Ostatni materiał o schodach na krakowskim dworcu Radio Kraków przygotowało w styczniu zeszłego roku. Po interwencji naszej reporterki Katarzyny Jabłońskiej, już wtedy okazało się, że schodów nie można uruchomić ze względu na zardzewiałe pod wpływem deszczu elementy. "Elementy tytanowe, które miały być niezniszczalne, niestety uległy poważnemu zużyciu" - mówiła wtedy Magdalena Wasiak z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Nie było więc sensu w kółko naprawiać schodów bez odpowiedniego zadaszenia, jednak urzędnicy zapewniali, że przygotowywany jest już projekt takiego zadaszenia schodów. Miał być gotowy w czerwcu zeszłego roku. Dlaczego zatem dachu jak nie było, tak nie ma, a pasażerowie wciąż muszą wnosić ciężkie walizki po zwykłych schodach?

- Pojawiły się pewnie problemy, ponieważ z jednej strony to zadaszenie musi być dostosowane do tego, co jest pod schodami, a mamy tam tunel tramwajowy, więc każde rozwiązanie techniczne jest możliwe, a z drugiej strony musi uzyskać akceptację służb konserwatorskich - komentuje Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Ostatecznie w tym roku udało się projektantowi zaproponować rozwiązanie, które może być zaakceptowane przez konserwatora. Jak tłumaczy Pyclik, to sprawia, że ZDMK może teraz kończyć prace projektowe i wnioskować o decyzję w sprawie montażu dachu. Dopiero po uzyskaniu wszystkich zezwoleń będzie można wnioskować o uwzględnienie projektu w budżecie miasta. Jednak będzie to budżet dopiero na przyszły rok. 

Zanim uda się dokończyć projekt, uzyskać zezwolenia i pieniądze i w końcu wyremontować nieruchome ruchome schody, pasażerowie wciąż będą nosić ciężkie torby po schodach - tych, które dla niektórych stały się już symbolem opieszałości urzędników.

 

Martyna Masztalerz/łk

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.