Jak wyjaśnił Krzysztof Wojdowski, rzecznik Zarządu Dróg Miasta Krakowa, zgodnie z zapisami uchwały miejskiej, opłaty nie są pobierane w strefie płatnego parkowania w niedziele oraz wybrane dni świąteczne – jest ich siedem: 1 stycznia – Nowy Rok, pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 listopada – Wszystkich Świętych, 24 grudnia – wigilia Bożego Narodzenia, 25 i 26 grudnia – pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia.

Z kolei pozostałe święta ustawowo wolne od pracy: Boże Ciało, a także 6 stycznia, 1 i 3 maja, 15 sierpnia, 11 listopada, za parkowanie w krakowskiej strefie trzeba płacić.

"Jeśli ktoś zechce się wybrać w te dni gdzieś do centrum miasta, np. na uroczystości religijne i zaparkuje samochód w strefie płatnego parkowania, to musi pamiętać, że strefa wtedy obowiązuje, zatem trzeba uiścić opłatę za parkowanie" - wyjaśnił przedstawiciel ZDMK.

Obszar płatnego parkowania w Krakowie obowiązuje w godz. 10.00–20.00, Opłata w podstrefie A za godzinę postoju wynosi 6 zł, w podstrefie B - 5 zł, a w podstrefie C – 4 zł.(