Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Krzysztof Wielicki w programie W cztery oczy: jeśli osiwiałem, to podczas wyprawy na Broad Peak

  • Radio Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2022.09.19 11:20 ( Edytowany Poniedziałek, 2022.09.19 18:22 )
Polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Członek The Explorers Club. W roku 2018 otrzymał Nagrodę Księżnej Asturii w dziedzinie sportu. W roku 2019 otrzymał Złoty Czekan za całokształt osiągnięć górskich. Na rozmowę zaprasza Marcin Ryszka.

Autorstwa Ralf Lotys (Sicherlich), CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74277472

Posłuchaj w podcaście

Krzysztof Wielicki: jeśli osiwiałem, to podczas wyprawy na Broad Peak

Poniedziałek, 2022.09.19

Akcja filmu rozpoczyna się w 1988 r. podczas polskiej wyprawy zimowej na K2, gdy Maciej Berbeka (w tej roli Ireneusz Czop) dotarł do przedwierzchołka Rocky Summit, będąc przekonanym, że zdobył szczyt. W błędnej ocenie zdarzeń utrzymywali go przyjaciele, którzy wiedzieli, że dalsza wspinaczka zakończyłaby się dla niego tragicznie. Kiedy Berbeka dowiaduje się, jak było naprawdę, jest rozczarowany i wściekły. Postanawia, że zrezygnuje z wypraw międzynarodowych, jednak niezrealizowane marzenie pozostaje w nim na długie lata. W 2012 r. zgadza się uczestniczyć w wyprawie na Broad Peak. 5 marca 2013 r. wspólnie z Tomaszem Kowalskim (Maciej Raniszewski), Adamem Bieleckim (Dawid Ogrodnik) i Arturem Małkiem (Maciej Kulig) staje na szczycie. Maciej i Tomasz przypłacają ten sukces życiem.

"Broad Peak", w obsadzie którego znaleźli się również m.in. Maja Ostaszewska, Łukasz Simlat i Piotr Głowacki, był jednym z najbardziej oczekiwanych polskich filmów ostatnich lat. Jego realizację Leszek Dawid planował od 2014 r., ale – jak przyznał - droga okazała się "długa i wyboista". "Gdy spoglądam na to dziś, z perspektywy czasu, wiem, że to musiało tyle trwać, żebyśmy mogli rzetelnie się przygotować. Odrobienie lekcji, czyli dokumentacja, spotkania z protoplastami, rozmowy o postaciach były niezbędne, abyśmy mogli pójść dalej. Dopiero po nich Łukasz Ludkowski mógł zacząć przygotowywać pierwsze wersje tekstu. Prace nad scenariuszem i poszukiwanie ostatecznego kształtu historii zajęły kolejny rok. Następnie zaczęliśmy zbierać fundusze na film, przygotowywać się do realizacji i castingów. Bardzo trudnym, pracochłonnym zadaniem było przygotowanie wyprawy do Karakorum. Nikt z nas nie był tam z ekipą filmową. Nie wiedzieliśmy, czy powinniśmy jechać zimą czy latem, jakiego rodzaju trudności spotkają nas na Broad Peaku i czy jesteśmy w stanie wejść chociażby do pierwszego obozu, żeby zrealizować część zdjęć. Kiedy pytaliśmy o to uczestników tego typu wypraw, oni rozkładali ręce, mówiąc, że tego nie da się przewidzieć" – powiedział PAP.

Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Radio Kraków

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

3537299

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię