Jurecka poinformowała, że we wtorek późnym wieczorem policjanci otrzymali anonimowe zgłoszenie o pijanej kobiecie. Natychmiast pod wskazany adres pojechał patrol. "W mieszkaniu policjanci zastali nietrzeźwą 26–latkę oraz trzyletniego syna i pięciomiesięczną córeczkę. Badanie stanu trzeźwości matki wykazało 1,7 promila alkoholu. W mieszkaniu panował nieład. Leżały w nim porozrzucane rzeczy, a wśród nich puste butelki i puszki po alkoholu" – zrelacjonowała.

Zdaniem policjantów, w tej sytuacji zdrowie i życie dzieci mogło być zagrożone. Powiadomili sędziego z wydziału rodzinnego i nieletnich z sądu rejonowego w Oświęcimiu. "Decyzją sędziego dzieci zostały matce odebrane i powierzone pod opiekę pracowników jednego z Domów Dziecka" – powiedziała Małgorzata Jurecka.

Wobec matki wszczęto postępowanie. Jest podejrzana o narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia dzieci, nad którymi miała obowiązek opieki. Grozi za to kara do 5 lat więzienia. "Policjanci skierują też wniosek do miejskiej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Zaniedbanie, którego się dopuściła, może świadczyć o jej uzależnieniu od alkoholu" – podała.

Małgorzata Jurecka powiedziała, że w przypadkach przemocy lub zaniedbywania dzieci należy możliwie szybko reagować. "Wystarczy skontaktować się z pracownikiem socjalnym, nauczycielem, pedagogiem, kuratorem sądowym oraz dzielnicowym. W pilnych przypadkach należy interweniować natychmiast, dzwoniąc pod numer alarmowy 112" – podkreśliła.