Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Nadleśnictwie Olkusz powstał nowy rezerwat przyrody Góra Stołowa im. Ryszarda Malika

To duży kompleks leśny porośnięty buczynami i poprzecinany wapiennymi ostańcami. Jak zapewniają specjaliści - ma wyjątkowe walory przyrodnicze...

fot: Marek Lasyk

posłuchaj materiału Magdy Zbylut-Wiśniewskiej
Otwarcie rezerwatu Góra Stołowa

Rezerwat to duży kompleks leśny, ma 96 ha, dodatkowo stuhektarowa otulina między aglomeracjami śląską i krakowską, w pobliżu Olkusza, a mimo to dobrze zachowany. Najbardziej interesujące są wapienne ostańce - w podkrakowskich dolinach są wąwozy  ze skałami na zboczach, a tu odwrotnie - skały wystają z całego otoczenia, ukryte w lesie. Najciekawsze gatunki przyrodnicze są właśnie tam. Płaty jaworzyn z języcznikiem, chronionym we wszystkich państwach Europy, są też powiązane z ciepłolubnymi buczynami storczyki, bławnik wielkokwiatowy, mieczolistny, kruszczyki. Można usłyszeć muchołówkę, czarnego dzięcioła, ziębę. Jest to też enklawa pospolitych gatunków, które nie wymagają dużych kompleksów i nie migrują na dalekie odległości jak sarna, dzik, lis, drobne gryzonie.

Najlepiej zacząć zwiedzanie rezerwatu od Jaroszowca, po drugiej stronie torów kolejowych jest rezerwat Pazurek, więc można wycieczki połączyć.

Ryszard Malik - patron rezerwatu Góra Stołowa był pracownikiem Nadleśnictwa Olkusz i człowiekiem wyjątkowo zaangażowanym w ochronę jurajskiej przyrody.

 

Autor:
Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię