Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Ozdabiamy nasze balkony i tarasy

  • Ogród
  • date_range Piątek, 2015.04.24 11:37 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:59 )
To jedna z najprzyjemniejszych czynności wiosennych związanych z naszymi tarasami i balkonami – decydowanie o tym, jakie rośliny będą nam umilały wypoczynek. Wybór odmian i gatunków jest tak ogromny, że co roku możemy mieć zupełnie inny zestaw, w innych kolorach.

Fot. Barbara Błaszczyk

Posłuchaj audycji Zielono mi
Zdobimy balkony i tarasy

Na szczęście nie musimy ograniczać się wyłącznie do jednego gatunku, sadząc na przykład tylko surfinie czy pelargonie, ale najciekawiej jest wypróbować od razu kilka gatunków, dobierając je według kolorów czy pod względem wymagań. Efekt bujnej zieleni uzyskamy sadząc razem rośliny o wyprostowanych i przewieszających się pędach, uzupełnione tzw. roślinami wypełniającymi, dodającymi kompozycji lekkości i naturalności.

Podstawowym kryterium niech będą jednak wymagania roślin – inne wybierzemy na balkon mocno nasłoneczniony (pelargonie, werbeny, petunie, szałwie, uczepy, sunsatie, scewole), a inne będą lepiej rosły w cieniu (fuksje, niecierpki, begonie, koleusy, hortensje, paprocie i hosty). Koniecznie pamiętajmy o regularnym zasilaniu roślin – najlepiej nawozami przeznaczonymi specjalnie dla roślin kwitnących, o dużej zawartości potasu, który stymuluje zawiązywanie pąków kwiatowych, a więc dzięki któremu rośliny obficiej kwitną. Surfiniom zapewnić należy również nawóz ze specjalną formą żelaza, którego one potrzebują bardzo dużo. Posadzone w skrzynkach lub donicach o jak największej pojemności będzie łatwiej podlewać, bo im mniejsza bryła korzeniowa tym szybciej przesycha.

Częstotliwość podlewania trzeba dostosować do warunków pogodowych – im cieplej tym częściej, nawet dwa razy dziennie. Warto wybrać odpowiednie podłoże – zasobne, ale jednocześnie przewiewne, w którym korzenie szybciej się będą rozrastały, wzbogacone nawozami otoczkowanymi, o przedłużonym działaniu i ewentualnie także hydrożelem, magazynującym sporo wilgoci. 

 

(Barbara Błaszczyk, Anna Łoś/ew)

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

1247200

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię