Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Po kolejnych wypadkach w Tatrach wraca temat ubezpieczeń górskich

  • Podhale
  • date_range Piątek, 2015.07.31 07:26 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 02:47 )
Odpłatność za akcje ratunkowe w Tatrach i ubezpieczenia górskie? To od lat powtarzane pomysły na ograniczenie ilości wypadków w Tatrach. Ostatnie dni znów przyniosły sporo zdarzeń, w których do wypadków doszło na skutek lekkomyślności i braku odpowiedniego przygotowania turystów. Znów pojawiły się głosy, że wzorem Słowacji, w polskich Tatrach powinny pojawić się ubezpieczenia górskie.

fot: Mirosław Nycz

Posłuchaj co mówi Jan Krzysztof, naczelnik TOPR
Tatry w obiektywie Mirosława Nycza

Jan Krzysztof, naczelnik TOPR tłumaczy jednak, że tak naprawdę słowackie rozwiązanie to odpłatne akcje ratunkowe a ubezpieczenia są dobrowolne. "Tam ubezpieczenie jest elementem zmniejszenia ryzyka pokrywania wysokich kosztów. Zwracam uwagę, że tylko 8% budżetu słowackich ratowników, stanowią wpływy z opłat za akcje ratownicze. Śmigłowiec funkcjonuje tam na innych zasadach. Czy to wpływa na bezpieczeństwo? Nie sądze. To dwie rózne sprawy" - podkreśla Krzysztof.

- Koszt akcji ratunkowej na Słowacji prowadzonej przez Horską Służbę jest zazwyczaj bardzo wysoki - ostrzega naczelnik TOPR. "Godzina pracy śmigłowca to 3-3,5 tysiące euro za godzinę. Średnio godzina pracy ratownika jest wyceniona na mniej więcej 80 euro. W zależności od ilości zaangażowanych osób i długości wyprawy ratunkowej, rachunki opiewają na 10-15 tysięcy euro. Ubezpieczenia są bardzo tanie. Kosztuje to około 2 złotych dziennie" - tłumaczy Jan Krzysztof.

W słowackich Tatrach od obowiązku uiszczenia rachunku za akcję ratunkową nie zwalnia też śmierć turysty. Wtedy rodzina poszkodowanego musi m.in zapłacić za transport zwłok z Tatr. W Polsce można od dawna kupić ubezpieczenia w przypadku wyjazdu na Słowację. Można też wykupić ogólne ubezpieczenie górskie, na wypadek wydarzenia w polskiej części Tatr.

 

 

 

(Przemysław Bolechowski/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię