Zwycięzca turnieju, rozgrywanego w Palacio de Santona w stolicy Hiszpanii, ma być przeciwnikiem Magnusa Carlsena w przyszłorocznym meczu o mistrzostwo świata. Niepomniaszczi, jako zwycięzca poprzedniego turnieju kandydatów, był przeciwnikiem Norwega już w ostatnim spotkaniu o tytuł.

Pojedynek debiutującego w turnieju kandydatów 24-letniego arcymistrza z Wieliczki, klasyfikowanego na 15. miejscu w rankingu FIDE, z siedem lat starszym, siódmym na światowej liście rywalem, potoczył się w wariancie partii rosyjskiej i zakończył się po 48 posunięciach.

Wcześniej obydwaj rywalizowali osiem razy w szachach klasycznych. Rosjanin wygrał trzy partie (w tym tę w szóstej rundzie, która okazała się pierwszą przegraną Polaka w Madrycie), Duda jedną, a cztery zakończyły się remisem.

W poniedziałek nie powtórzyła się zatem sytuacja z poprzedniego turnieju kandydatów rozgrywanego w związku z pandemią koronawirusa na raty w latach 2020-21, kiedy to Niepomniaszczi, także będąc pewnym zwycięstwa przed ostatnią rundą, przegrał ostatnią partię Chińczykiem Dingiem Lirenem.

"W tym turnieju bardziej starałem się grać w szachy niż walczyć o zwycięstwo. To jest bardzo istotne. Inny ważny czynnik jest taki, że nie zagrałem tu żadnej sześciogodzinnej partii. To szczęście, nie grać zbyt długo" - skomentował Niepomniaszczi swój występ w Madrycie jeszcze przed partią z Dudą. Trwała ona trzy godziny i 41 minut.

W innej zakończonym już pojedynku 14. rundy Węgier Richard Rapport przegrał z dobrze finiszującym (trzy zwycięstwa) Tejmurem Radżabowem z Azerbejdżanu.

Duda, zakończył turniej z jedną wygraną, dziewięcioma remisami i czterema porażkami - zgromadził 5,5 pkt.

Pula nagród to 500 tys. dolarów. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc wzbogacą się o: 48, 36 i 24 tys. dol. Za każde wywalczone pół punktu zawodnicy otrzymają ponadto 3,5 tysiąca USD.