Jak podkreślają organizatorzy "Dla nas alfabet to nie tylko zbiór trzydziestu dwóch znaków liter, fundament komunikacji. To także głęboka metafora tożsamości kulturowej i językowej łącząca przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, pisarzy oraz ich odbiorców".

Będzie okazja do spotkania z twórczością takich autorów jak Natalia Budzyńska, Andrzej Franaszek, Magdalena Grzebałkowska, Tomasz Jastrun, Edyta Jungowska, Małgorzata Lebda, Małgorzata Majewska, Ka Mochi, Bianka Rolando, Wit Szostak.

Po raz pierwszy zostaną zorganizowane warsztaty literackie „Blisko tekstu” oraz spotkanie „Książka i kawa” czyli rozmowa o nowościach wydawniczych i nie tylko. Dla miłośników kultury japońskiej szczególna okazja: wystawa ilustracji do książki Matsuri oraz spotkanie z autorką Ka Mochi.

 Ogłoszeni zostaną także laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej, a także  laureaci Nagrody Literackiej Zakopanego.

Bożena Gąsienica, Dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem i członkini Kapituły Nagrody Literackiej Zakopanego, ogłosiła tytuły książek nominowanych do tegorocznej nagrody.

Wyboru nominowanych książek dokonało jury w składzie: Anna Janko (przewodnicząca), Bożena Gąsienica, Tomasz Jastrun, Agnieszka Jurczyńska-Kłosok, Paweł Skawiński i Iwona Smolka. 

Do Nagrody Literackiej Zakopanego nominowano dwa tytuły:

  • Wojciech Gąsienica-Byrcyn, „Polowactwo czyli Myślistwo Tatrzańskie”, Ośrodek Kultury Leśnej w Głuchowie 2023
  • Mateusz Waligóra, Dariusz Jaroń, „Tatrzańskie Opowieści”, Wydawnictwo SQN 2023

Z kolei w kategorii „Wyróżnienie dla książki o wybitnych walorach edytorsko-artystycznych nominowano następujące książki:

  • Jan Krzeptowski-Sabała, Władysław Bętkowski, „Dzikie Tatry. Poznaj prawdziwe oblicze tatrzańskiej przyrody”, Wydawnictwo Bezdroża 2023
  • ks. Zbigniew Pytel, „Pejzaże Tatrzańskie. Zima”, Wydawnictwo AA 2023

Tegorocznego laureata poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 7 lipca w ramach Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego.


Większość wydarzeń odbywa się w Mediatece Stacji Kultura Zakopane na Chramcówki 35a. Zaplanowano także spotkania w Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie i w Muzeum Kornela Makuszyńskiego, a także spacer literacki po domu Jana Sztaudyngera. Przewidziano także liczne atrakcje dla dzieci m.in. zajęcia z kaligrafii czy origami i spotkanie z Edytą Jungowską.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.