Radio Kraków
 • A
 • A
 • A

Trąba powietrzna na Sądecczyznie! Burze w całej Małopolsce RELACJA

Będzie natychmiastowe rządowe wsparcie dla mieszkańców miejscowości poszkodowanych przez trąbę powietrzną - zapewnił wojewoda małopolski. Jak poinformował Łukasz Kmita - rozmawiał na ten temat z premierem. Trąba powietrzna, która przeszła nad miejscowościami Librantowa i Koniuszowa koło Nowego Sącza - uszkodziła około 30 budynków. Połamał też konary drzew i przewracał pomniejsze konstrukcje, np. blaszane garaże. Jedna osoba została ranna.

fot: Damian Radziak

Posłuchaj mieszkańców Librantowej
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita sprecyzował, że w wiatr zniszczył w całości 10 dachów na budynkach mieszkalnych i uszkodził 4 kolejne.

Częściowo zniszczone są też 4 dachy na budynkach gospodarczych.

Zarejestrowano około 40 zdarzeń atmosferycznych. Na miejsce udaje się wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz oraz zastępcy Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Doniesienia i szkodach docierają też z innych rejonów. Wiadomo, że w samym Nowym Sączu prace przerwała miejska pływalnia. Zalane zostały piwnice wraz ze sprzętem do oczyszczania wody.

- Intensywne burze z gradem przeszły też nad powiatami gorlickim, miechowskim i krakowskim - mówi Sebastian Woźniak z małopolskiej straży.

Jak mówią strażacy, cały czas dzwonią telefony z informacjami o szkodach, stąd pełne oszacowanie skali zniszczeń będzie możliwe dopiero za kilka godzin.

W Nowym Sączu grad i powalone drzewa uszkodziły kilkadziesiąt samochodów stojących na osiedlowych parkingach. Zalane są też ulice oraz miejska pływalnia.

A to nie wszystko - jak informują służby wojewody małopolskiego - w powiecie miechowskim grad uszkodził co najmniej 7 budynków.

W powiecie myślenickim spadł grad wielkości piłeczek do ping-ponga

Librantowa - PAP/Grzegorz Momot

Librantowa - PAP/Grzegorz Momot

Na żywo

 • 18:51

  Trąba powietrzna🌪 w Małopolsce: Aktualizacja na godz 18:45‼️
  W rejonie przejścia trąby powietrznej (pow. nowosądecki) uszkodzonych zostało w różnym stopniu 3️⃣0️⃣ budynków mieszkalnych 🏚 i 30 budynków gospodarczych. 1 osoba została ranna.
  pic.twitter.com/O2gdsMdOun

  — Łukasz Kmita (@Lukasz_Kmita) June 24, 2021 ">
 • 20:02
  Grzmi i wieje także w powiecie tarnowskim - w tej chwili burza przechodzi przez gmine Zakliczyn - strażacy otrzymali bardzo dużo zgłoszeń o powalonych drzewach i podtopionych posesjach. Szczególnie trudna sytuacja jest w miejscowości Ruda Kameralna (gm. Zakliczyn) gdzie zalanych zostało kilka posesji.
 • 20:10
  Najnowsze dane z Librantowej i Koniuszowej mówią o 67 uszkodzonych budynkach. Mniej więcej połowa to budynki mieszkalne - informuje reporter Radia Kraków Sławomir Wrona
 • 20:20
  Ogromne kłopoty z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej w Krakowie - informuje portal krakow.pl. Zalało m.in. torowisko tramwajowe na dolnym poziomie Ronda Mogilskiego i przejazd pod wiaduktem na ul. Prądnickiej. Ten ostatni udało się już udrożnić.  

 • 20:31
 • 20:38
  Kolejne niepokojące informacje przekazane przez wojewodę małopolskiego.

 • 20:48
  Ważna informacja dla pasażerów komunikacji miejskiej w Krakowie. Zastępcze autobusy z Ronda Mogilskiego na Rondo Czyżyńskie odjeżdżają z górnego poziomu, od strony ul. Mogilskiej - donosi reporter Radia Kraków Paweł Morawczyński. Pasażerowie informują, że nie widzą, na który przystanek się udać.
 • 20:55

  Pierwsze kłopoty z rejsami samolotów do Krakowa. Jak informuje Kraków Airport, z powodu złych warunków atmosferycznych, maszyna linii Transavia z Eindhoven została przekierowana do Katowic. Pasażerowie zostaną przywiezieni do Krakowa autokarem. Pechowe wznowienie lotów Transavii po przerwie.
 • 21:22
  Małopolska straż pożarna odnotowała do tej pory ponad 300 interwencji. Najwięcej - 84 w powiecie nowosądeckim i 80 w powiecie olkuskim.

  Trąba powietrzna, która przeszła po południu nad miejscowościami Librantowa i Koniuszowa k. Nowego Sącza uszkodziła w różnym stopniu 30 budynków mieszkalnych i 30 budynków gospodarczych. Jedna osoba została ranna.

  Według wojewody duże szkody powstały także na terenie powiatu olkuskiego. W miejscowościach Łobzów i Jeżówka 40 dachów domów - głównie eternitowych - zostało "podziurawionych" przez padający grad – relacjonuje Łukasz Kmita. Na miejscu pracują służby
 • 21:25
  U sąsiadów ogromne zniszczenia

 • 21:25
  Wojewoda małopolski w rozmowie z TVP Info: W powiecie miechowskim ponad 100 interwencji, ponad 50 budynków uszkodzonych, uszkodzona jest nastawnia na linii kolejowej Kraków-Warszawa w okolicy Słomnik.
 • 21:29
  Wstrzymany jest ruch pociągów na trasie Nowy Sącz - Krynica poinformował wojewoda w rozmowie z TVP Info. W całej Małopolsce 327 interwencji straży.
 • 22:01

  Powiat nowosądecki

   

  W powiecie nowosądeckim PSP interweniowała 84 razy, głównie do zabezpieczania uszkodzonych dachów i usuwania wiatrołomów.

   

  - Librantowa (gm. Chełmiec); po przejściu trąby powietrznej uszkodzonych jest około 30 dachów na budynkach mieszkalnych i nieoszacowana ilość na budynkach gospodarczych. Jedna osoba została ranna – uraz nogi.

  - Koniuszowa (gm. Korzenna), około 10 uszkodzonych dachów na budynkach.

  - Brak zasilania trakcji PKP na linii Krynica – Rzegiestów.

   

  Kraków

   

  W Krakowie odnotowano 80 interwencji PSP, głównie przy usuwaniu połamanych konarów drzew i udrażnianiu studzienek, przepustów.

   

  Powiat miechowski

   

  PSP interweniowała 41 razy, zabezpieczając uszkodzone dachy na budynkach (około 15 uszkodzeń) i usuwając wiatrołomów.

   

  Powiat olkuski

   

  W powiecie olkuskim PSP interweniowała 28 razy, głównie do wiatrołomów.

   

  Aktualne ostrzeżenia

   

  - ostrzeżenie meteorologiczne nr 121 – burze z gradem/3 (ważne od godz. 16.56 dnia 24.06.2021 r. do godz. 6.00 dnia 25.06.2021 r.), powiaty: bocheński, brzeski, chrzanowski, krakowski, Kraków, limanowski, miechowski, myślenicki, nowotarski, olkuski, oświęcimski, proszowicki, suski, tatrzański, wadowicki i wielicki.

   

  - ostrzeżenie meteorologiczne nr 120/2 – burze z gradem/2 (ważne od godz. 13.00 29.06 do godz. 23.00 dnia 24.062020 r.), powiaty: dąbrowski, gorlicki, nowosądecki, Nowy Sącz, tarnowski, Tarnów.

   

  - ostrzeżenie hydrologiczne nr 0:48 – gwałtowne wzrosty stanów wody/1 (ważne od godz. 13.00 dnia 24.06.2021 r. do godz. 9.00 dnia 25.04.2021 r.), obszar zlewni: Małej Wisły, Soły, Skawy, Raby i Dunajca.

   

 • 22:24
  Na miejscu zebrał się sztab kryzysowy z udziałem wszystkich służb ratowniczych. Wichura łamała drzewa - w wielu miejscach zatarasowały one drogi i służby miały trudności z dojazdem na miejsce. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zapowiedział, że komisje jak najszybciej przystąpią do szacowania strat po przejściu trąby powietrznej. I zapewnił, że pieniądze będą przelewane "w ekstremalnie szybki sposób". Chodzi o zasiłki w wysokości 6 tys. zł dla najbardziej poszkodowanych rodzin, a także pomoc w wysokości do 100 tys. zł na odbudowę domów.
 • 22:35
  - Małopolska została dotknięta nawałnicami na niespotykaną skalę - mówi Piotr Słowiak, zastępca komendanta małopolskiej straży pożarnej
 • 22:38
  Piotr Słowiak: Do godziny 22.00 strażacy interweniowali ponad 350 razy. ok. 70 uszkodzonych budynków w powiecie nowosądeckim, 53 w powiecie miechowskim oraz 45 w powiecie olkuskim.
 • 22:40
  Piotr Słowiak: W samej Librantowej pracuje ok. 200 strażaków.
 • 23:07
  Nawałnice zrywała też linie energetyczne - bez prądu jest ponad 5700 gospodarstw. Żadnego z mieszkańców Sądecczyzny, którzy ucierpieli w wyniku przejścia trąby powietrznej przez Piątkową, Librantową, Koniuszową i inne miejscowości, nie zostawimy bez wsparcia - zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

     Noc może być niespokojna - w Małopolsce wciąż obowiązuje ostrzeżenie przed burzami z gradem - a także przed gwałtownym wzrostem poziomu wody w zlewni Małej Wisły, Soły, Skawy, Raby i Dunajca.
 • 23:30
  To jeszcze nie koniec. Kolejne burze przetaczają się przez region.
 • 00:20
 • 00:35
 • 00:38
 • 00:50
 • 01:10
  Czechy: Nieznana jest dokładna liczba ofiar tornada, które przeszło nad Morawami w Czechach - informuje czeski korespondent Polskiego Radia Wojciech Stoppa. Rannych zostało co najmniej 200 osób. Trwają poszukiwania tych, którzy wciąż mogą być uwięzieni pod gruzami zniszczonych budynków.
     
 • 01:15

     
 • 01:20
  Informacje przekazane przez służby wojewody po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Librantowej:

  W Librantowej uszkodzonych zostało 30 budynków mieszkalnych i 28 gospodarczych, natomiast w Koniuszowej - 9 mieszkalnych i 3 gospodarcze.

  W powiecie miechowskim grad i wiatr uszkodził 53 dachy, a w powiecie olkuskim - 45.

  Na godz. 23:00 bez prądu jest 3415 mieszkańców Małopolski  (38 stacji), tylko w  gminie Chełmiec - 1200 (16 stacji).

  Na godz. 22:00 Straż Pożarna interweniowała w Małopolsce 343 razy do zgłoszeń takich jak: uszkodzone dachy - 141, wiatrołomy - 101, podtopienia: budynki - 47, drogi - 18. W działaniach uczestniczy 255 strażaków PSP i 1283 OSP.

  W Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu uruchomiono specjalną całodobową  infolinię dla mieszkańców, gdzie mogą oni uzyskać informacje o pomocy, która im przysługuje (numery: 18 41 41 621; 18 41 42 721; 18 41 42 720).
 • 01:23
 • 01:23
  Bądźcie bezpieczni! Najnowsze wieści z Małopolski w Radiu Kraków od 6:00 rano. Do usłyszenia!
Autor:
Radio Kraków

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię