- To postać ikoniczna dla nie tylko polskich Romów. Krystyna Gil jest w Europie bardzo ważną osobą. My ją określamy jako strażniczkę pamięci. To osoba, która niosła ze sobą pamięć o zagładzie Romów. Jest jedną z osób, która przeżyła mord społeczności romskiej. Była bardzo otwarta. Prowadziła przez wiele lat Stowarzyszenie Kobiet Romskich - mówi Elżbieta Mirga Wójtowicz, politolog, związana ze społecznością romską.

Krystyna Gil była także pierwszą romską kobietą, która prowadziła w Krakowie tramwaj. W 2020 roku została odznaczona przez Prezydenta Federalnej Republiki Niemiec Krzyżem Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu w Grębałowie o 12.20. Krystyna Gil zmarła 1 kwietnia w wieku 83 lat.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

Anna Kluz-Łoś/ko