Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Ostrzeżenie ratowników TOPR przed rozpoczynającym się weekendem! Święta w górach raczej bez śńiegu

Wszystko wskazuje na to, że podobnie jak tydzień temu tak i teraz pod Tatry przyjadą tysiące turystów. Część z nich zapewne ograniczy się do spacerów po mieście i zakopiańskich Krupówkach, ale na pewno znajdą się i tacy, którzy postanowią wybrać się w góry. Tymczasem w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, a wiele szlaków jest zasypanych śniegiem a widoczność w górach w ostatnich dniach jest ograniczona do minimum - mówi Andrzej Maciata dyżurny ratownik TOPR.

fot: kamery TOPR

posłuchaj Andrzeja Maciaty

Cały czas jest niski pułap chmur, mgła, to najkrótsze dni w roku i zmrok zapada bardzo szybko. Na wyprawy w góry potrzebny jest sprzęt lawinowy i zimowy - raki, czekan - mówi Maciata.

Dobre informacje natomiast są dla narciarzy wybierających się na Kasprowy Wierch - tutaj od dzisiaj udostępniona jest nie tylko kolej krzesełkowa i trasa w dolinie Gąsienicowej, ale i w dolinie Goryczkowej. Jedynie na nartostradzie do Kuźnic mogą miejscami wystąpić już braki śniegu.

A jaka pogoda będzie w zbliżające się Święta Bożego Narodzenia?  Wszystko wskazuje na to, że najbliższe dwa tygodnie przyniosą ciepłe i deszczowe dni w rejonie Zakopanego. Co prawda w strefie wysokogórskiej możliwe są opady śniegu, ale niżej czekają nas dodatnie temperatury i deszcz, który spowoduje, że śnieg na Podhalu najprawdopodobniej zniknie. Ilona Śmigrocka synoptyk Biura Prognoz IMGW zapowiada, że ocieplenie, które ma nadejść w niedzielę potrwa dłużej niż kilka dni

posłuchaj Ilony Śmigrockiej

W okolicach Zakopanego będzie do +3 stopni, opady deszczu, w górach śniegu i tam temperatura niższa. W drugiej połowie tygodnia nieco cieplej i opady śniegu zamienią się w opady deszczu.

Najnowsze prognozy pogody nie są więc pomyślne dla tych, którzy zaplanowali spędzić Święta Bożego Narodzenia pod Tatrami, licząc na zimowy, bajkowy krajobraz. Z drugiej strony wszystko wskazuje na to, że ocieplenie i odwilż nie zagrożą warunkom narciarskim na południu Małopolski. Ośrodki narciarskie zapewniają, że jest zapas sztucznego śniegu, a  święta i Nowy Rok będzie można spędzić również na nartach.

Autor:
Przemysław Bolechowski

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię