Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Ruszyło jubileuszowe Forum Ekonomiczne w Krynicy Zdroju

  • Nowy Sącz
  • date_range Wtorek, 2015.09.08 09:53 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:48 )
W Krynicy ruszyło Forum Ekonomiczne - doroczne spotkanie ekonomistów, przedsiębiorców i polityków. Pierwszego dnia wieczorem Rada Programowa Forum jednogłośnie wybrała "Człowieka Roku 2014". Został nim prezes Prawa i Sprawiedliwosci Jarosław Kaczyński

Fot. P. Krawczyk/krakow.pl

Posłuchaj co mówił prezydent Andrzej Duda podczas wystąpienia
Forum Ekonomiczne w Krynicy. Dzień pierwszy

 

22.00 -  Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości "Człowiekiem roku 2014" - wyróżnienie to jednogłośnie przyznała mu Rada Programowa Forum Ekonomicznego. "Różnej rzeczy się w życiu spodziewałem, ale nie nagrody, nie nagrody tutaj" - mówił były premier.

Według prezesa PiS wyróżnienie  Forum Ekonomicznego to symbol zmiany i zapowiedź powrotu do normalności opartej m.in. na wzajemnej akceptacji.

Forum przyznaje także wyróżnienia w kategoriach: Firma Roku, Organizacja Pozarządowa oraz Nowa Kultura Nowej Europy. Tę ostatnią nagrodę otrzymał prof. Jacek Purchla, dyrektor Miedzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

 

16.15 - W sprawie wejścia Polski do strefy euro powinno zostać rozpisane ogólnonarodowe referendum - oświadczył Andrzej Duda w czasie Forum Ekonomicznego w Krynicy. Prezydent nie powiedział, kiedy miałoby się ono odbyć. Zaznaczył, że przed głosowaniem należy przeprowadzić kampanię informacyjną.

"Jeżeli Polska będzie podejmować decyzję o wejściu do euro, to niech to będzie decyzja podjęta świadomie, przy pełnej informacji dla polskiego społeczeństwa - o skutkach, przy pełnej informacji, również o tym, że instytucją sterującą będzie EBC, a nie NBP. Uważam, że powinno być finalnie przeprowadzone referendum" - powiedział prezydent.

Andrzej Duda dodał, że ograniczenie suwerenności zawsze powinno być decyzją państwa członkowskiego, a zatem i obywateli. Możemy się zgodzić na ograniczenie, ale podejmijmy tę decyzję świadomie, ze wszystkimi informacjami, co to będzie oznaczało - zaznaczył.

15.58 - Prezydent Andrzej Duda nie zgadza się z obowiązkowym kwotowym podziałem uchodźców pomiędzy kraje Unii Europejskiej. Polityk skrytykował działania wspólnoty w tej sprawie.

Andrzej Duda podkreśla, że debata dotycząca uchodźców skupia się na skutkach migracji, a nie na ich przyczynach.

15.52 - Polska może bardziej zaangażować się w rozwiązanie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego - ocenił prezydent Andrzej Duda. Konieczna jest jednak wola samej Ukrainy.

Prezydent, podczas inauguracji Forum Ekonomicznego w Krynicy powiedział, że zarówno Unia Europejska, jak i Polska powinny mocniej zaangażować się w rozwiązanie konfliktu na wschodzie Ukrainy.

15.44 - Prezydent krytykuje plan rozbudowy rosyjskiego gazociągu po dnie Bałtyku. Andrzej Duda wziął udział w otwarciu Forum Ekonomicznego w Krynicy. W ostatni piątek największe europejskie koncerny energetyczne podpisały z Gazpromem umowy na rozbudowę gazociągu Nord Stream II.

Andrzej Duda podkreślił, że egoizmy poszczególnych państw są zagrożeniem dla jedności Unii. "Zawarta umowa o budowie Nordstream2 zupełnie pomija polskie interesy. W tej sytuacji należy sobie zadać pytanie o jedność UE" - przekonywał prezydent.

Gazprom szacuje, że planowana rozbudowa Gazociągu Północnego między Rosją a Niemcami będzie kosztowała 10 miliardów euro. Ta kontrowersyjna inwestycja umożliwi Moskwie zaprzestanie przesyłania błękitnego paliwa przez Ukrainę.

15.44 -  W sprawie  wejścia  Polski do strefy euro  powinno zostać rozpisane ogólnonarodowe referendum. Taką deklarację złożył w czasie Forum
Ekonomicznego  w Krynicy Andrzej Duda.  Prezydent nie powiedział kiedy miało by się ono dokładnie odbyć. Zaznaczył, że przed glosowanie należy
przeprowadzić  kampanię informacyjną.

15.28 -  Andrzej Duda przedstawił w Krynicy swoją wizję Unii Europejskiej. Prezydent wystąpił podczas inauguracji Forum Ekonomicznego. W swoim przemówieniu mówił o solidarności i bezpieczeństwie.

Prezydent podkreślił, że Unia Europejska powinna być otwarta na nowe kraje. Jego zdaniem społeczeństwa mają poczucie zbyt małego wpływu na decyzję unijnych instytucji, dlatego należy wrócić do idei Europy suwerennych państw narodowych. We wszystkich kwestiach ważnych dla Europy i poszczególnych państw powinno się podejmować decyzje na zasadzie porozumienia, a nie większości - stwierdził prezydent. Unia Europejska powinna być oparta na zasadzie poszanowania interesów poszczególnych członków. "Działania na zasadzie nic o nas bez nas na przestrzeni całej Europy" - podkreślił prezydent.

15.08 - Unia Europejska jest silna, ale bezradna wobec swoich problemów - stwierdził prezydent. Andrzej Duda wypowiedział się na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Jak powiedział, Europa "jest dosyć bezradna wobec tych problemów, które rzeczywiście dzisiaj trapią ją w stopniu bardzo istotnym".

Problemem w najszerszym ujęciu jest demografia i spadająca dzietność - zaznaczył prezydent. W kontekście problemów mówił też o kryzysie strefy euro i przypadku Grecji. Andrzej Duda podkreślił też, że dotknął nas szczególnie mocno w ostatnim czasie i nabrzmiewa" problem imigracyjny.


Na tegorocznym, jubileuszowym już Forum Ekonomicznym - to jego XXV edycja - poruszone zostaną kwestie bezpieczeństwa w związku z konfliktem na wschodzie Ukrainy, ekspansją państwa islamskiego, niestabilnością w Afryce Północnej i zwiększonym napływem imigrantów. "Jak zbudować silną Europę" - taka dyskusja otworzy Forum. W debacie, obok prezydenta Andrzeja Dudy, wezmą także udział prezydenci Chorwacji i Macedonii. 

Przeczytaj: Co nas czeka na XXV Forum Ekonomicznym? Eksperci są podzieleni

"Wojna na Ukrainie jest niebezpiecznie marginalizowana. W moim przekonaniu ten konflikt powinien się zakończyć trwałym pokojem. A to niesie ze sobą przywrócenie dawnego status quo, również granicznego. Bez jednoznacznego stanowiska tzw. wolnego świata, do takiej sytuacji nie da się doprowadzić" - przekonywał w Krynicy prezydent Andrzej Duda. W jego opinii, to co dzieje się za naszą wschodnią granicą to jedno z największych niebezpieczeństw, które mogą zdestabilizować całą Europę. Na Ukrainie doszło do sytuacji bezprecedensowej, naruszone zostały europejskie granice - podkreślał Duda.

Według prezydenta Dudy do największych problemów Europy należy także kwestia demografii, migracji oraz kryzys sterfy euro. 

Część debat XXV Forum Ekonomicznego poświęcona zostanie także problemom bezpieczeństwa energetycznego, unijnej polityce klimatycznej i jej wpływu na gospodarkę unijną oraz odnawialnym źródłom energii. 

Więcej o forum: Nowe wyzwania dla Europy na XXV Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju

 

 

(RK, Jacek Bańka/ew)

Jarosław Kaczyński "Człowiekiem Roku 2014" Forum Ekonomicznego w Krynicy
Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię