Wczoraj pod sądeckimi kościołami trwała akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy przywracającym lekcje historii w szkołach.

Zgodnie z nową podstawą programową, od września, uczniowie, którzy nie będą zdawać matury z historii, zakończą edukację z tego przedmiotu na klasie pierwszej szkoły średniej. Z taką decyzją nie zgadzają się posłowie Solidarnej Polski.

- Uważamy, że to nie jest właściwe, żeby młode pokolenie było pozbawione elementarnej wiedzy na temat tego, kiedy Polska powstała czy jakie były dzieje naszego kraju- mówi Arkadiusz Mularczyk poseł Solidarnej Polski. Dlatego podjęliśmy inicjatywę zbierania podpisów pod projektem obywatelskim "Przywracamy lekcje historii"- dodaje Mularczyk.

Jednym z elementów akcji będzie również spotkanie, które Solidarna Polska organizuje w sądeckim ratuszu.

-Zaprosiliśmy przedstawicieli IPN, którzy powiedzą, jak ważne jest wychowanie w pewnym duchu. Jak ważna jest wiedza historyczna dla młodego pokolenia, zwłaszcza w naszych czasach, kiedy tak niewiele mówi się już o przeszłości, wartościach czy tradycjach- mówi poseł Mularczyk.

Spotkanie, w którym mogą uczestniczyć wszyscy sądeczanie, odbędzie się 18 czerwca o godzinie 16. Warto dodać, że w całym kraju, w ramach akcji, zebrano już ponad 40 tysięcy podpisów.

Agata Wolak