Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Hymn o miłości : interwencja artystyczna obrazów Magdaleny Miłoś na Wawelu

Na wystawie pięć prac z cyklu "Hymn o miłości", autorstwa Magdaleny Miłoś tarnowskiej malarki, absolwentki krakowskiej ASP, nad którym artystka pracowała ponad dwa lata. Pomysł realizacji wielkoformatowego cyklu o faunie i florze w rzadkiej technice tempery, premierowo pokazanego w tarnowskim BWA powstał po obejrzeniu, i przeżyciu przez artystkę wawelskiej wystawy „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021–1961–1921”. Prezentacja obrazów Magdaleny Miłoś w sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu 21 czerwca – 1 września 2024

Magdalena Miłoś, Hymn o miłości (I), 2021, tempera na płótnie, 130 × 180 cm, kolekcja prywatna

Prezentacja obrazów Magdaleny Miłoś w sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu
21 czerwca – 1 września 2024


Interwencja artystyczna prezentuje pięć prac z najnowszego cyklu Magdaleny Miłoś Hymn o miłości, nad którym artystka pracowała ponad dwa lata. Pomysł, a nawet osobista potrzeba realizacji wielkoformatowego cyklu o faunie i florze w rzadkiej technice tempery, premierowo pokazanego w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie, powstał po obejrzeniu, a raczej przeżyciu przez artystkę wawelskiej wystawy „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021–1961–1921”. Pomimo kojącej siły materii, pięknych kolorów oraz form przejmujące było dla niej odkrycie bolesnej prawdy, że życie jest nieustanną walką, a obok bujnej przyrody, różnorodności, płodności i piękna istnieje śmierć – „piramida życia”, nowe rodzi się na obumarłym. Od czasów prastarego lasu aż do dziś – pomimo rozwoju kultury, cywilizacji, wynalazków, odkryć i osiągnięć – bezwzględnie działa prawo natury. Na arrasach jeleń, baranek, wąż, ptaki czy zwierzęta mitologiczne oraz ich wzajemne relacje tworzą napięcia i rozwijają narracje. Kompozycje piętrzą się i dynamizują wertykalnie. Połyskujące tkaniny są piękne, lecz pod powierzchnią – ukazującą obfitość i afirmację życia – toczy się walka i do głosu dochodzi nieuchronność śmierci, pojawiają się kontrasty i napięcia. Zmysłowa warstwa przynosi jednak ulgę, ponieważ zmiękcza i tuszuje skażony świat. Obiecuje pełne poznanie i zapowiada możliwość istnienia doskonałej harmonii.

[...] 

W przestrzeniach zamku, na tle kurdybanów obrazy Magdaleny Miłoś nabierają nowych, zaskakujących znaczeń. Dwa obrazy artystka namalowała specjalnie na wawelski pokaz. Inspirowane arrasami z kolekcji Zygmunta Augusta i Primaverą Sandro Botticellego powstały z myślą o sali Senatorskiej zwanej Tanecznicą. To tu odbywały się ważne wydarzenia historyczne, w tym gody królewskie, m.in. wesele Zygmunta I Starego i Bony Sforzy w 1518 roku. W spowitej miodowym światłem Tanecznicy Hymn o miłości – ze złocistymi jeleniami, błękitnymi łabędziami i barankami – buduje nowe znaczenia.

W sąsiedztwie arrasu Potop z serii Dzieje Noego pomimo niepokojów świata i ukazanego na tapiserii kataklizmu, zapowiada nowy czas, który symbolizuje tęcza. Jest rodzajem przesłania, poszukiwaniem universum, prośbą o pokój, harmonię i piękno. "Światło przeszło przez deszcz i powstała tęcza, pryzmat, kolor "– puentuje artystka.

tekst:  Ewa Łączyńska-Widz, kuratorka pokazu   - fragment 

Magdalena Miłoś (Magdalena Miłoś-Kuta) ( 1976) 
 Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Wydziału Malarstwa, Wydziału Rzeźby oraz studiów podyplomowych w Katedrze Scenografii. Dyplom z wyróżnieniem z malarstwa pod kierunkiem prof. Leszka Misiaka i aneks z ceramiki pod kierunkiem prof. Czesława Dźwigaja obroniła w 2001 r., dyplom z wyróżnieniem ze scenografii pod kierunkiem prof. Krystyny Zachwatowicz-Wajdy w 2005 r. Laureatka nagród i wyróżnień, m.in. stypendium prof. Jana Szancenbacha, nagrody w konkursie „Sacrum w Sztuce”, Grand Prix VIII Salonu BWA Tarnów. Prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych w Krakowie, Tarnowie, Krośnie, Wadowicach, Przemyślu, Warszawie, Nowym Jorku. Działa w dziedzinie malarstwa – instalacji i obiektów malarskich, rzeźby oraz projektów architektonicznych. Mieszka i tworzy na Powiślu Dąbrowskim, w okolicy Zalipia.

Autor:
Jolanta Drużyńska

Opracowanie:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię