażonej piorunem doszło do zatrzymania oddechu, jak najszybciej rozpocznij sztuczne oddychanie, natomiast jeżeli tętno nie jest wyczuwalne rozpocznij resuscytacje krążeniowo-oddechową, czyli zewnętrzny masaż serca.
- W przypadku złamań unieruchom uszkodzoną kończynę.
- Jeżeli na ciele są ślady oparzenia, to należy – o ile to możliwe – chłodzić je zimną wodą z zachowaniem delikatność przez ok. 5 minut, następnie przyłożyć jałową gazą.
- Koniecznie skontaktuj się z Pogotowiem Ratunkowym lub innymi dostępnymi służbami medycznymi.

Jaka pogoda w piątek?

Jak informuje IMGW południowo-zachodnia Europa jest pod wpływem wyżu. Również od Skandynawii po środkowo-wschodnią Europę rozciąga się obszar podwyższonego ciśnienia. Pozostałe obszary kontynentu są w zasięgu układów niżowych z frontami atmosferycznymi. Z zachodu w głąb Polski przemieszcza się zatoka niżowa z ciepłym frontem atmosferycznym, tylko wschodnia i północno-wschodnia część kraju pozostaje w obszarze podwyższonego ciśnienia. Nad zachodnią i południową Polskę napływa powietrze pochodzenia zwrotnikowego, pozostały obszar jest w polarnej morskiej masie powietrza. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1004 hPa. Przewiduje się spadek ciśnienia.

W piątek po południu i wieczorem zachmurzenie małe i umiarkowane, pod koniec dnia na południowym zachodzie wzrastające do dużego i tam przelotne opady deszczu oraz burze, lokalnie z gradem. Wysokość opadów w czasie burz do 20 mm. Temperatura maksymalna od 24 st.C północy i północnym wschodzie około 28 st.C w centrum do 30 st.C, 32 st.C na zachodzie i południu; nad morzem chłodniej, 20 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni, tylko na wschodzie początkowo z kierunków zachodnich. W czasie burz wiatr w porywach do 90 km/h.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Strefa burz będzie stopniowo przemieszczała się z zachodu w głąb kraju. Wysokość opadów w czasie burz od 15 mm do 30 mm, w centrum, na południowym zachodzie i na południu kraju lokalnie do 50 mm. Temperatura minimalna od 14 st.C na północnym wschodzie, około 18 st.C w centrum i na zachodzie do 20 st.C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i południowy, od zachodu kraju skręcający na zachodni. W górach wiatr w porywach do 70 km/h. W czasie burz porywy do 90 km/h, lokalnie możliwe porywy do 120 km/h.