W tym roku festiwal zaprezentuje krakowskiej publiczności aż trzy duże, międzynarodowe koncerty. Zaczynamy od Orkiestry Filharmonii Luksemburskiej z wielką gwiazdą pianistyki Beatrice Raną, następny w programie jest koncert mediolańskiej La Scali w mniejszym, kameralnym składzie, z muzyką Puccinego, którym chcemy oddać cześć pamięci tego artysty w 100. rocznicę jego śmierci. Na koniec krakowskiej odsłony festiwalu zaprezentuje się również Młodzieżowa Orkiestra Filharmonii w Bergen

- zapowiedział w rozmowie z PAP Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, które jest organizatorem festiwalu.

Koncerty będą się odbywać w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Orkiestra Filharmonii Luksemburskiej pod batutą Gustava Gimeno wystąpi 17 marca. Solistka koncertu, włoska pianistka Beatrice Rana wykona Koncert fortepianowy a-moll op. 7 Clary Schumann, utwór zarejestrowany przez artystkę na płycie wydanej ubiegłym roku. Wykonane zostaną także Uwertura Coriolan i IV Symfonia B-dur Beethovena.

Mediolański zespół I Virtuosi della Scala pod batutą Massimiliano Caldiego zaprezentuje muzykę Giacomo Pucciniego oraz Ottorina Respighiego 25 marca. Dwa dni później wystąpi Młodzieżowa Orkiestra Filharmonii w Bergen pod dyrekcją Lawrence’a Fostera, a w programie koncertu znajdą się Geschwindmarsch Beethovena z Symfonii "Serena" Paula Hindemitha, I Symfonia c-moll Johannesa Brahmsa i pochodzący z 1977 roku I Koncert skrzypcowy Krzysztofa Pendereckiego, którego wykonawcą będzie młody solista izraelskiego pochodzenia Yamen Saadi.

Tradycyjnie festiwalowi będzie towarzyszyła wystawa manuskryptów muzycznych. "To projekt, który od lat realizujemy we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć rękopisy Beethovena, manuskrypty innych kompozytorów oraz obiekty bezpośrednio związane z tematyką festiwalu" - zapowiedział Andrzej Giza.

Na wystawie w Bibliotece Jagiellońskiej znajdą się szkice i rękopisy utworów najwybitniejszych kompozytorów XIX wieku pochodzących ze zbiorów dawnej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie, przechowywanych w bibliotece UJ. Wernisaż odbędzie się 13 marca o godz. 13.00 i uświetni recital zespołu Książek Piano Duo z utworami Beethovena i Szymanowskiego. Wystawa czynna będzie do 28 marca.