Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Nowy Targ jako pierwszy samorząd na Podhalu wprowadza zakaz palenia węglem

Pierwsze zapisy uchwały smogowej zaczną obowiązywać już w styczniu. Wówczas w ścisłym centrum nie będzie można już montować pieców węglowych. Te stare i nieekologiczne będzie trzeba w kolejnych latach usuwać. Całkowity zakaz palenia węglem ma wejść w życie w 2030. Do tego czasu w centrum Nowego Targu będzie trzeba usunąć nawet pół tysiąca palenisk. Burmistrz Grzegorz Watycha mówi jednak, że biorąc pod uwagę położenie miasta, tylko radykalne rozwiązania mogą pomóc w oczyszczeniu powietrza.

Nowy Targ. Fot. Marek Mędela

„Miejscowości położone w dolinach rzecznych jak Nowy Targ lub inne, otoczone górami mają problem ze smogiem” – przyznaje burmistrz Grzegorz Watycha.

Podobnego zdania są mieszkańcy Nowego Targu. „Było bardzo źle. Sam węgiel może nie jest zły, ale problem jest w tym, co ludzie wrzucają dodatkowo do pieca, a co najczęściej powinni jako wysegregowane wyrzucić do kosza” – mówią reporterowi Radia Kraków.

Nowy Targ będzie prekursorem walki o czyste powietrze na Podhalu? „Bardzo miło to słyszeć” – cieszy się Magdalena Cygan z Nowotarskiego Alarmu Smogowego. „Od niedawna mamy lokalną uchwałę smogową, która, mam nadzieję, zrewolucjonizuje nasze działania” – dodaje. Czy to rozwiąże problem smogu w Nowym Targu? Zakaz palenia węglem będzie obowiązywał w ścisłym centrum miasta - w rynku oraz budynkach w kwartale między alejami, Zakopianką i rzeką Czarny Dunajec. A Nowy Targ – przypomnijmy – położony jest w kotlinie. Magdalena Cygan jest w tej kwestii realistką. „Obawiam się, że nie rozwiąże całkiem naszych problemów, ze względu właśnie na nasze położenie. Na pewno jednak ograniczy emisję w ścisłym centrum i odczujemy tę różnicę” – komentuje.

Posłuchaj rozmowy z Magdaleną Cygan z Nowotarskiego Alarmu Smogowego

Mieszkańcy stawiają jednak sprawę jasno. „Najlepiej by było zlikwidować węgiel, jesteśmy za tym. Ale czymś trzeba palić, trzeba ludziom stworzyć warunki. Ludzie będą palić tym, czym będą mieć, wszystko kosztuje!” – mówią.

Gmina zapowiada więc pomoc mieszkańcom, którzy będą wymieniać piece. Na ten cel co roku będą przeznaczone pieniądze w budżecie Nowego Targu. „Mieszkańcy nie mogą zarzucić nam zaskoczenia uchwałą antysmogową. Mamy świadomość, że nie wszyscy są skorzy do tego, by wymienić źródło ogrzewania. Skupimy się teraz na centrum, by oczyścić je z pyłów, zanieczyszczeń, które dokuczają nam wszystkim” – tłumaczy Grzegorz Watycha. „Nasza determinacja opłaciła się i mam nadzieję, że i inne samorządy przekonają się, że to nie jest wypowiedzenie wojny mieszkańcom, ale działanie w ich interesie, ich zdrowia, poprawy ich jakości życia” – podkreśla burmistrz Nowego Targu.

Posłuchaj rozmowy z burmistrzem Nowego Targu, Grzegorzem Watychą

Przypomnijmy też, że oprócz stolicy Podhala lokalne uchwały antysmogowe przyjęto niedawno dla siedmiu małopolskich gmin. To również Oświęcim, Czarny Dunajec, Rabka, Niepołomice, Krzeszowice i Skawina.

Tematy:
Autor:
Marek Mędela

Opracowanie:
Ewelina Kołpak

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię