Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Nowe zapadlisko w Chrzanowie zaskoczeniem dla wielu mieszkańców miasta

  • Natalia Feluś
  • date_range Poniedziałek, 2024.02.26 14:58 ( Edytowany Poniedziałek, 2024.02.26 19:08 )
Zapadlisko, które pojawiło się w Chrzanowie, było zaskoczeniem dla wielu mieszkańców miasta. Niewielka dziura w asfalcie zlokalizowana między zabytkowymi, zamieszkałymi kamienicami a garażami na ulicy Kolonia Rospontowa została zauważona na początku lutego. Potem zaczęła się powiększać. Mieszkańcy zgłosili sprawę do Urzędu Miejskiego. Został powiadomiony m.in. Państwowy Instytut Geologiczny w Sosnowcu. Tuż przed weekendem, na zlecenie placówki, dziura została zasypana. To nikogo nie uspokaja, a mieszkańcy obawiają się, że to dopiero początek problemów z zapadliskami w Chrzanowie.

Fot. Archiwum osiedla Rospontowa w Chrzanowie

Posłuchaj co mówi Jarosława Tobiasz

Zapadlisko o wymiarach prawie trzech metrów średnicy na pół metra głębokości zostało potwierdzone przez Państwowy Instytut Geologiczny w Sosnowcu.

Placówka wydała raport, w którym wykluczono przyczynę, jaką mogła być np. awaria sieci wodociągowej. Zapadlisko najprawdopodobniej powstało  na skutek historycznej działalności górniczej w tym rejonie. Z raportu wynika, że na pobliskim terenie leśnym jest zlokalizowanych kilkanaście innych, większych zapadlisk.

O sprawie dziury przy garażach urzędników poinformowała Jarosława Tobiasz, przewodnicząca osiedla Rospontowa. Domagała się wykonania badań zjawiska, by zapobiec powtórzeniu się sytuacji. Jest zaskoczona, że zapadlisko zostało zasypane:

Wystosowałam też wniosek i prośbę o wykonanie badań geologicznych, które by pozwoliły na dalsze działania. Chciałabym się dowiedzieć, czy zasypanie to jest koniec działalności i pomocy. Czy to jest tylko takie chwilowe i dalej będziemy badać, sprawdzać, dlaczego takie zapadlisko powstało? Tym bardziej, że patrząc na to, co się dzieje w gminie Trzebinia mamy prawo jako mieszkańcy obawiać się co do konsekwencji i bezpieczeństwa tego, co się w tym momencie u nas teraz na osiedlu dzieje

- mówi przewodnicząca Tobiasz.

Wraz z mieszkańcami osiedla obawia się, że zapadlisk może powstawać coraz więcej. Państwowy Instytut Geologiczny informuje, że dalsze działania w tej sprawie nie leżą po jego stronie.

W Chrzanowie nie ma placówki odpowiedzialnej za szkody pogórnicze, ponieważ nie działa tu żadna kopalnia. Nie wiadomo więc, kto ma zająć się sprawą w celu np. zbadania gruntu przed uaktualnieniem planów zagospodarowania przestrzennego.

Autor:
Natalia Feluś

Opracowanie:
Agata Ciechanowska

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię