MuFo Rakowicka

23 września, godz. 11.00

Czułym okiem | Kadry codzienności

Czy w codziennej, powtarzalnej rutynie jesteśmy w stanie dostrzec coś niesamowitego? Czy proza życia może nas czymś jeszcze zaskoczyć? Na warsztatach fotograficznych będziemy przechadzać się znanymi krakowskimi uliczkami i podejmiemy próbę uchwycenia na fotografiach magii, która kryje się w pozornie tylko szarej codzienności. Spróbujemy stworzyć dokumentalno-fotograficzne historie o tym, czego na co dzień nie zawsze dostrzegamy.

Prowadzenie: Małgorzata Fatalska – fotografka i nauczycielka. Tworzy abstrakcyjne fotomontaże i zajmuje się portretowaniem ludzi. Uwielbia podróżować. Jest największą fanką serialu Twin Peaks.

Ważne informacje:

• Warsztaty przeznaczone są dla seniorów (dopuszczamy udział także innych dorosłych amatorów fotografii).

• Spotkanie odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22a.

• Cena: 5 zł.

• Czas trwania: 1,5 godz.

• Informacje i zapisy: edukacja@mufo.krakow.pl

23 września, godz. 17.00-20.00

Spotkanie online z Martinem Parrem oraz Ralphem Goertzem i oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie „Zobacz: Brytania. Brytyjska fotografia dokumentalna od lat 60. XX wieku”

Kiedy po raz pierwszy ogłosiliśmy, że będziemy w MuFo pokazywać wystawę „Zobacz: Brytania. Brytyjska fotografia dokumentalna od lat 60. XX wieku”, jeszcze tego samego dnia dotarły do nas trzy pierwsze pytania. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, fakt, że wszystkie brzmiały dokładnie tak samo: „A będzie Parr?”

Będzie, odpowiadaliśmy; i faktycznie jest. Ale to nie wszystko: z Martinem Parrem będzie można się także spotkać! Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy Państwa zaprosić na spotkanie z jednym z najważniejszych i najsłynniejszych brytyjskich fotografów. W opowieści o brytyjskiej fotografii dokumentalnej od lat 60. do dziś będzie towarzyszył mu Ralph Goertz, pomysłodawca i jeden z kuratorów wystawy „Zobacz: Brytania. Brytyjska fotografia dokumentalna od lat 60. XX wieku”. Spotkanie odbędzie się online, ale jeśli jesteście w Krakowie, wcześniej zapraszamy na specjalne oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem.

Jeśli nie możecie nas odwiedzić, ale interesuje Was, jak brytyjską fotografię widzi Martin Parr, zapraszamy Was do uczestnictwa w spotkaniu online!

17.00

Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie „Zobacz: Brytania. Brytyjska fotografia dokumentalna od lat 60. XX wieku”

Prowadzenie: Cezary Luty - student kulturoznawstwa, obecnie edukator i przewodnik muzealny, między innymi w Muzeum Fotografii, MICET, koordynator na OFF Camera Festiwal. Interesuje się modą, astrologią i queerową sztuką współczesną. W praktyce edukatora najbardziej cieszy go kontakt z drugim człowiekiem, przekazywanie wiedzy w kreatywny sposób, wspólne rozmowy, odkrywanie kolektywnej wrażliwości.

18.00

Spotkanie online z Martinem Parrem i Ralphem Goertzem

Martin Parr – brytyjski fotograf dokumentalny, kurator wystaw fotograficznych. Parr w swojej twórczości przygląda się różnym aspektom współczesnego życia w prowincjonalnej Anglii. Znany jest przede wszystkim z zaangażowanych społecznie kolorowych fotografii. Od 1994 roku jest członkiem Magnum Photos. W 2014 roku założył Martin Parr Foundation, która swoją siedzibę ma w Bristolu, rodzinnym mieście Martina Parra. Fundacja posiada w swoim archiwum kolekcję fotografii brytyjskiej i irlandzkiej.

Ralph Goertz - kurator i filmowiec. Od 2010 roku dyrektor i założyciel Institut für Kunstdokumentation und Szenografie w Düsseldorfie. Kurator wystaw fotograficznych (m.in. Parr Retrospective, Two Rivers. Alec Soth / Joachim Brohm, Joel Meyerowitz Retrospective, Peter Lindbergh / Garry Winogrand: Women w NRW-Forum Düsseldorf, Axel Hütte. Night and Day w Museum Kunstpalast czy Subject and Object. Foto Rhein Ruhr w hali wystawowej Kunsthalle Düsseldorf). Główny kurator wystawy „Zobacz: Brytania”.

Prowadzenie: Martyna Nowicka – historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka. Absolwentka teatrologii i historii sztuki w ramach MISH na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz programu CuratorLab na uczelni Konstfack w Sztokholmie; studiowała w Berlinie na Humboldt Universität. Jest doktorantką Instytutu Historii Sztuki UJ. Pracuje w Muzeum Fotografii w Krakowie jako specjalistka ds. komunikacji. Publikowała między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Magazynie Szum”, „Tygodniku Powszechnym” i kwartalniku „Ha!art”, oraz w ramach projektu Pracownie do wglądu, który współtworzy z Agnieszką Jankowską–Marzec i Anną Stankiewicz. Od 2017 roku razem z Leoną Jacewską i Arkadiuszem Półtorakiem współprowadzi w Krakowie efemeryczną instytucję kultury.

Ważne informacje:

● Oprowadzanie odbywa się w języku polskim, a spotkanie w języku angielskim.

● Spotkanie odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A oraz online.

● Cena: 10 zł.

● Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety@fotolibro.store

Zapisy obowiązują na wydarzenie na miejscu w MuFo Rakowicka. Aby dołączyć do spotkania online - śledź nasze media społecznościowe.

24 września, godz. 18.00 – 21.00

Sobota pracownicza / Pokaz filmu

W XXI wieku często patrzyliśmy na Wielką Brytanię z perspektywy pracowników – od 2004 roku to właśnie na Wyspach Brytyjskich zamieszkało niemal 800 000 Polaków, którzy korzystając z prawa do wolnego przepływu osób, zdecydowali się na emigrację zarobkową. Wcześniej Wielka Brytania bywała punktem odniesienia: jako kraj, który jako pierwszy mierzył się z ciemnymi stronami rewolucji industrialnej, kraj pierwszych sufrażystek, silnych związków zawodowych i robotniczych tradycji.

W związku z tym w ostatni weekend września przygotowaliśmy pracowniczą sobotę – oprowadzanie po wystawie „Zobacz: Brytania” o prawach pracowniczych prowadzone przez dr Alicję Urbanik-Kopeć i pokaz nagrodzonego brytyjskim Oscarem za debiut (czyli nagrodą BAFTA) filmu „Przynęta” Marka Jenkina.

18.00

Oprowadzanie po wystawie „Zobacz: Brytania. Brytyjska fotografia dokumentalna od lat 60. XX wieku”

Prowadzenie: Alicja Urbanik-Kopeć – badaczka historii literatury i kultury polskiej XIX wieku, obroniła doktorat w Zakładzie Historii Kultury Instytutu Kultury Polskiej UW. Oprócz kulturoznawstwa ukończyła też filologię angielską w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UW. Interesuje ją, co dla ówczesnych znaczyła nowoczesność. Pisze o spirytyzmie, wynalazkach, emancypacji i klasie robotniczej.

19.00

Pokaz filmu „Przynęta”

Pierwszy pokaz filmowy w MuFo! Kto bacznie śledził wątki społeczne i klasowe na wystawie „Zobacz: Brytania”, na pewno zainteresuje się (tym razem filmową) opowieścią pt. „Przynęta” [ang. Bait]. Laureat Nagrody Publiczności i Nagrody Jury na 19. MFF Nowe Horyzonty oraz BAFTA za wybitny debiut reżyserski Marka Jenkina, czarno-biały film zrealizowany kamerą 16 mm to historia o ekonomicznej, społecznej i kulturowej degradacji małej społeczności rybaków.

Partnerem pokazu jest Kino pod Baranami.

Ważne informacje:

● Sobota pracownicza odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.

● Wstęp na wydarzenie (oprowadzanie + pokaz filmu): 20 zł.

● Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety@fotolibro.store

MuFo Józefitów 

25 września, godz. 10.00-17.00.

Dzień Otwarty w MuFo Józefitów

Mamy już 35 lat!

Muzeum Fotografii w Krakowie zostało powołane do życia 31 grudnia 1986 roku! Urodziny w Sylwestra zobowiązują: tegoroczny jubileusz planujemy świętować przez cały rok, dlatego zapraszamy Państwa na kolejny dzień otwarty MuFo!

Chociaż budynek przy Józefitów 16 nie od początku był siedzibą muzeum (najpierw mieściło się ono przy ul. Starowiślnej, a później przy Rynku, w Kamienicy Hetmańskiej) jest dziś najdłużej działającym oddziałem MuFo. Zabytkowa willa służy nam od 1992 roku – niedawno zakończyliśmy jej modernizację, rozbudowę i adaptację, które pozwoliły nam stworzyć w MuFo Józefitów nowoczesną placówkę muzealną. Tu na własne oczy można przekonać się, co kryje się za drzwiami, które zwykle zamyka się przed zwiedzającymi, dowiedzieć się, jak decydujemy o tym, które prace znajdą się w kolekcji Muzeum i jak dbamy o delikatne fotografie sprzed ponad stu lat! Wizyta u nas to też wyjątkowa okazja, by poznać część muzealnego „know-how” dotyczącego przechowywania i porządkowania fotografii, które przydadzą się każdemu, kto ma w domu jakieś zdjęcia i chciałby im zapewnić jak najdłuższy żywot.

25 września przygotowaliśmy dla Państwa bogaty program oprowadzań (co godzinę!) i atrakcji (warsztaty dla dzieci i pokazy w ciemni!), a do tego wstęp – także na warsztaty – kosztuje tylko złotówkę! Do zobaczenia w MuFo Józefitów!

W programie:

godz. 10.00 – Bogate wnętrze MuFo - oprowadzanie po budynku MuFo Józefitów

godz. 10.00 – Pokaz w ciemni fotograficznej

godz. 11.00 - Bogate wnętrze MuFo - oprowadzanie po budynku MuFo Józefitów

godz. 11.00 – Pokaz w ciemni fotograficznej

godz. 11.30 – Warsztaty dla dzieci „Muzealny Minecraft – budujemy muzeum!”

godz. 12.00 – Bogate wnętrze MuFo - oprowadzanie po budynku MuFo Józefitów

godz. 13.00 – Bogate wnętrze MuFo - oprowadzanie po budynku MuFo Józefitów

godz. 14.00 – Bogate wnętrze MuFo - oprowadzanie po budynku MuFo Józefitów w j. ukraińskim

godz. 15.00 – Bogate wnętrze MuFo - oprowadzanie po budynku MuFo Józefitów

godz. 16.00 – Bogate wnętrze MuFo - oprowadzanie po budynku MuFo Józefitów

godz. 17.00 – Bogate wnętrze MuFo - oprowadzanie po budynku MuFo Józefitów

Ważne informacje:

• Miejsce: MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16.

• Cena: 1 zł (za każde wydarzenie).

• Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-9 lat.

• Liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).

  • Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety@fotolibro.store

MuFo Strzelnica

22 września, godz. 17.00

Święto Podpórek

Zapraszamy do ogrodu MuFo Strzelnica na Święto Podpórek!

22 września zaplanowaliśmy dla Państwa piknik, a także sesję fotograficzną, pokaz filmu oraz koncert.

Pierwsze wzmianki na temat Święta Podpórek pochodzą z połowy XIX wieku. Podobno powstało ono na pamiątkę zdarzenia, jakie miało miejsce w jednym z krakowskich atelier fotograficznych, kiedy to zmęczony długotrwałym pozowaniem klient stracił równowagę, a fotograf wykazawszy się niebywałym refleksem w ostatniej chwili podłożył upadającemu pod łokieć stojący obok kwietnik. Od tej pory powstał zwyczaj fotografowania się z różnego rodzaju podpórkami. Z czasem święto zyskało szersze znaczenie, wiążąc się ze wsparciem międzyludzkim, a obecnie także międzygatunkowym.

W tym roku tradycyjną sesję zdjęciową z podpórkami organizujemy wspólnie z Bogusławem Bachorczykiem, który na tę okazje przygotował autorski zestaw rekwizytów. Tak artysta mówi o tych obiektach: - Podpórki, oparcia to kilkanaście obiektów wykonanych z plastikowych, metalowych, drewnianych przedmiotów, które zalegały w pracowni zbierane od wielu lat .Oczyszczenie pracowni połączyło rzeczy i ich kawałki, budując nowe relacje i formy. Sztuczne życie moich śmieci zostało ocalone.

Zachęcamy do poszukania w domowych archiwach zdjęć ze Święta Podpórek. Jeżeli macie własne podpórki, przynieście je do MuFo Strzelnica.

Bądźmy razem w ten niezwykły dzień!

Prowadzenie: Bogusław Bachorczyk – Malarz, rzeźbiarz, rysownik, twórca multimedialny. Doktor habilitowany, profesor w III Pracowni Interdyscyplinarnej na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP. Jest autorem koncepcji i wykonawcą wieloletnich projektów twórczych, m.in. prowadzenie dziennika-szkicownika (od 1986 r.) i projekt Pracownia Czysta 17 (od 2003 r.).

Ważne informacje:

• Spotkanie odbywa się w MuFo Strzelnica, ul. Królowej Jadwigi 220, 30-218 Kraków.

• Uczestnicy: bez ograniczeń wiekowych, udział dzieci poniżej 10 roku życia tylko z opiekunami.

• Czas trwania: 3 godz.

• Spotkanie odbywa się w ramach Klubu MuFo.

25 września, godz. 12.00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej „Portret”

Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie stałej prezentowanej w MuFo Strzelnica. Oprowadzanie poprowadzi jedna z kuratorek wystawy – Marta Miskowiec.

Celem wystawy jest zasygnalizowanie wieloaspektowości fenomenu portretu fotograficznego, pokazanie jego ewolucji podporządkowanej zarówno ograniczeniom i możliwościom technologicznym, jak i zmianom kulturowym oraz społecznym zachodzącym w świecie.

Prowadzenie: Marta Miskowiec - antropolożka kultury, kuratorka wystaw, autorka tekstów o fotografii. Pracuje w Muzeum Fotografii, gdzie zajmuje się fotografią społeczną. Kuratorka MuFo Strzelnica.

Ważne informacje:

• Spotkanie odbywa się w MuFo Strzelnica, ul. Królowej Jadwigi 220.

• Wstęp: w cenie biletu na wystawę.

• Liczba miejsc ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).

• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety@fotolibro.store