Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kolejny niespokojny dzień w Tatrach. TOPR interweniował trzykrotnie

  • Podhale
  • date_range Wtorek, 2015.07.28 11:43 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 02:47 )
Jak podaje centrala TOPR, w rejonie Orlej Perci na Kozim Wierchu około 100 metrów od wierzchołka jedna z turystek została uderzona spadającym kamieniem. Kolejne zgłoszenie napłynęło z rejonu Żlebu Kulczyńskiego - dwie osoby zgubiły szlak i utknęły w rejonie Rysy Zaruskiego. Pomocy potrzebował również turysta z urazem nogi, który schodził z Nosala do Kuźnic. To było pracowite popołudnie dla ratowników TOPR.

Fot. Jerzy Opioła, Wikipedia

Posłuchaj co mówi Krzysztof Długopolski, ratownik dyżurny TOPR
Legendarna Orla Perć

Pierwszy wypadek miał miejsce w rejonie Orlej Perci. Na Kozim Wierchu turystka została uderzona kamieniem w głowę. Obrażenia miała na tyle poważne, że śmigłowcem została przetransportowana do szpitala w Zakopanem. Krzysztof Długopolski, ratownik dyżurny TOPR, podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków, że właśnie takie zdarzenia pokazują, jak ważne jest używanie w strefie wysokogórskiej kasku. 

"Kask nie jest wymogiem, ale jego posiadanie nie zaszkodzi" - mówi ratownik. 

Drugie zdarzenie miało miejsce w rejonie Żlebu Kulczyckiego, gdzie zabłądziła i utknęła dwójka turystów. Niezbędna okazała się interwencja ratowników TOPR. "Dwie osoby zgubiły szlak i znalazły się w miejscu, gdzie ani nie było dalszej drogi, ani nie było odwrotu. Ratownicy TOPR pomogli im się wydostać, ale turyści zechcieli zostać w górach" - wyjaśnia Długopolski. 

Ratownicy TOPR przetransportowali również do szpitala w Zakopanem turystę z urazem nogi, który schodził z Nosala do Kuźnic. Na tatrzańskich szlakach panuje spory ruch. 

 

Komentarz naszego słuchacza: Ubezpieczenie w górach powinno być obowiązkowe

 

Przemysław Bolechowski, jgk

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię