Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Specjalistyczna pompa rozpoczęła wypompowywanie wody z terenów zapadliskowych w Trzebini

  • Bartłomiej Ziaja
  • date_range Czwartek, 2023.06.01 12:35 ( Edytowany Czwartek, 2023.06.01 12:41 )
Wypompowywanie wody to - oprócz wypełniania gruntu specjalną substancją - kolejny sposób na walkę z pokopalnianymi zapadliskami. Na razie działa tylko jedna pompa, choć w każdej chwili można uruchomić też drugą.

Fot. Bartłomiej Ziaja

posłuchaj wojewody Łukasza Kmity

Zadaniem pomp jest utrzymanie poziomu wody. Ma to spowodować zminimalizowanie ryzyka powstania kolejnych zapadlisk.

- Dzisiaj stabilizacja poziomu wody powinna doprowadzić do tego, że na tak szeroką skalę tych zapadlisk nie powinno być - mówił Wojewoda Łukasz Kmita. Jak dodaje, mieszkańcy powinni być spokojni, bo tam, gdzie powstawały domy, były tzw.filary ochronne.

Wypompowana woda będzie trafiać do rzeki Kozi Bród. Obecny na miejscu wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły zapowiedział, że w związku z zapadliskami pokopalnianymi w najbliższych tygodniach ma powstać specustawa. Ma ona dać odpowiedź, jak postępować w razie powstawania kolejnych zapadlisk. 

posłuchaj Marka Wesołego

Jak podkreślał burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk, takie działanie jest konieczne, bo dwadzieścia lat temu – gdy likwidowano kopalnie Siersza – sprawę zaniedbano. Gdyby w przeszłości takie pompy zastosowano, dzisiaj nie byłoby problemu. W Trzebini to piasek jest 40 metrów od powierzchni, a piasek w połączeniu z wodą wywołuje następstwa, z którymi borykają się mieszkańcy.

posłuchaj Jarosława Okoczuka

Na razie nie wiadomo, jak długo pompa będzie działać– na razie spółka nie planuje jej wyłączenia.

Tematy:
Autor:
Bartłomiej Ziaja

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię