Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Szybciej i ciszej. Pociągi pojadą przez centrum po nowych torach

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2021.04.16 16:36 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 04:07 )
Estakady już stoją, więc kolejarze rozpoczęli kłaść na nich tory. Mowa o największym placu budowy w centrum Krakowa, czyli powstających estakadach kolejowych na Grzegórzkach. Betonowe konstrukcje, na których w sumie będą cztery tory, przygotowane są na długości ok. 700 m - od ulicy Blich do ul. Miodowej. Jeden nowy tor dla pociągów kursujących przez centrum miasta jest gotowy od prawie dwóch lat. Teraz przyszła pora na położenie kolejnych trzech - mówi Piotr Hamarnik z PKP Polskich Linii Kolejowych:

fot: PKP PLK

Estakady są gotowe, skończyły się prace budowlane. Na E1, wzdłuż ulicy Blich zaczęto już układać tory. Po jednym od 2019 kursują pociągi, a teraz kładzione są trzy pozostałe. Prace są możliwe dzięki ukończeniu wiaduktu nad ulicą Kopernika. Pociągi zaczną kursować po zakończeniu nowego mostu kolejowego na Wiśle oraz zakończeniu przebudowy zabytkowego wiaduktu nad Grzegórzecką. Nie wiadomo czy stanie się to w tym roku.

O hałas przejeżdżających pociągów, obawiali się mieszkańcy ul.Blich. Po przebudowie, estakady znalazły się bardzo blisko okien. Jak mówi Piotr Hamarnik: "Na pewno będzie to inne odczucie akustyczne niż przed modernizacją, ale będzie to uczucie lepsze. Choć pociągi będą bliżej, a torów jest więcej, to są to nowe tory w technologii bezstykowej, więc pociągi będą cichsze - również przez zastosowanie mat wibroizolacyjnych i tłumików, redukujących drgania i hałas. Także tabor jest coraz nowszy."

Pociągi będą jeździć przez centrum Krakowa z szybkością 100 km/godz. A budowa estakad na krakowskich Grzegórzkach powinna się zakończyć pod koniec tego roku. Prace na pozostałych częściach linii kolejowej Kraków Główny Towarowy – Rudzice zakończą się pod koniec 2022 roku. Koszt całej tej inwestycji to ponad miliard złotych.

 

Tomasz Bździkot/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię