Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Sierociniec w krakowskim getcie upamiętniony – 75 lat po brutalnej likwidacji

  • Kraków
  • date_range Niedziela, 2017.10.29 12:17 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:02 )
Z inicjatywy krakowskich przewodników z Fundacji FREE walking TOUR Polska w miejscu nieistniejącego budynku sierocińca przy ul. Józefińskiej 41 została odsłonięta tablica upamiętniająca podopiecznych i pracowników Zakładu Sierot Żydowskich, działającego w tym miejscu do likwidacji 28.10.1942r. Pamięć dzieci – ofiar Holokaustu została uczczona także przez posadzenie żółtych krokusów.

fot: A.Zioło

W czasie II wojny światowej na terenie krakowskiego Podgórza niemieckie władze okupacyjne postanowiły utworzyć  „Żydowską dzielnicę mieszkaniową” – getto. To właśnie w tej dzielnicy, przy ul. Józefińskiej 41, w niewielkim, prawdopodobnie parterowym budynku znajdował się Zakład Sierot Żydowskich. 28.10.1942r., w czasie brutalnej akcji deportacyjnej, z sierocińca wyprowadzono około 200 dzieci wraz z opiekunami, którzy postanowili nie skorzystać z otrzymanej od Niemców propozycji porzucenia podopiecznych i pozostania w getcie. Wśród nich był między innymi wieloletni opiekun Zakładu Sierot Żydowskich w Krakowie, Dawid Kurzman oraz kierowniczka Zakładu, Anna Feuerstein. Zginęli razem ze swoimi wychowankami, zamordowani w obozie zagłady w Bełżcu.


W latach powojennych, na skutek przebudowy skrzyżowania ulic Na Zjeździe, Józefińskiej i Limanowskiego, budynek, w którym mieścił się sierociniec, został wyburzony. Nie pozostał po nim żaden ślad. Od niedawna wiele budynków w tej okolicy jest oznaczonych i opisanych – tablice informacyjne ze szczegółami wskazują, jakie instytucje funkcjonowały w nich w czasie istnienia getta. Budynek sierocińca nie istnieje, a co za tym idzie, nie doczekał się upamiętnienia.

fot.J.Drużyńska

 

Do inicjatywy upamiętniajacej  żydowski sierociniec zapoczątkowanej przez Fundację FREE walking TOUR Polska włączyło się również Żydowskie Muzeum Galicja w ramach realizowanego przez siebie Projektu Krokus. Uczestnicząca w tym działaniu młodzież sadzi cebulki żółtych krokusów, które kwitnąc wiosną mają przypominać o dzieciach, które zginęły w czasie Holokaustu. Podczas uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy uczestnicy zasadzili kilkadzisiąt cebulek krokusów, dzięki pomocy krakowskiego Zarządu Zieleni Miejskiej, który uporządkowal teren i przygotował sadzonki. Projekt sfinansowany został przez Fundację FREE walking TOUR, której przewodnicy przez całe lato oprowadzając wycieczki po Krakowie zbierali datki na ten cel. Inicjatywę wspomogli także członkowie Anti-Defamation League.


Jdruzynska/mat. prasowe/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię