Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Uczestnicy Marszu dla Życia skrytykowali wypowiedzi małopolskiej kurator oświaty

  • Radio Kraków
  • date_range Niedziela, 2024.06.16 16:05 ( Edytowany Niedziela, 2024.06.16 16:26 )
Uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny, który w niedzielę przeszedł ulicami Krakowa, nie tylko potępili aborcję, ale i skrytykowali obecną małopolską kurator oświaty Gabrielę Olszowską, która w mediach społecznościowych paski na świadectwach nazwała "spuścizną po ZSRR".

Fot. Mateusz Bożek

W marszu, według szacunków policji, wzięło udział ok. 2 tys. osób. Wydarzenie rozpoczęło się w strugach deszczu na placu Matejki. Stamtąd trasa manifestacji wiodła przez Rynek Główny na Kazimierz.

Wśród uczestników wydarzenia – przedstawicieli organizacji pro life i katolickich, ale i rodzin z dziećmi – była m.in. obecna radna województwa i była małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.

Demonstranci krytycznie odnieśli się do poglądów obecnej małopolskiej kurator oświaty Gabrieli Olszowskiej.

Małopolska kurator podważa zasadność wystawiania ocen oraz świadectw z paskami i na profilu (na Facebooku-PAP) pani kurator można przeczytać, że można oceniać przez docenianie, np. przez zaproszenie ucznia na lody

– mówiła przez megafon Grażyna Lubszczyk ze stowarzyszenia Nauczyciele Dla Wolności i ruchu Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły.

Powołując się na opinię zaprzyjaźnionego psychologa zaznaczyła, że dzieci potrzebują uznania, sukcesu i rywalizacji, a rezygnacja z oceny odbiera im radość z osiągnięcia sukcesu.

My chcemy takiej szkoły, która nie tylko ma wysoki poziom kształcenia, ale kształtuje u uczniów również takie cechy jak wytrwałość, pracowitość, systematyczność i uczciwość

– zaznaczyła Lubszczyk.

Gabriela Olszowska: Ocena to nie jest stopień szkolny


Małopolska kurator we wtorek opublikowała w mediach społecznościowych wpis, w którym stwierdziła, że szkoła to nie zawody sportowe i nie zakład pracy, ale miejsce, gdzie „rolą nauczyciela jest rozpoznawać postęp w realizacji wymagań edukacyjnych” i gdzie „można też ograniczać uczenie się za coś - za nagrodę i dla nagrody”.

Jestem za szkolnym ocenianiem. Pod warunkiem, iż wiemy, co to jest ta ocena. To nie stopień. Wystawianiu / stawianiu tylko stopni jestem przeciwna. To potężne narzędzie. Niektórzy zrozumieli, że to, iż nie przekonują mnie o niczym paski na świadectwie (spuścizna po ZSRR), to odrzucam ocenianie. Nie, nie odrzucam

– poinformowała Olszowska.

Jej zdaniem elementem nowoczesnej oceny jest docenianie.

Chce ktoś docenić człowieka za osiągnięcia w szkole, niech weźmie go na lody, niech pochwali

– napisała.

Marsze dla Życia i Rodziny odbywają się w niedzielę w 16 miastach.

Tematy:
Autor:
Radio Kraków

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię