Wtorek zapowiada się jako kolejny mroźny dzień. Tylko nad samym morzem, jak powiedział PAP synoptyk IMGW Kamil Walczak, temperatura w najcieplejszym momencie dnia może wzrosnąć do 2 stopni Celsjusza na plusie.

Wtorek na południu i w centrum kraju z bezchmurnym niebem lub zachmurzeniem małym. Natomiast na pozostałym obszarze, jak powiedział PAP Kamil Walczak z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, zachmurzenie powinno być umiarkowane i duże.

"Na północy oraz w górach możliwy słaby śnieg" – zaznaczył synoptyk IMGW.

To będzie kolejny mroźny dzień niemal w całym kraju. "Temperatura maksymalna wyniesie od minus 13-12 stopni Celsjusza w rejonach podgórskich i na wschodzie województwa lubelskiego, ok. minus 6 stopni w centrum, do plus 2 stopni Celsjusza nad samym morzem. Tam najcieplej" – wskazał synoptyk IMGW.

Wiatr będzie słaby, lokalnie umiarkowany. Powieje z kierunków zachodnich. W Karpatach porywy wiatru mogą sięgać do 65 km/h, natomiast w Sudetach, zwłaszcza w pierwszej części dnia, nadal można się spodziewać porywów wiatru do 100 km/h.

W górach prognozowane są zawieje i zamiecie śnieżne.

Noc z wtorku na środę na południu i południowym zachodzie kraju zapowiada się pogodnie, nad resztą kraju pojawi się więcej chmur i miejscami wystąpią słabe opady śniegu.

"Lokalnie mogą pojawić się marznące mgły ograniczające widzialność do ok. 200-300 m" – ostrzegł synoptyk IMGW.

Najchłodniejsza noc szykuje się na południu kraju. "Tam od minus 17 stopni Celsjusza. W rejonach podgórskich Karpat mogą być jeszcze nieco większe spadki temperatury, do minus 20 stopni Celsjusza" – zaznaczył synoptyk IMGW. Dodał, że na południu i na południowym wschodzie kraju obowiązywać będą do środowego poranka wydane w poniedziałek ostrzeżenia przed silnym mrozem.

Najcieplejsza noc z wtorku na środę zapowiada się na północy. Tam do minus 4 stopni Celsjusza, a nad samym morzem ma być jeszcze cieplej, z temperaturą minimalną ok. zera stopni.

Wiatr będzie na ogół słaby, tylko nad morzem umiarkowany i porywisty, wiejący z kierunków zachodnich.

W kolejnych dniach powinno być już nieco cieplej, choć - na co zwrócił uwagę synoptyk IMGW - na północnym wschodzie w nocy z piątku na sobotę spodziewany jest jeszcze dwucyfrowy spadek temperatury. Ale już w sobotę temperatura powinna oscylować wokół zera. Z końcem tygodnia może spaść trochę więcej śniegu, szczególnie w Karpatach.

Małopolska w okowach mrozu ale..... na przykład Kasprowy Wierch to jedno z "cieplejszych" miejsc. Tam tylko minus dziesięć. W Zakopanem minus 17 a w Poroninie minus 21. Minus 22 w Miechowie i koło podtarnowskich Ciężkowic. W Krakowie - w zależności od dzielnicy - od minus 14 do minus 21en i pół na Woli Justowskiej. Po kilkanaście stopni mrozu także na sądecczyźnie.