Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W sobotę odbył się kolejny protest przeciwko wycince drzew przy ulicy Lublańskiej w Krakowie

Mieszkańcy liczyli na wprowadzenie poprawek do projektu budowy ścieżki pieszo-rowerowej na odcinku od ronda Polsad do ronda Barei. Dzięki temu drzewa można było ocalić. Tak się jednak nie stało, gdyż - jak tłumaczyli urzędnicy - wydłużyłoby to całą inwestycję o nawet rok.

Fot. Eliza Dydyńska-Czesak

Dzisiaj przeciwko wycince protestowało około 30 osób. Na drzewach zostały zawieszone kartki z hasłami "oszukaliście mieszkańców", czy "wycinka to niekompetencja urzędników".

Wycinka trwa, podejrzewamy, że w poniedziałek te 60 drzew zniknie z tej okolicy. Z  punktu widzenia mieszkańców to tracą oni pas zieleni, który oddziela ich od dużej, głośnej i śmierdzącej ulicy. Przy dobrej woli i chęci zmiany tego projektu, można było je ocalić. Jest to walka z wiatrakami. Urzędnicy robią sobie trochę żarty z mieszkańców, ponieważ okłamują nas w żywe oczy. Po co obiecują mieszkańcom, że te drzewa tutaj zostaną, skoro wycinka ruszyła?

- mówią protestujący mieszkańcy.

Budowa tramwaju do Mistrzejowic ma zakończyć się w 2025 roku.

Urzędnicy tłumaczą, że zmian nie da się wprowadzić nie zmieniając decyzji ZRID. To z kolei mogłoby wydłużyć budowę o nawet rok.

To by oznaczało wzrost kosztów tej inwestycji o mniej więcej 60 mln i to musiałaby zapłacić gmina Kraków

- mówi Krzysztof Wojdowski z Zarządu Miasta Krakowa.

Mieszkańcy wskazują, że pierwsze postulaty w sprawie wycinki pojawiały się już w 2021 roku. Czasu na wprowadzenie poprawek było sporo.

Nawet jeśli byłaby to kwestia zmiany projektu, która opóźniłaby to o 12 miesięcy, to mieszkańcy już około 30 miesięcy temu zgłaszali pierwsze postulaty w tym zakresie. Pytanie co Zarząd Dróg Miasta Krakowa zarobił z tym tematem przez ostatnie trzy lata

- wyjaśnia Rafał Terkalski z inicjatywy Tramwaj na Mistrzejowice i dodaje, że urzędnicy przez pierwszy rok nie udostępniali projektu mieszkańcom.

Wycinka zaczęła się już wczoraj, potrwa najpóźniej do końca przyszłego tygodnia.

Autor:
Bartłomiej Ziaja

Opracowanie:
Agata Ciechanowska

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię